Ucho, tabák. Vítr

Posted on 23rd Listopad 2013 in Texty

Don Ramón Gómez de la Serna: „ Surrealisté jdou cestou osvobozeného obrazu ještě dál. Jako příklad uvedu Péreta: „Nazývám tabákem to, co je ucho.“

Ve světle toho se zdá, že všechny věci mohou mít jakýkoli význam, jenomže ono je tomu tak, že mezi všemi významy, které by mohly mít, pouze jeden platí jako pravý a jeden jako paralelní hříčka.

Snad si někdo pomyslí, že je jedno, když řekneme, že tabák je marmeláda nebo játra nebo bicykl nebo ostatní významy slovníku, ale můžeme ho ujistit, že sem patří jedině ono vzdálené srovnání s „uchem“; ono je tajemstvím nejvyššího toreadorova úskoku, logikou věcí postavených na hlavu.

… Nemá-li věčnost nic společného s časem a dospívá-li se k ní jinou cestou, je tomu nejinak s realitou a nadrealitou.“

Přečetl jsem s bezmezným nadšením Man Rayův Vlastní portrét.

Polovinu jedné jeho slavné fotografie máte na obalu jeho knihy; nechci sem dávat jeho obrazy, protože podléhají copyrightu a navíc si je na internetu snadno najdete, ale protože to byl DadaMan, dám sem obrázek z večera pojmenovaného Vousaté srdce, jednak proto, že je to dada, jednak proto, že právě jeho název mne včera přiměl k úvaze, kvůli níž jsem článek začal citátem dona Ramóna.

Kostýmy pořídila Sonia Delaunayová. Zde je její portrét,

(c) Lothar Wolleh

Zamyslete se, ve smyslu Péretově, nad adjektivem vousatý. Vousaté srdce zní skvěle a jistě je pravdivé. Ale co vítr? Může být vítr vousatý? Myslím, že vítr vousy nemá. Ale proč? Je to proto, že se holí, nebo proto, že mu vousy nerostou? A pokud mu nerostou, neděje se tak z jeho vlastní vůle?

comments: 8 »

8 Responses to “Ucho, tabák. Vítr”

 1. D.n. napsal:

  Man Rayův Vlastní portrét mám na nočním stolku. Mám ale vydání Artefactu z r. 2002, kde je na obálce fotka, kterak pozorně ostří objektiv na Jeho bedně.

  http://www.pafoto.estranky.cz/fotoalbum/prazak-neni-v-praze/tyden-mezi-parizany-vii/

  • Henry Psanec napsal:

   Milý D. n., máme stejné vydání. V tom odeonském je navíc minimálně Man Rayův portrét od Picassa, o němž tam Man Ray píše, jak jej Picasso kreslil i prsty z litrové láhve inkoustu.

   Díky za odkaz! Prozradím, že např. elfos brouzdá Tvými stránkami často, ke svému velkému potěšení.

   Man Ray je úžasný. Našel jsem na internetu mnoho jeho děl a pokud ho má někdo zapsaného jen jako fotografa, je to nesmírná škoda.

 2. D.n. napsal:

  Ó ano, i Kiki z Montparnasu, a vlastně celý Montparnas, by o tom mohly vyprávět.

  • Henry Psanec napsal:

   Na Kiki jsem právě včera myslel, natočila přeci jednu desku s písničkami, zajímalo by mne, zda se dá ještě i dneska sehnat.

   Taky mě fascinuje Man Rayovo přátelství s Duchampem.

 3. D.n. napsal:

  Man Rayův život, to je samo o sobě umělecké dílo! Pravda, není naštěstí sám, kdo umělecké dílo vyžil.

 4. D.n. napsal:

  U Duchampa se může zdát být překvapivý jeho zájem o šachy. Dokazuje ovšem to, že opravdový umělec je člověk přemýšlivý, přesný a předvídavý.

  • Henry Psanec napsal:

   Kdo už by takový měl být, když ne umělec, tos řekl výborně. Je zajímavé, že Duchamp dosáhl na titul šachového mistra (neznám přesnou terminologii, anglicky master), vím, že hrál třeba na šachových olympiádách (je zvláštní vidět jeho jméno v encyklopedii šachu, kde se pochopitelně v jeho c. v. píše i o jeho umělecké tvorbě), ale přesto poznal už ve třicátých letech, že nad jistou úroveň se v nich nedostane – a to byl génius! To by znamenalo, že i šachy jsou svého druhu umění. Taky vymýšlel šachové kompozice (v češtině ostatně viz. básnickou sbírku skvělého, skvělého Jeníka Nováka Kupé pro Marcela D.), z nichž ta z roku 1943, kterou po sobě zanechal, zůstává nerozluštěna.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>