Výzva na obranu knih

Posted on 24th Únor 2011 in Texty

Ekonomičtí ministři zveřejnili plán daňové reformy, podle níž by se měla zvednout DPH na knihy z 10 % na 20 %. Takové zvýšení vážně ohrožuje budoucnost českých knih.

Svaz českých knihkupců a nakladatelů proto vydal

Výzvu na obranu knih,

kterou hodlá předložit vládě a českému parlamentu. Prosím, seznamte se s jejím textem, šiřte ji a podpořte ji svým podpisem. Knihkupce žádáme, aby Výzvu vyvěsili ve svých prodejnách a umožnili její podpis rovněž svým zákazníkům. Nakladatele žádáme, aby s Výzvou seznámili rovněž své spolupracovníky – autory, překladatele, editory, redaktory, typografy, tiskaře. Ostatní, kterým není osud českých knih lhostejný, zejména školy, knihovny, kulturní zařízení, ale i čtenářskou veřejnost, žádáme o šíření Výzvy podle svých možností.

Svůj souhlas můžete vyjádřit podpisem na podpisových arších, elektronicky na formuláři na této stránce, případně i podpořit na Facebooku na stránce Výzva na obranu knih.

Průběžné informace o našem společném úsilí zabránit uplatnění likvidační sazby DPH budete moci nalézat v krátké době na stránce SČKN a na Facebooku.

Jménem představenstva SČKN:

Vladimír Pistorius
předseda SČKN

Jiří Fraus
člen představenstva SČKN

Marek Pečenka
člen představenstva SČKN

Marcela Turečková
členka představenstva SČKN

České knihy byly od konce druhé světové války postiženy dvěma pohromami. V roce 1948 byla vyvlastněna nakladatelství a knihkupectví, zavedena tuhá cenzura a řada autorů umlčena či vystavena perzekuci. Během normalizace po roce 1968 pak byly z knihoven staženy další statisíce svazků zakázaných autorů. Zvýšení DPH na knihy chystané vládou tentokrát demokratickou bude znamenat pohromu novou, neboť výrazně zredukuje knižní produkci. A tisíce dalších knih nebudou moci vyjít.

Žádáme proto českou vládu a české poslance, aby dalším daňovým zatížením knih, novin a časopisů nebránili volnému toku informací a výměně myšlenek. Nedopusťme, aby se Česká republika svou kulturní politikou ocitla na periferii Evropy.

Nahé jsou všechny národy bez knih

sv. Konstantin (Cyril)


comments: 13 »

13 Responses to “Výzva na obranu knih”

 1. Wicky napsal:

  Můžu doplnit?Knihtisk se po svém zrození hodně rychle rozšířil po celé Evropě. Místem jeho vzniku byl asi Štrasburk roku 144O, pak je znám z Mohuče 1447, Montalbanu a Španělska 1450, Itálii 1462, Plzni 1468, Holandska a Belgie 1469, Paříže 1470, Rakouska a Dánska 1482, z Brna 1484 a v Praze 1487.
  Španěl Juan Pablos byl povolán místokrálem Mendozou do Mexika, kde v roce 1535 založil první tiskárnu na americkém kontinentu.
  Za případné nepřesnosti nenesu zodpovědnost – nemám ve lbi computer, ale šedavou hmotu a z těch záhybů než něco vyloudím, tak se může trochu pomíchat. ;o))))

 2. Henry Psanec napsal:

  Knihtisk je jeden z největších vynálezů v dějinách.

  "Přítomnost knihovny je v utopiích vzácná. Obecně vzato přistupují utopisté ke knihám s nedůvěrou: jde o objekt soukromého rázu, který izoluje jedince a vzdaluje ho kolektivu, nehledě k tomu, že kniha může čtenáři nasadit do hlavy nepatřičné myšlenky. K čemu jsou nám knihy, žijeme-li v ideálním světě?" (Patrik Ouředník: Utopus to byl, kdo učinil mě ostrovem, str. 60) Viz.: http://blog.wuwej.net…trovem.html

 3. Wicky napsal:

  To byla ale byla nenahraditelná škoda!Zrovna jako alexandrijská knihovna a ztráta jejích pokladů. Nedávno jsem se procházela mezi starými svazky v Palafoxionově knihovně i vyfotit mi dovolili jednu fotku, ač se tam nesmí vůbec fotit. Přes 3 000 svazků. Nádhera.
  A nápis nad knihovnou v Murcii
  "Zde mrtví otevírají oči živým."

  A jestli si dobře pamatuju tak by nejdelší básní, která kdy byla napsána, měla být indická Mahábharátam někdy z let 4OO př.n.l. Má 220 tisíc veršů a asi 3 miliony slov. :-)))) Strášně nerada jsem se ve škole učila básničky – ještě, že nebydlím v Indii. ;o)))

 4. Lucifer napsal:

  Ve Velké Británii, Irsku, Norsku a Chorvatsku je DPH na knihy nulová. My se zařadíme mezi Bělorusko, Ukrajinu a Albánii.

 5. D.n. napsal:

  Ti lidé, co o tom rozhodují, zřejmě nečtou – a ostatně, nedělají očividně plno jiných věcí.

 6. elfos napsal:

  "Kniha je nejmocnější zbraní národa. Národ, který si váží knih, váží si zároveň své duchovní nezávislosti a neztratí ji, dokud bude mít svou literaturu."
  Karel Čapek

  A ještě jeden (s prominutím), kratičký:

  "Volům leží knihy v žaludku."
  Gabriel Laub

  Přičemž bych s chutí citovala i D. vědův předchozí komentář.

 7. Petisee napsal:

  Mrtví otevírají oči živým – se mi moc líbí.

 8. Wicky napsal:

  A Lichtenberg řekl:Bezpečným znakem dobré knihy je, že se nám zamlouvá stále víc, čím jsme starší. :-)

 9. Wicky napsal:

  K [3] Oprava a omluva…jak se mi tam dostalo číslo 3 místo 50 – netuším. Takže opravuji množství svazků této historické knihovny na 50 tisíc. Biblioteca Palafoxiana a mezi jinými je tam uložena i vzácná bible a atlas ze 16.století. :-))) No, snad pro příště – já raději už žádná čísla. Nula sem tam… a je z toho maglajz. :-(

 10. Henry Psanec napsal:

  Všem dík za komentáře i za podpisy.

  Maně myslím na Caesara, který na Cicerona po napsání pamfletu neposlal biřice, ale napsal Anticatona.

 11. pepa napsal:

  Ekonomičtí ministři…Když se Jana Wericha – po měnové reformě v roce 1953 – zeptali, co na "to" říká, odpověděl:
  "Postavil bych obrovskou betonovou prdel a tam bych všechny ty ekonomy zazdil."

  Takže asi tak…

 12. Henry Psanec napsal:

  Tenkrát to bylo schválně. A bojím se, že teď je to taky schválně.

 13. Ikkju napsal:

  Je to škoda. Knihkupectví už teď zejí prázdnotou (aspoň ta malá), knížky čte čím dál míň lidí. Též nad každou knížkou kterou chci několikrát dumám a vážím zda koupit či ne. Ještě že existují knihovny…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>