Králík

Posted on 20th Říjen 2013 in Č-č-č-čtení

Před pár dny jsem četl skvělou, skvělou knihu, která mi, mimo jiné, zformulovala to, co mě zarazilo, když jsem se díval na galaxii v Andromedě.

(1. O pozorování hvězd později.

2. Milovníci SF mi snad prominou, že navzdory Jefremovovi neříkám mlhovina, ale galaxie.

3. Naše galaxie a galaxie v Andromedě se zřejmě srazí, ale má tomu tak být až za 4,5 miliardy let, z čehož plyne, že pořád ještě máte čas vyčistit si předtím zuby.)

 

Už před lety mne nadchla autorova kniha Chronolity. Teď jsem se tedy dostal keSpinu (kus jsem ho četl s Lucinkou na klíně, neboť jsme tu týden měli dva pejsky).

 

 

Včera v noci jsem se nenadále probudil v pět ráno a na obloze zářil Mars, jenž hraje v této knize významnou úlohu. A vedle něj byla jasná hvězda v Levovi.

 

Totiž, když jsem se podíval do vesmíru, a připomínám, že galaxie v Andromedě je nejenom jiná Galaxie než ta naše (Jistě znáte obrázky Mléčné dráhy se Sluncem v jednom rameni. Když jsem byl naposledy mimo Brno, u drahého přítele Martina v Mladočově, otevřel jsem v noci dveře na zahradu a Mléčná dráha se zdála být na dosah ruky. Ještěže Bystrc je tak na kraji Brna, že je odsud dobrý výhled na hvězdy. Nechat si je vzít světelným smogem, to je jeden z největších zločinů, které na nás civilizace páchá.), ale taky je od nás vzdálená ca 2,5 miliónu světelných let, necítil jsem ani závrať, ani to, že „Vesmíru jsme ukradení“, ani to, jak nepatrní jsme, z čehož plyne atd. atd., ale cítil jsem okouzlení krásou a vděčnost (protože život není samozřejmý a o pohledu na jinou galaxii platí totéž). A tady si dovolím zacitovat ze Spinu; o svém bratrovi mluví Diane, jedna z hlavních hrdinek knihy:

„Když lidé pochopí, jak obrovský je vesmír a jak kratičký je lidský život, jejich srdce zvolá. Někdy je to výkřik radosti: myslím, že u Jasona to tak bylo; myslím, že právě to jsem na něm nechápala. Měl dar úcty. Ale pro většinu z nás je to výkřik hrůzy. Hrůzy z vyhynutí, hrůzy z bezvýznamnosti. Naše srdce volají. Možná na Boha, nebo možná proto, aby nebylo ticho.“

Zdá se tedy, že i já mám dar úcty. Jsem strašně rád, že ho mám.

 

Tady máte fotku ze včerejška, na níž je 99% Měsíce. Ostrá není, ale šlo mi o to, trefit barvu, a to se mi podařilo.

 

Venku svítí slunce a v kuchyni burácí film Mamma Mia!

comments: 8 »

8 Responses to “Králík”

 1. lojzo napsal:

  Prečítal som si tento článoček so záujmom a vzbudil vo mne príjemné zamyslenie. Dôstojné zavŕšenie dvojmesačnej blogovacej prestávky!

  “Zdá se tedy, že i já mám dar úcty.” Máš, bez akéhokoľvek náznaku pochybnosti. A som rád, že ho máš. ;-)

  “pořád ještě máte čas vyčistit si předtím zuby” A snáď nielen to. Verím, že ešte stihnem(e) mnoho iných krásnych zážitkov.

  A mimochodom, dnes vrcholia Orionidy. Ale u nás je zúfalo zamračené.

 2. D.n. napsal:

  Při pohledu na noční oblohu je docela těžké uniknout mozku, který je “zaneřáděný” vědeckými poznatky.
  Z dálky jsou všechny ty vesmírné útvary “trifles”, ale “tremendous”

 3. Henry Psanec napsal:

  Děkuji mnohokrát.

  Já bych býval psal, protože je o čem, ale teď to bylo trochu těžší. Snad už to bude lepší. Jeden článek se ti bude doufám líbit i tematicky…

  Včera sice chvíli svítil Měsíc, ale pak se také zatáhlo, a v době, kdy Orión vylezl nad sedmičku, už hvězdy nebylo vidět. S perseidami to bylo vlastně to samé. Ale přesto jsem jich asi pět viděl.

 4. Henry Psanec napsal:

  D. n., on i ten vědecký pohled je zázračný, i když tohle slovo by asi vědec nepoužil. Ale letos obzvlášť jsem si uvědomoval tu “hvězdnou oblohu nade mnou”, o čemž psal už Aristotelés, dávno před I. K.

 5. SV napsal:

  ahoy, vo mne vzbudil (prí)jemné zamyslenie ten krásny orandžový mesiac. mám wellmi rada spln. a tebe sa tú splnenú atmosféru podarilo zachytiť. dar úcty je úžasná vec. a tiež mám pocit, že ho máš. tak nech sa ti darí ;-)

 6. Liška Ryška napsal:

  Měsíc se mi také líbil. Hezky jsi ho vyfotil.

  Včera večer jsem pozorovala, že hvězdná obloha už se proti létu hnula. Zanedlouho budu domů chodit a koukat cestou na Orion. Naštěstí tady těsně za Prahou jsou hvězdy vidět dobře.

  • Henry Psanec napsal:

   Vikoušku, zrovna dnes večer jsem na tebe myslel! Díky za pochvalu.

   Ano, všiml jsem si toho v pondělí, kdy jsme s jedním přítelem koukali na Jupiter. Je to i tím, že se posunul čas: když je vidět Orión, je to konec léta, a ten nad sedmičkou vylézá teď už dost brzo, kdepak po páté ráno! Máme evidentně stejné štěstí, protože i tady jsou hvězdy vidět krásně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>