Obálka a anotace

Posted on 26th Prosinec 2010 in Šel jsem tím městem...

Šel jsem tím městem...

Jaroslav Plocek – Miroslav Fišmeister

ŠEL JSEM TÍM MĚSTEM…

Česká Třebová očima fotografa a básníka

Jaroslav Plocek žije v České Třebové od narození. Tímto městem dlouhá léta chodil, jezdil, běhal, doprovázel slečny, tlačil kočárek, vodil své děti do školek a škol. Jistě si při tom něco myslil, cítil, docela určitě se díval kolem sebe. A protože to, co viděl, ho zajímalo, začal na tyto pochůzky s sebou od jisté doby brát fotoaparát. Když se potkal s něčím překvapivým, nečekaným, absurdním, poetickým nebo humorným – zmáčkl spoušť. A jeho profesní i rodinný život šel dál svou cestou.
Fotografií přibývalo, a tak v Plockově šuplíku zvolna a nenápadně vznikal osobitý obraz České Třebové, obraz ne úplně spojitý, vlastně spíš mozaika, která byla neustále doplňována. Která nebude nikdy úplná. Šťastnou shodou okolností se tyto tiché, snivé fotografie dostaly k očím básníka. Zajiskřilo to a uvolněná jiskra inspirace dala vzniknout básni. A tento maličký div se opakoval. Tolikrát, že to stačilo na půvabnou knížku, kterou právě držíte v ruce.
Sedmačtyřicet fotografií z následujících stránek ukazuje, že Jaroslav Plocek umí být trpělivý, umí se dívat – a vidí. Čtyřiadvacet doprovodných básní vytrysklo z čisté, zcela originální obrazivosti Miroslava Fišmeistera. Obojí – fotografie i verše – pak mluví o nečekaných, ba nevídaných podobách města a také o překvapivé inspirační síle, kterou Česká Třebová pro citlivé oči a mysli může mít.

Ludmila Kesselgruberová

Autoři knihy děkují Ludmile Kesselgruberové za úvodní slovo, Stanislavu Vosykovi za stmelení zúčastněných, Martinu Boštíkovi za konzultace a název knihy a Jiřímu Lammelovi za grafiku. A všem společně za skvělou spolupráci. [A mé mamince za báječné chlebíčky!]

Vydání knihy finančně podpořili: Eko Bi s.r.o., TEZA, s.r.o., paní Radoslava Nováková, obchodní zástupkyně Allianz pojišťovna a.s., Daňový poradce PaedDr. Petr Kratochvila, a Město Česká Třebová, za což jim patří velký dík. [A také panu Plockovi, který přispěl ze svého, proto se ta kniha prodává za výbornou cenu.]

Informace v Českotřebovském deníku zde.

***

Jaroslav Plocek

Jaroslav Plocek

Narodil se 7. 7. 1968 v Litomyšli, od příchodu na svět však žije v České Třebové. Vyučil se elektromechanikem, ale profesi záhy opustil, aby se po několika letech u železnice nakonec věnoval prodeji nových automobilů. K jeho zálibám patří především sport, hudba a v posledním desetiletí i fotografování. [Foto autora (c) Jaroslav Plocek sám.]

M. F.

Narozen 23. 4. 1976 v Brně, žije tamtéž. Amatérský přírodovědec. Doposud vydal knížky Ten stolek je nízký! (Petrov, 2005), To okno je malé! (Carpe Diem, 2006), Aspoň že postel je pohodlná… (Carpe Diem, 2007), Pískoviště (Pavel Mervart, 2007), Z (Větrné mlýny, 2009) a Pieter van den Hoogenband (O. s. H_aluze 2010). Jeho verše byly přeloženy do francouzštiny a italštiny.

Nakladatelství: OFTIS Ústí nad Orlicí
Rok vydání: 2010, 76 stran, 99 Kč
ISBN: 978-80-7405-097-8

Knihu bude možno zakoupit za 99 Kč v nakladatelství a také v zásilkovém obchodě Paseka.


comments: 16 »

16 Responses to “Obálka a anotace”

 1. Christabel napsal:

  Henry,teda to je produkce:)
  Blahopřeju k dalšímu knižnímu počinu!

 2. Wicky napsal:

  Úžasné :-)Henry, gratuluji k dalšímu úspěchu!!
  :-)

 3. Henry Psanec napsal:

  Chris, k této báječné spolupráci jsem přišel vlastně trochu náhodou, protože J. Plocka oslovily moje texty a nevadilo mu, že jsem v Třebové nikdy nebyl. 3 knihy za rok – to se ovšem těžko stane pravidlem; ale vzpomněl jsem si u toho na Eltona Johna.

 4. Henry Psanec napsal:

  Děkuji, Wicky.

  Víš, že už roky si hraju s myšlenkou napsat knihu o kryptidech?

 5. Oby napsal:

  Henry, to je úžasné!GRATULUJU! A těším se na knihu, která bude obsahovat Tvoje básně – a Tvoje fotografie. ;o)

 6. Henry Psanec napsal:

  Moc děkuji, Oby.

  Kniha s mými fotografie je stěží o mnoho víc než jen sen… z více důvodů.

 7. Oby napsal:

  Bláznům je dovolenotěšit se na krásné sny! ;o) Ony se někdy dokážou nesmyslně a proti všem zákonům logiky uskutečnit…

  *

 8. Henry Psanec napsal:

  "Každý má právo být Karkulínem."

 9. elfos napsal:

  Nádherný souběh okolností vedoucí k vzniku nádherné knihy. Moc přeji dobré, knížce i jejím autorům.

 10. Henry Psanec napsal:

  Děkuji, a děkuji i za Jardu. Přítel přítele jednoho z mých nejmilovanějších přátel, takhle jsme se našli, a díky mým básním.

 11. Děd nevěd napsal:

  Na jaře se chystám do České Třebové. Tentokrát tedy s neobvyklým průvodcem!

 12. lojzo napsal:

  Teda Henry, ty si ozaj plodný básnik! Ešte som nestihol prečítať ani Z, nieto ešte PvdH, a ty takto! ;-)

 13. lojzo napsal:

  Aha, a v Č.T, som tiež ešte nikdy nebol…

 14. Henry Psanec napsal:

  D. n., některá místa už ovšem neuvidíš – například z Primony už moc nezbývá.

  Lojzo, dnes se mi zdálo, že jsem PvdH. Pořád jsem plaval pod vodou. Krásné to bylo.

 15. bicarbona napsal:

  ještě jedna gratulacena pozdější gratulace nemusí být brán zřetel :-) a děkuji ti za i připomínku jednoho mého samovýletu do č. třebové (vlastně to byl výlet do lytomyšle, ale pak se mi to vymklo z rukou), momentální počasí je pro vzpomínky jako stvořené :-)

 16. Henry Psanec napsal:

  Děkuji moc – líbí se mi výlet do Litomyšle vymknutý z rukou. Litomyšl je moc krásná, a co víc, mám tam milovaného přítele; a mimochodem, teď nám svítí sluníčko!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>