Zajíci

Posted on 9th Leden 2014 in Různé

Vím o nich už mnoho let! Ale teprve minulý týden jsem zjistil, proč tam jsou.

Totiž, kdo by neznal Madonu kancléře Rolina od Jana van Eycka?

 

 

Ovšem víte, že jsou na obraze zajíci?

 

Obrázek má 3,99 MB, tak si ho rozklikněte. A zvláštní pozornost věnujte tomuto místu, prosím:

 

 

Podle popisky v anglické Wikipedii jsou to rozmačkaní zajíci chtíče.

 

Jak uvádí výtečný Slovník symbolů:

„Symbolika zajíce (lat. lepus) vychází z jeho přirozených i legendických vlastností: nesnadné polapitelnosti, plodnos­ti a spánku s otevřenýma očima. Podle Aristotela a Aeliana patřil zajíc k nejplodnějším zvířatům vůbec. Proto se stal, jako reprezentant tělesné lásky (amor carnalis), výrazným symbolem plodnos­ti, ale také smilstva. Jako atribut dopro­vází zajíc Venuši, protože, jak napsal Filostratos (Imagines), amorové se snaží chy­tit zajíce živé pro zvláštní potěšení bohy­ně lásky. Proto, zejména v renesanci, bvl zajíc malován na scénách s Venuší, obec­ně pak jako symbolický doprovod všech možných scén svádění a cizoložství lid­ských i „božských”. Spatřujeme ho napří­klad na slavném obraze Triumfu Venušina od Andrey Mantegny (1431–1506) v pařížském Louvru či v zápřahu Venušina vozu na obraze Francesca Cossy (asi 1435–1477) v paláci Schifanoia ve Ferraře.”

 

Jedna otázka vyřešena. Tři nové se objevily. Tak to má být.

 

comments: 38 »

38 Responses to “Zajíci”

 1. D.n. napsal:

  Aha, dík.
  Madona, ač korunovaná andělem (božím poslem) a ctěna pozemským potentátem, kašle na to, a jako správná maminka věnuje svůj pohled dítěti.

 2. Liška napsal:

  Však se také říká “zajíček” a je i v Playboyi, tak je symbolika celkem jasná i bez slovníků. A přenesla se i na králíky – ostatně se často zaměňují. Dokonce mí příbuzní, když jsou nakrmit králíky do králíkárny, říkají, že jdou dát zajícům.

  • fismeister napsal:

   No vidíš, já si říkal, že to bude asi stejné. Díky! Akorát že tam se to přeneslo na ženy, zatímco já si to spojuju s píš s muži. S těmi zajíci je to stejné i na Vysočině, tam tak králíkům taky říkají.

 3. lojzo napsal:

  Priznám sa, že ja ako mestské dieťa tiež nevidím medzi králikmi a zajacami žiadny rozdiel. :-/

 4. Oby napsal:

  Jejda, chudáčci malí, proč museli být do toho obrazu rozmačkaní? :-( Jinak myslím, že zajíc má delší uši a delší a hubenější tělo než králík, a řekla bych, že umí rychleji utíkat. ;-) Krásný rok Henry, tobě i mamince, mávám Vodopádem. :-)

  • Henry Psanec napsal:

   Ale kdo má grif, chytne ho, tedy tak, že za ním běži a chytne ho rukama! Museli být rozmačkaní, protože ve středověku si každý díky tomu uvědomil, že nemá podléhat chtíči.

   Děkujeme a opětujeme!

   • Oby napsal:

    Jasně! Někdy stačí, když se člověk natáhne jak dlouhý tak široký. To se hned každý zajímá, jestli chytil zajíce. :-D No jo, ale vem si, kolik lidí ten obraz nevidělo, a tak si někteří nemohli takové důležité věci uvědomit. ;-)

    Díky, posílám úsměv a objetí. :-)

 5. D.n. napsal:

  Ch.M.

  Tři zajíci tu tancují,
  když louku stříbří luna:
  prvý je tele,
  druhý je sele,
  třetí je kuna.

  J.H.

  Na louce v záři měsíce
  tancují si tři zajíce
  a první z nich je lev
  a druhý pak je lasice
  a třetí koroptev.

  E.F.

 6. Wicky napsal:

  :-) Já vidím jen pávy. :-) Vadí to?

 7. Petisee napsal:

  to mi připomnělo, podívat se, co že to jsem za zajíce :):
  Zajíc ve dřevě
  Zajíc pod vlivem Dřeva je hodně ostražitý, rezervovaný a plachý. Bývá mnohem kritičtější a pracovitější než ostatní Zajíci. Pokud dojde ke konfliktu, bývá tento Zajíc nejbojovnější a nejodvážnější ze všech.

  • Henry Psanec napsal:

   To je čínský horoskop? Já jsem drak, pamatuju si to podle soudce Ti, který byl tygr, a podle filmu Tygr a drak. Co to pro mě znamená, nemám tušení.

   Ale musím si zapamtovat, že Tě nesmím naštvat, když jsi tak bojovný Zajíc, abych od Tebe nedostal do zubů.

  • SV napsal:

   tak ja som podľa toho horoskopu sviňa ;-)
   dík za počteníčko Henry, pekne veselo sa to tu vyvinulo.
   ja to chápem tak, že králik je domáca forma zajaca. rozdiely sú také, ako píše Oby. zajace sme raz chytali v záhrade, no a bola to teda fuška. väčšine sa k mojej spokojnosti podarilo zdrhnúť. pan majiteľ sa tváril menej spokojne ;-)

   • fismeister napsal:

    Podle BioLibu: Králík domácí Oryctolagus cuniculus f. domesticus je domácí forma králíka divokého Oryctolagus cuniculus.

    V porovnání se zajícem Lepus europaeus je králík mnohem menší, má zakulacenou hlavu, zavalitější tělo a kratší uši bez koncových černých skvrn. Silnější přední končetiny slouží i ke hrabání. Ve zbarvení převládá šedý, hnědošedý nebo slabě modrošedý odstín, na břiše je světlejší. V přírodě králíka snadno poznáme podle krátkého, naspodu čistě bílého ocasu.

    Rozšíření
    Pochází ze západního Středomoří (Pyrenejského poloostrova a přilehlé severní Afriky), později byl vysazen na různých místech Evropy (dnes chybí na Islandu, ve Skandinávie a Finsku a na jihovýchodě kontinentu), a také v Austrálii, na Novém Zélandu, v Americe a na četných ostrovech.

    O počátcích výskytu u nás přesné zprávy chybějí – polodivoký chov u klášterů se předpokládá od 13. století (nenarozené zárodky sloužily jako postní jídlo), k většímu rozšíření došlo až na přelomu 18. a 19. století. Obývá nižší a střední polohy do 400-600 m n. m., vadí mu zejména na sníh bohaté zimy a dlouhotrvající deště. V posledních desetiletích však na značné části území vymizel a jeho výskyt je silně ostrůvkovitý.

 8. D.n. napsal:

  Mláďata králíka se rodí jako nidicolní, zajíce jako nidifugní.
  Králíci hodně dupou.

  • SV napsal:

   dík. som si tie nidi a fugy musela vygúgliť ;-)

   • fismeister napsal:

    Já taky. MOC děkuji, D. n.! Termín jsem neznal a díky němu jsem se naučil slovo pro hnízdo.

    Shodou okolností to slovo v navajštině znamená “ale”.

    Jda si to vyhledat ve slovníku, narazil jsem na fantastickou zprávu: byly objeveny dva nové texty od Sapfó!

 9. D.n. napsal:

  Na ostrově Lesbos, v domě Mús, v nářečí aiolském, skupině krásných dívek, písně lahodné tu pěla.

 10. D.n. napsal:

  Právě svítá. Tak si říkám, co asi dělají zajíci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>