Vybalil jsem

Posted on 23rd Červenec 2011 in Texty

pohlednici s koněm.

Z Lince, 6. máge.

Gegich milosti cýsař a cýsařowna přigeli sem dnes w poledne w půl 1. hod. v wýborném zdrawj, a obywatelé tohoto prowincyálnjho hlavnjho města při přjchodu gegich na vssech ulicých a placých haufně shromážděné neyradostněgssjm wolánjm ge uwjtali.

Geho gasnost náš neymilostiwěgssj otec země ráčil syce wšeho slawné uwjtánj zapowědjt, nic méně přiwolil, aby oddělenj zdegssj gjzdné městské stráže toho sstěstj učastno bylo, GG. MM. od pomezý města až do městského obecného domu doprovázet, sdež GG. MM. při hlasytém a radostném wolánj s kočáru sstaupili, a medlé neywyšssjho rozkazu genom od pana přednosty zdegssj wlády, sslechtice z Hingenau a od komandugjcjho generála hraběte z Weißenwolfu w neghlubssj pokoře uwjtáni byli.

GG. MM. gsau toho umysla, toto prowincyonálnj hlawnj město až do uterka dne 11. máge neywyšssj přítomnostj swau oblažiti, toho dne ale do Prahy na cestu se wydati, kamž we středu o polednách se dorazý.

Gegj král. wzness. panj králowna Baworská také wčera s rodinau swau wečer w půl 5. hod. sem přissla.

Dopisowatel pro Čechy a Morawany, 11. Máge 1824

*

Hieronymosaic

Hieronymo’s mad againe. So are the Brentanos.

comments: 4 »

4 Responses to “Vybalil jsem”

 1. D.n. napsal:

  Já zase svého koníčka.Císař František I. měl 4 ženy. Mno, takových bylo konečně v dějinách více.

 2. Henry Psanec napsal:

  Díval jsem se včera na Anglii – kam se hrabe František I. na Jindřicha VIII. A Jiří III., což jsem netušil, měl s manželkou 15 dětí, a navíc velmi šťastné manželství, navzdory faktu, že se poprvé viděli až na svatbě. Úžasný byl ve filmu o něm Sir Nigel Hawthorne. A nejen tam.

 3. elfos napsal:

  Tedy! Myslela jsem při čtení na to, jak se stalo, že dnes píšeme jinak, a jestli to není trochu škoda.
  A že takhle nepíšem pociťuji téměř jako křiwdu.

 4. Henry Psanec napsal:

  Nemám v článku to správné "s"; je pravda, že po "w" se mi často stýská, ale ta "g" a "j" bych v běžném textu asi používal dost nerad – zato v odborném textu, to jo!, tam hned! : http://commons.wikimedia.org….jpg

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>