Loňské knihy s nejpodivnějším názvem

Posted on 5th Březen 2012 in Různé

Průvodce estonskými ponožkami, výzkum role houby v křesťanském umění a oslava skromné kancelářské židle jsou mezi knihami, které soutěží o Diagram Prize – prestižní cenu o Knihu s nejpodivnějším názvem pořádanou každoročně britským časopisem Bookseller od roku 1978.

Celkem 64 knih bylo předloženo pro nejnovější ročník této ceny, která oslavuje to nejlepší z knih s podivnými názvy vydanými ve světě minulý rok. Porota sestavená z redaktorů časopisu Bookseller a jeho sesterského časopisu We Love This Book z těchto knih vybrala sedm. Ačkoliv do užší nominace se tradičně dostává knih jen šest, letos byl počet zvýšen o jednu jako výraz uznání vysokému standardu podivnosti, jehož byl svět loni svědkem.

Vítěz bude oznámen 30. března.

Seznam kandidátů:

Století těžby písku v bristolském zálivu: Díl druhý (A Century of Sand Dredging in the Bristol Channel: Volume Two), autor: Peter Gosson, nakladatelství Amberley. Kniha, která dokumentuje obchod s pískem od jeho počátku v roce 1912 do dneška, se zaměřením na velšské pobřeží.

Vaříme s Hovínkem (Cooking with Poo), autor: Saiyuud Diwon, nakladatelství Urban Neighbours of Hope. Thajská kuchařka. Poo (anglicky hovínko, případně kakání) je thajské slovo znamenající „krab“ a je to autorova přezdívka.

Vzory estonských ponožek z celého světa (Estonian Sock Patterns All Around the World), autor: Aino Praakli, nakladatelství Kirjastus Elmatar. Práce zahrnuje styly a vzory ponožek a punčoch, které lze najít v estonském pletařství.

Velká singapurská penisová panika: A budoucnost americké davové hysterie (The Great Singapore Penis Panic: And the Future of American Mass Hysteria), autor Scott D. Mendelson, nakladatelství Createspace. Analýza psychiatrické epidemie koro, která postihla Singapur v roce 1967. „Koro“ je označení pro převážně mužskou fobii či panickou reakci, spočívající v chorobné představě scvrkávání penisu, jeho zmizení v těle a následné smrti. Variantou je domněnka, že pohlavní úd byl odcizen.

Penninský deník pana Andóa: Paměti japonského sexovače kuřat v městě Hebden Bridge v roce 1935 (Mr Andoh’s Pennine Diary: Memoirs of a Japanese Chicken Sexer in 1935 Hebden Bridge), autoři: Stephen Curry a Takajoši Andó, nakladatelství Royd Press. Příběh Koičiho Andóa, který odcestoval z Japonska do Yorkshiru, kde v 30. letech učil pracovníky líhní jak určovat pohlaví jednodenních kuřat.

Systematika kancelářských židlí (A Taxonomy of Office Chairs), autor: Jonathan Olivares, nakladatelství Phaidon. Vyčerpávající pohled na vývoj moderní kancelářské židle.

Houba v křesťanském umění (The Mushroom in Christian Art), autor: John A. Rush, nakladatelství North Atlantic Books. Autor odhaluje fakt, že Ježíš je zosobněním svaté houby Amanita muscaria (muchomůrka červená).

Kustod ceny Horác Bent řekl, že debata o tom, které knihy vybrat do užší nominace nikdy nezuřila tak divoce, a proto se letos rozhodli knih nominovat sedm místo tradičních šesti, a že seznam je skutečně seznamem s velkým S.

Philip Stone, administrátor ceny, řekl, že navzdory celosvětovým ekonomickým potížím vydavatelé nepřestávají investovat do vynalézavých, různorodých a nesporně pozoruhodných nekomerčních knih, což tato cena tak krásně ukazuje. Uvedl ale, že navzdory tomu, že se se nakladatelé často chlubí tím, jak jdou s dobou, naneštěstí pouze jedna z nominovaných knih se dá sehnat i v elektronické podobě, a to poutavý titul Velká singapurská penisová panika.

Prvním titulem oceněným touto cenou byla kniha Sborník z jednání druhého mezinárodního sympozia o bezsrstých myších, a to v roce 1978. Předloňský vítěz, Světový výhled pro tvaroh v 60miligramových baleních na léta 2009-2014, který porazil knihy Metafyzika paviánů a Přátelský poradce ohledně tlustého střeva, se na internetu v současné době prodává za 795 dolarů. Mezi další minulé vítěze patří knihy Když ho chcete zahnat od sebe, držte nohy u sebe, Návod k bezpečnému lesbickému sadomasochismu nebo Prověřte si svého koně pomocí bomby.

*

Vzhledem k tomu, že překlad je až na pár věcí můj, omluvte prosím fakt, že jsem počeštil jméno Horace a ponechal v článku svá oblíbená slova kustod a administrátor.

book man -

comments: 22 »

22 Responses to “Loňské knihy s nejpodivnějším názvem”

 1. Liška napsal:

  Mně připadá vtipná jen Houba v křesťanském umění a Cooking with Poo. A potom fakt, že estonské (snad ne špinavé) ponožky jsou z celého světa, když Estonsko je mrňavý :-))

  Hlasuju pro Houbu a Fusky.
  Připomněly mi:
  Mám báječnou knihu "Jak uplést rukavice s norským vzorem". Ta je pozoruhodná tím, že obsahuje samé pletařské návody (je jich 40), výhradně ze Shetland.

 2. Henry Psanec napsal:

  Viky, zrovna jsem na tebe myslel, oskenovav si podpis z KK. O Estonsku tě napadlo to, co mne. Pokud už jsem to citoval, omlouvám se, ale kamaráda opravdu pobavil nápis v norském muzeu Edvarda Muncha: "Munch is world famous in Norway".

  Já hlasuju pro pana Andóa, kvůli Herriotovi a kvůli teraristice a kvůli naší zoo.

  Plést bych chtěl umět! A to se Shetlandami je opravdu báječné. Hodně jsem se teď tam potuloval, v knihách, kvůli tomuto: http://en.wikipedia.org…/Zeno_map

 3. elfos napsal:

  Mně stále připadá nej..fascinujícnější ten Výhled pro tvaroh a Sympozium o bezsrstých myších. Estonským ponožkám přeji cenu letošní. A ohromilo mě, že kakání se anglicky řekne pú.

 4. Kojot napsal:

  Mně se z letošních kandidátů nejvíc asi taky líbí ty estonské ponožky a teď mě napadlo, jestli v tomto kontextu "All Around the World" neznamená "všude po světě" – jako že se vyskytují po celém světě. Krásné by bylo "dobývají svět". Taxonomie židlí má skvělý název, ale obsah asi až tak bizarní nebude. Myslím, že tam nepatří ta penisová panika – ta fóbie skutečně v dané oblasti existuje a není to nějaký extrémně ojedinělý a bizarní jev, stejně jako není nic podivného na tom, když se tím někdo zabývá.

  Nic z letošních se však ani neblíží sborníku o bezsrstých myších, metafyzice paviánů a už vůbec ne knize Prověřte si svého koně pomocí bomby, jejíž název mě dostal do kolen…

 5. Liška napsal:

  Mně se z těch starších líbil Tvaroh.

  Všechno nejlepší k svátku, Mirku!

 6. Henry Psanec napsal:

  Elfos, tak to má být, každý něco jiného. Říkám si, kolik asi stojí ten pan Andó, mám přítele ve Waterstones. Ponožky jsem viděl na internetu, ale přečetla bys je estonsky?

  Ano, poo nebo poo poo’s – ale Pú je Pooh, chichi.

 7. Henry Psanec napsal:

  Kojote, to opravdu nevím, obsah neznaje. Konzultoval jsem to a vyšlo z toho tohle. Nu, tak či tak, jsou hezké a mají parádní obálku!

  S tou penisovou panikou souhlasím – podle Wikipedie, kde jsem ji při překládání našel, se vyskytuje už i jinde, ale ani to nevidím jako důvod, proč z té knihy dělattakové haló – ledaže funguje to slovo penis.

  Já mám první dvě obráceně: Metafyziku paviánů na prvním. Už se těším, až bude katedra metafyziky paviánů na universitách!

 8. Henry Psanec napsal:

  Viky, Tvaroh je jistě taky krásný. Ale u něj si dokážu představit, o čem je, prostě vědecká kniha, zatímco u těch dvou, paviánů a mého koně, si to představit neumím – nebo se má představa určitě liší od skutečnosti v těch knihách.

  A děkuju za přání!

 9. D.n. napsal:

  Tak mne napadá, že by bylo zajímavé najít knihu s nejdelším názvem (tedy bez podtitulu). Já jsem již podruhé dočetl překrásnou knihu Luise Sepúlvedy "Stařec, který četl milostné romány". Ostatně, název také není daleko od podivnosti.

 10. Henry Psanec napsal:

  D. n., to by bylo dobré pátrání! Podívám se do Guinessovy knihy. Sepúlveda je výborný! A Tebou jmenovaná kniha stojí za to.

  V antikvariátě jsem viděl knihu (ač to je asi i s podtitulem) Itinerarivm Sacrae Scriptvrae To gest: Putowánj Swatých Na wssecku Swatau Biblj obogjho Zákona, rozdelené na dwě Knihy : Prwnj Kniha zawjrá w sobě wssecka putowánj a cesty swatých a Bohu milých Otcůw, Patryarchůw, Saudcůw, Králůw, Knjžat, Prorokůw a některých pobožných lidj, spočjtané na mjle obyčegně Německé a Cžeské, s wypsánjm Zemj, Kragin, Měst Ržek a Wod, Hor y vdolj, o nichž se w Pjsmě zmjnka činj, a wlastnjm wyloženjm slow aneb gmén gegich Židowských y Ržeckých, mjsty y s doloženjm smyslu Duchownjho : Nazad přidáno gest Wyswětlenj na Knihu Jozue o Rozdělenj aneb rozlosowánj Země Swaté mezy Dwanáctero Pokolenj Jzraelské. A gjný Traktát o Mincých a Měrách, kteréž se w Pjsmjch Swatých připominagj / To wssecko wýdáno w gazyku Německém, od M. Henricha Buntinga Faráře w Grunowě ; A nynij w Cžeském od M. Danyele Adama z Weleslawjna

 11. Simona napsal:

  Na těch nominovaných titulech mi připadá nejkrásnější, že jsou myšleny naprosto vážně. Až se zítra vrátím do práce, podívám se na pár titulů publikací které jsem si usvojila na předloňské konferenci o Janu Ohéralovi. Tuším, že tam něco aspoň vzdáleně podobně obskurního objevím :-)
  Za to, že jsem propásla Vaše jmeniny, se hluboce stydím. Neomlouvá mě ani moje včerejší odpojenostod netu. Tak se "potrestám" tím, že vám věnuju jeden ze svých ostravských antikvárních úlovků, pokud je samozřejmě už dávno nemáte. Více hlasem.
  S.

 12. D.n. napsal:

  [10] Adam z Veleslavína, zeť Melantricha z Aventinu. Velcí vydavatelé!

 13. Henry Psanec napsal:

  Simono, budu se těšit – třeba to bude zase nějak jinak barevná obálka Younghilla K.?

  Kdyby ty knihy nebyly myšleny vážně, nebylo by to ono. A ani by to nebylo tak dobré, myslím.

 14. Henry Psanec napsal:

  D. n., tak to skutečně ano! Podobně jako Krameriové.

 15. Simona napsal:

  Pokaždé, když vyřknu nějaký přesný termín, jako bych ho zaklela :-) Strpení, prosím, zásuvky pracovního stolu prolustruju … ASAP :-)

 16. Simona napsal:

  [13] Ne, jinak barevné desky Drnové střechy to nejsou! Z důvodu, který je pro mě více než chrakteristický: edice Symposion byla umístěna hned v prvním regále, ke kterému jsem přistoupia, na nejhořejší polici, těsně pod stropem. Byla jsem v tom antivariátu poprvé, takže mi chvíli trvalo než jsem se tam udomácnila natolik, abych se zeptala, zda můžu použít nedaleko se povalující schůdky. A když už jsem se knížkama poléčila ze své zakřiknutosti, bylo 30 minut po oficiální zavíračce a já se mohla hanbou propadnout :-) Ale! Ve čtvrtek mám ve vedlejším domě k vyřešení záležitosti o němž ta, které záleží na své intelektuální pověsti ROZHODNĚ nezmiňuje, takže… Co se rozpakuji udělat kvůli sobě, pro mě není problémem pro někoho jiného. To jsem zdědila :-). Takže…chvíle napětí se prolonguje do pátku! S.

 17. Simona napsal:

  Mimo soutěž, protože to vyšlo už v roce 2009, zato u nás:

  Jindřich Tošner: Akreditace kbelíku (kniha editorialů časopisu Gynekolog z let 2004-2009)
  Vydalo nakladatelství Medexart, s. r. o, Třebechovice pod Orebem.

  Kdo nevěří, ať si ověří, ISBN: 978-80-254-4789-5

 18. Henry Psanec napsal:

  To je krásný název! Díky. Vložím to do Databáze. – Zdá se mi, že čím víc se autor snaží o podivný název, tím méně mu (jí) to vyjde – pokud to není autor neskutečně nadaný.

 19. Simona napsal:

  Až tu brožurku přečtu, abych aspoň zdálky nahlédla souvislost titulu a obsahu, je Vaše! :-)

 20. Henry Psanec napsal:

  To se těším, děkuju!

 21. CeYx napsal:

  Inspirující názvy. Osobně typuji na vítěze "Systematika kancelářských židlí" a na druhé místo zosobnění božské houby v Ježíše (Houba v křesťanském umění).

  Musím ale přiznat, že názvy mě přišli usměvavé jen do chvíle, než jsem si řádně přečetl náplň (oříškovou, pistáciovou a taky pomerančovou) knih. Pak už mě přišlo leckdy přísně logické, že se tak jmenují.

  Mimochodem díky za upozornění na nakladatelství Phaidon press. Už jsem skoro zapomněl že existuje.

 22. Henry Psanec napsal:

  Rádo se stalo.

  Ano, ty názvy nejsou legrační; ale pan Andó má pro mne zvláštní kouzlo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>