Allen Ginsberg a Warcraft 2

Posted on 24th Říjen 2013 in Texty

Nebudu-li počítat dávné zážitky, jakými byli nezapomenutelní Upíři – pozdravuji olomouckého Landaua, znamenitého maminčina bratrance Jiřího! –, cihličky a nějaké hry na Atari, hrané vesměs, když jsem byl maličký, pak jedinou počítačovou hrou, kterou jsem kdy hrál, je Warcraft 2. Dokonce dvakrát, protože je to (následující dvě slova jsem si musel vyhledat, pro případ, že byste se překvapili nad mou slovní zásobou) realtimová strategie, která má spoustu kol, než dojdete na konec. Podruhé už to nebylo ono, protože jsem si pamatoval, jak v kterém kole hrát, ale poprvé jsem se pěkně pobavil, když jsem potřeboval vypnout mozek. Sirdaru Š. vděčím za informaci, co střílí nahoru a jak odhalit ponorky. Nu, a právě ve Warcraftu 2 jsem se začal pravidelně vídat s juggernautem.

 

Ono je to takové zvláštní slovo, anglicko německo mytologicko kosmonautické… (Obrázek jsem štípl z netu, kam ho dal nějaký Maxim; odřízl jsem z něj druhou řadu, kde se juggernaut potápí.) Jé, byly časy, kdy jsem tuhle loď vídal dosti nerad. Ona je navíc taková ježatá, vzhledově impresivní snad stejně jako jménem. (Ta hra je vůbec vizuálně velmi krásná.)

Mám ohromně rád geniální britský seriál The Mighty Boosh. Kdo neznáš, rozhodně zkus! ČT jej navíc vybavila skvostnými titulky. Je to počin dvou Britů, Juliana Barratta a Noela Fieldinga – druhý jmenovaný je jediný člověk, u něhož jsem na anglické Wikipedii narazil na popis je britský surrealista. Britský surrealismus je fascinující, ale o něm jindy. Nuže, v několika dílech se také vyskytuje slovo juggernaut.

Zde v první sérii, díl osmý, Stopař:

 

Zde v sérii třetí, díle prvním, Ouhoři:

 

 

A tady pátý díl, Podivuhodný příběh lišáka Smažky, z téže série:

 

 

No a pak na mne přišla chuť přečíst si zase nějaké beatniky, hlavně Corsa a Ferlinghettiho, které mám nejradši, ale vytáhl jsem si i Ginsberga, a hle, báseň Poznámka pod čarou ke Kvílení a v Poznámkách na konci knihy stojí „juggernaut – jedna z inkarnací hinuistického boha Višnua; pod kola jeho pojízdné sochy v Púrí, kde je uctíván, se vrhají věřící; proto v angl. znamená ničivou obludu“.

Mimochodem, Ginsberg byl po revoluci na návštěvě v Olomouci, kam jej pozvalo moje stříně, syn na začátku zmíněného maminčina bratrance. Takže díky, Allene!

Krásná šálka.

comments: 4 »

4 Responses to “Allen Ginsberg a Warcraft 2”

 1. D.n. napsal:

  Stříně, fakt to slyším poprvé! Jak čtu, je středního rodu. Množné číslo …?

 2. Jago napsal:

  Pojem juggernaut jsem viděl u Pratchetta, tam označoval veliký řítící se kamion, tedy vlastně taky ničivou obludu.
  BTW: AG jsem kdysi potřásl osobně rukou na majáles. Pak tu měl nějaké potíže, ale já za ně nemohl.

  • Henry Psanec napsal:

   Jé, jestli se někdy potkáme, mohl bych dostat pohlavek? Měl bych pocit, že je trochu i od Ginsberga. Třeba za to, že o něm cituju Lennonova slova, jak Ginsberg “… vždycky někoho odchytil a hulákal mu cosi, co on nazýval poezií, velmi silně do ucha. (Druhým uchem to šlo ven).”

   V kterém Pratchettovi to bylo, prosím?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>