Huia

Posted on 10th Srpen 2013 in Texty

Před měsícem jdu nahoře nad naší ulicí po polňačce k lesu – je to ta cesta, kterou už znáte, protože jsem na ní našel tenisák; na tenisáky mám letos méně štěstí, neboť ač jich nalézám srovnatelné množství, ale jeden byl skoro sněden nějakou houbou, a druhý plaval v přehradě vedle mrtvé ryby – a v tom na ni usedne motýl. Tak si motýla vyfotím (je rozklikávací)

a pokračuju dál – je tam mimo jiné nádherná zahrada s růžemi a liliemi, které pěstuje třiaosmdesátiletý pán, jenž za posledních třicet let udělal 110 000 kliků a jenž je velmi příjemný. Doma, když jsem si fotky prohlížel, mě pak při pohledu na toho motýla okamžitě napadlo: itzcuintlipotzotli! Teda, napadlo mě „ten aztécký pes“, protože v tom jméně jsem dělal pokaždé nějakou chybu. Však jsem si to k ní také napsal!

Tohle je itzcuintlipotzotli, z Morrisovy skvělé knihy Psi:

Tady máte ještě jednoho, z grafického listu z roku 1797 (zdroj není uveden, ale kromě pejska je tam ještě Iatropha elastica a pak Hystrix dorsata):

Mimochodem, k dnešku je pořád k mání. Letos v lednu skončila aukce vycpané samičky ptáka jménem huia, česky Laločník ostrozobý, je to dosud jediný známý ptačí druh, u nějž se pohlavní dvojtvárnost projevovala zobákem: samčí byl krátký a silný na rozbíjení kůry, samičí dlouhý, tenký a zahnutý na vybírání červů z děr. Proč ten minulý čas? Laločníka od roku 1907 nikdo nespatřil… Ten preparát stál 2 miliony a 160 tisíc korun.

Každopádně, ať není poslední odstavec smutný: zaprvé, jméno itzcuintlipotzotli si lehce zapamatujete, protože itzcuintli znamená aztécky pes, slovo pot se dobře pamatuje a zotli už není problém si zapamatovat. Kdo ví, kdy se vám to bude hodit – jak vidno, zvířata podobná aztéckému psu můžete potkat i u nás.

comments: 20 »

20 Responses to “Huia”

 1. lojzo napsal:

  Tak teda itzcuintlipotzotli si zapamätám jedine metódou ctrl-c – ctrl-v. ;-)

  • fismeister napsal:

   Ale co kdyby ses učil aztécky?

   Teď jsem slyšel Radovana Lukavského číst Halliburtona, o skoku do Studně smrti (mayské, já vím), ach, to byl hlas!

 2. elfos napsal:

  Možná si zapamatuji *aztécký pes i.*. Hrozně mi někoho připomíná, ale nemůžu si vybavit, koho. Ale viděla jsem ho utíkat a vybírat zatáčku.. myslím.
  Na motýla jsem koukala s pusou otevřenou, neboť jsem ještě neviděla motýla pěšky si vykračujícího po cestě (tak na mě ta fotka působila ještě před tím, než jsem si přečtla povídání, a tak na mě působí i nyní).
  A stále mám ohromnou radost z toho, že sem už zase píšeš. Chybělo mi to, moc.

 3. Pavel Kukal napsal:

  Myslím, že ten aztécký pes není žádný pes, ale z jiných pramenů vím, že měl na předních nohách po čtyřech prstech a na zadních jen po třech, tudíž pokud o ně nepřišel, vyhlíží mi spíš na hlodavce než na šelmu psovitou…

  • fismeister napsal:

   To je VELMI zajímavé! Kde jste se to prosím dočetl?

   Myslel jsem, že je to jasný jateční pes (Morris v tomto ohledu nepíše o žádných pochybnostech). Pokud by to bylo jiné zvíře, muselo by být pravděpodobně bezsrsté, na druhou stranu, váha okolo pěti kilo není pro hlodavce nic nemožného.

   Což mi připomíná, že mara stepní žila kdysi volně i v ČR (byvši zde vysazena, pochopitelně).

 4. hanci napsal:

  Ahoj Mirku – kde bereš tu jistotu, že je lehké si cokoliv zapamatovat????? :) Jinak krásné počtení, jako obvykle, díky.

 5. SV napsal:

  jaj, ja som postrašená už len tým slovom! ;-)
  aztécky pes sa dá zapamätať možno nejak tak, že ic neviem čo pot v kotli ;-)
  fotografia motýľa je zaujímavá. a zamyslenietvorná.
  teda ja mám dosť zabiehací spôsob myslenia, ale súvislosť medzi tým kránsym motýľom a tým desnám tvorom akože psom mi úplne uniká 8 – )
  btw, mierne šokovaná zisťujem, že sa mi tu u teba príjemne číta.

  • Henry Psanec napsal:

   I jedné kamarádce ten motýl toho psa připomněl.

   Já si musím vymyslet pomůcku na žlunu a žluvu. Žluny tady máme, žluvy ne.

   Myslelas (bez urážky!), že mám blog nepříjemný na čtení? To mě mrzí.

 6. SV napsal:

  jejda, nie. tak som to nemyslela. máš blog príjemný na čítanie. aj krásne zaujímavé fotečky. len som si myslela, že pre mňa je príliš “intelektuálsky” vieš. no a s prekvapením zisťujem, že niektorým veciam aj ja rozumiem ;-)

  • Henry Psanec napsal:

   Já jsem ani nemyslel, že to tak myslíš, omlouvám se. Nevím, co všichni mají s tím intelektuálem, kdepak já jsem intelektuál… A nepodceňuj se! Nejde ani tak o to, že bych byl příliš chytrý, jako spíš o to, že mám sklon dělat ze všeho, abych použil krásné slovo přítele Shukera, eklektárium. To je pak těžké… mávám vzpomínkou na Warcraft2, kam jsem se zrovna vydal lovit obrázek.

 7. SV napsal:

  síce neviem, čo je to eklektárium, ale itzcuintlipotzotli som sa už naučila ;-)

  • Henry Psanec napsal:

   Výborně!

   A do Eklektária se nechej pozvat: http://eclectariumshuker.blogspot.cz/

   “Welcome to The Eclectarium of Doctor Shuker, showcasing the varied interests of Dr Karl Shuker beyond cryptozoology – everything from fantasy art and literature, James Dean, masks, science-fiction, motorbikes, clowns, ancient civilisations, Forteana, esoteric science anomalies, philately, Sherlock Holmes, animation, the supernatural, rock ‘n’ roll music, quiz trivia, and much more. If it’s unusual, intriguing, and obscure, it may well appear here, sooner or later! “

 8. SV napsal:

  ó, dík za pozvanie! ;-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>