Fénická princezna se skrývá

Posted on 6th Říjen 2012 in Texty

Málo co pro mne zosobňuje astronomii tak, jako čtyři největší Jupiterovy měsíce, tak zvané Galileovy. Nu a co vychází zpoza trojky – myslím tím dům č. p. 3 v naší ulici – brzy v noci, když ještě není zima a já si v obýváku nečtu o poezii? Jupiter.

 

 

Takhle jsem 4. října vyfotil Měsíc. Už začíná vypadat astronomicky. Až ještě trochu couvne, třeba bude fotka ještě lepší.

 

 

 

 

Kdysi jsme se s mou drahou přítelkyní Fede bavili o latině, a narazili jsme při tom i na to, že Měsíc je největší lhář (Luna mendax maximus), při čemž se mě Fede ptala, jestli vím, proč se to říká, a když jsem pravil, že ano, řekla, smějíc se krásně jako zlaté zvonky, že je to dobře, protože by nevěděla, jak to vysvětlit. Já bych to asi zamotal, takže opisuji: když má Měsíc tvar písmene D, dorůstá, když C, couvá. V latině se přitom fáze dorůstání označovala jako cresco (rostu), fáze ubývání jako decresco (zmenšuji se). V latině tedy tvar Měsíce ukazoval na opačnou fázi. Seznámil mne s tím Ludvík Souček, který se vůbec informacemi pro zájemce o astronomii přímo hemží (a taky mě poučil, co je to koruptela).

Aha, tak tedy Jupiter. Zleva Kallistó, Jupiter, Io, Ganymédés (Európa ukryta za Jupiterem):

 

 

Všechny obrázky jsou zvětšovací.

Člověk si při tom pěkně oživí mytologii. Včera jsme to probírali s mou báječnou kamarádkou Alix, a skončili jsme až u potomků Chrýsáóra. Což mi připomíná, pro ty, kdo to neví: jiná seveřanka, elfos, už opět píše; první článek má tak krásný, že mylému Psanci (právě jsem totiž umyl hrnky) nezbývá než rozplakat se závistí.

Každému, koho jen trochu zajímá astronomie (a koho by nezajímala?) můžu doporučit skvělý program Stellarium, které mi kdysi představil můj vzácný turecký přítel Türkay – proč se vlastně říká planetárium a ne hvězdárium? Česky ho najdete tady. Nastavíte si místo a pak už se jen kocháte a učíte. Protože, jak říká Liga lesní moudrosti: „V určitém věku se člověk obvykle usadí a z různých důvodů „nemá čas“ učit se novým věcem. Liga lesní moudrosti je jednou z mála organizací se systematickou podobou celoživotního vzdělávání.“

 

Vijay Singh pojatý jako brodivý pták.

 

A abych u Měsíce i skončil – doporučuju vám seriál The Mighty Boosh. Měsíc, který se v druhé sérii objevuje třikrát v každém dílu se svým monologem („nemusíte být zfetovaný, aby se vám to líbilo, ale pomáhá to“) je jen jednou z lahůdek v tomto skvělém potomkovi talentu Noela Fieldinga a Juliana Barratta.

 

 

comments: 8 »

8 Responses to “Fénická princezna se skrývá”

 1. elfos napsal:

  Henry! Děkuji – je pro mě úleva, že už opět hnízdím, tentokrát doufám nastálo (do smrti smrťoucí). Ovšem ani odhadnout si netroufnu, kolik slz jsem prolila při čtení tvých povídání.. tedy, nikoliv závistí, ale přemírou jejich krásy, která bývá už až k neunesení a prostě člověka (i elfos) naprosto dostane.
  A fotografie máš také skvostné.

  *

  Věda zjistila, že nic nemůže zmizet beze stopy. Příroda nezná zničení, pouze změnu.
  (Wernher von Braun, raketový inženýr)

  • Henry Psanec napsal:

   Také jsem rád, že zase hnízdíš! Mezi pralesy, které znám, patří ten tvůj mezi nejkouzelnější. A, eh, tedy moc děkuji – až se stydím (dokonce jsem se styděl i včera při akčním filmu, když jsem si na to vzpomněl).

   Ten citát je vynikající a dosti koresponduje s včerejší synchronicitou. Což mě vůbec nepřekvapuje.

 2. D.n. napsal:

  No, milý Henry, teď už může nastoupit srpek Venuše. Pak už snad jen HST.

 3. Alix napsal:

  Mytologie je nádherná poezie a hvězdy ještě krásnější. Asi nemám takovou fantazii, abych viděla to, co staří hvězdopravci, protože musím přiznat, že mé oblíbené souhvězdí, Orion, mi prostě připomíná trošku křivě uvázanou mašli, nedá se nic dělat. Ale ráno je nádherný a když jdu do práce, koukám na něj. Docela se divím, že jsem ještě nespadla.

  • fismeister napsal:

   Z Velké medvědice vlastně taky vidíme jen zadní část, Velký vůz… Ale Orion jsem viděl nakreslený, tam byl pěkně vidět, zkusím ti to najít. Představa, že na podzim si obloha uváže mašli, aby byla hezčí, je pěkná.

   Europu už jsem viděl! Ale zase nebyly vidět všecky čtyři měsíce, musím to nějak vyčíhat – a půjčím si dalekohled zvětšující 30x, tak jsem zvědavý, co uvidím.

 4. nominek napsal:

  Ahoj Henry, to o “C” a “D” obráceně mě fakt zaujalo, netušila jsem.
  A brodivý pták – to je dobrý příměr :-)

  • Henry Psanec napsal:

   Tak to jsem rád. Naštěstí jsem tam viděl i toho ptáka, jinak bych asi přemýšlel o ivaliditě. Golfisté zaujímají úžasné pózy a vrhají velezajímavé stíny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>