Ne-inženýr

Posted on 12th Duben 2014 in Texty

Ne, že by to byla pro mě nějaká novinka, to věru ne, ale loni o prázdninách jsem zjistil, proč nejsem inženýrem. Totiž, fotil jsem si na chodbě křesílko, protože od té doby, co máme nový výtah, který má místo drátěné šachty sádrokartonovou, je u schodů hezké světlo (aspoň nějakou výhodu ta neprůhledná šachta má). Křesílko dám na vršek schodů a sám si sednu ke dveřím. Ostatně tady je to místo vidět.

 

 

Můj fotoaparát má tu obrazovečku vzadu výklopnou, což je při focení, během něhož leží foťák na zemi, k nezaplacení (jinak teda fotím přes hledáček), takže ho můžu položit až úplně ke dveřím (rozumí se těm skleněným). Takže si sedím na zemi, snažím se dostat do záběru všechno, co chci, a ono to nejde, ani když připlácnu foťák až úplně na dveře. A přijede výtah, z něj vystoupí pan inženýr K., který bydlí ve vedlejších dveřích, a ptá se, co dělám. Tak mu to vysvětluju, včetně těch potíží, a on povídá: „A proč si ty dveře za sebou neotevřete?“

Tak to vidíte. Řekl jsem mu, že ne nadarmo je z nás dvou inženýrem právě on. A otevřel jsem si dveře a fotil z prahu, křesílko, sebe, Tygra, králíčka (mezitím se odstěhovavšího do Šitbořic) a kaktus od Nataši. (Poslední tři fotky jsou rozklikávací.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

comments: 12 »

12 Responses to “Ne-inženýr”

 1. D.n. napsal:

  Ano, není nad rovnováhu inženýrů a ne-inženýrů. To se pak leccos i povede.

  • fismeister napsal:

   Že ano? Také jsem příznivcem různých příčných věd, případně tedy příčných kolektivů. Udělal jsem si včera test na typologii osobnosti (metodika MBTI), to bylo zajímavé.

   • SV napsal:

    a čo sú to priečne vedy? 8 – )
    a priečny kolektív – to je taký, kde sa každý s každým háda? ;-)

    • Henry Psanec napsal:

     Příčné jsou jako řekněme mezioborové, ale já to používám tak, že třeba inženýr může být i historik. Potom rozpozná, že nález není kultovní předmět, ale starověký elektrický článek, protože historik o elektřině nemá páru. A pokud takový člověk není k disposici, vždy můžeme udělat kolektiv, kde budou lidé vzdělaní jak v přírodním, tak v humanitních vědách.

     Toto k tomu napsal Jacques Bergier: “Další charakteristikou výjimečných lidí je to, že jsou extremně jasní. (…) Tak jako řada knih, jež údajně popularizují teorii relativity je naprosto nesrozumitelných, tak zase Einstein či Eddington jsou naprosto jasní.

     A stejně je tomu u všech velkých průkopníků a zvláště u Curiere, kterého nečteme nikdy dost. Je také třeba pocho­pit, že tito velcí průkopníci měli na počátku své kariéry osvícení, která se navracejí, jež však měli často čas zaznamenat. Tato osvícení je snadné nalézt. Jsou samozřejmě smíchána s technickými podrobnostmi a někdy s matematikou. Někdy je třeba pročíst desítky stránek než padneme na pasáž, která osvěcuje celý vesmír světlem stejně intenziv­ním jako krátkým. Tento druh bádání však stojí za to.

     Nachází se v něm uspokojení, jaké nepřináší žádná jiná četba, snad jen kromě science-fiction v jejích nejinspirovanějších okamžicích. Autoři sci-fi bohužel většinou nevypadají na to, že by četli tyto vědecké knihy. Pokud se týče filozofů, ti o nich nikdy ani neslyšeli.

     Takový Sartre bude třeba hovořit na stovkách stránek esenci a existenci a přitom ani nebude vědět, že střídavý proud, kterým si svítí, se desetkrát za sekundu změnil z esence v existenci a naopak.

     A vzpomínám si na rozhovor, který jsem měl s Camusem o Sysifovském mýtu. Řekl jsem mu, že když se kámen kutálí dolů, Sysifos by mohl zachytit ztracenou energii stejně ja­ko se to běžně dělá s padající vodou, tj. tím, že by vyro­bil elektrický proud. A Camus mi řekl: „Ono je tedy možné vyrábět elektrický proud z padajícího předmětu?“ Nechal jsem toho.”

 2. SV napsal:

  tá kaktusová fotka zaujímavá.
  no čo, niekto píše básne, a niekto inžinieruje ;-)

  • fismeister napsal:

   Díky. U té s těma nohama jsem trochu litoval, že mám “jen” patnáctivteřinovou expozici, málem tam nejsem vidět, i když jsem tam skočil hned po zmáčknutí spouště. Kaktus mezitím sensačně vyrostl.

 3. Wicky napsal:

  ne-inženýr, ano-fotograf. ;-)

  • fismeister napsal:

   Děkuju krásně, i když o tom pochybuju – zato Ty bys měla vydat knihu svých fotografií! Namibii mám obzvlášť rád.

 4. Marta Berčíková napsal:

  Ahoj Mirku, tak jsem se konečně doklikala až k místu, kde ti můžu napsat vzkaz. Jsem tvoje sestra Marta a když budeš mít chuť mě kontaktovat, napiš mi na můj mail. Marta

 5. Marta Berčíková napsal:

  Mirku, buď prosím tě tak hodný a napiš mi na mail mobil nebo pevnou linku na tvoji maminku. potřebovala bych s ní mluvit. Zdraví Marta

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>