Oslovování

Posted on 22nd Srpen 2010 in Texty
Měl jsem v posledním týdnu několik příležitostí zamyslet se nad tykáním a vykáním si. Výborný článek na toto téma najdete na blogu Christabel (kterému sluší tentýž epitet jako tomu článku), tady. Vzhledem k tomu, že ve svém posledním zaměstnání před ID jsem byl executive manager of pavement decorations (rozuměj zametal jsem chodníky; to anglické označení jsem používal ve styku s lidmi, kteří si na ně potrpí, chudáci), moje příklady jsou z chození okolo domu, s obrázky.
kaluž 01

Vlastně mne k tomu ponoukl rozlétnuvší se štěrk. Ten se rozlétl, protože auto prudce zabrzdilo. Prudce proto, aby zastavilo co nejblíže u mne. Seděl a chvílemi ležel jsem u strouhy u silnice pod domem, a fotil si kaluž, hlavně šplouchy (nebo šplíchance?, netuším jak tomu čeští fotografové říkají). Z auta vystoupila slečna – "Můžu se vás zeptat, proč fotíte naše auto?" Vysvětlil jsem jí, co fotím, dokázal to tím, že jsem ve foťáku na displeji projel již udělané fotky, kde jejich auto pochopitelně vůbec nebylo, načež slečna řekla "Nějakej divnej, ne?", a odjela. Přitom bych byl v právu já, i kdyby na té fotce bylo kolo toho auta, co víc by se tam taky vešlo? (Za tuhle informaci rovněž díky Chris!)
kaluž 04
(PR)
Naproti tomu, nad domem u hospody u Gogola (viz. článek z 6. srpna) jsem, protože optimista, zkoušel fotit vlaštovky s maximálním zoomem. Kroutil jsem se u toho jako hadí muž, točil se na místě, mával fotoaparátem, takže to logicky vypadalo, že fotím i zahrádku hospody. Seděl na ní pán, který na mne zavolal "Eště jednó mě vyfotíš, a uvidíš!" Nechci být nespravedlivý, takže neřeknu, jaké slovo dodal, protože si už nejsem jistý, ale dvakrát hezké nebylo. Vylezl jsem po svahu k němu, řekl mu, že fotím vlaštovky, pán mi pochválil foťák, řekl, kde hnízdí jiné druhy ptactva, a pěkně jsme si popovídali (můj mozkový překladač totiž jeho větu přeložil jako "To je dneska krásně, což? Nedáte si taky pivo?").
kaluž 03
Gandalf? (PR)
*Víceméně intermezzo* Před pár dny jsem byl zase pod domem, kousek dál, ale u stejné strouhy, fotil jsem si pavouky. Vracel jsem se pak domů, když tu na mne pán v modrých brýlích, který využíval celou šířku silnice, zavolal "Zdravím jich!" – "Dobrý večer", odpověděl jsem. "To řekli hezky!", zaradoval se pán. "Copak podnikají?" – "Ale, byl jsem si tady fotit pavouky nad strouhou." – "Vážně? Poslechnou, pane, oni jsou zvláštní." – "A víte, že to neslyším poprvé?" – "Chi chi, oni jsou fakt dobrej, pane – mají se hezky!" – "Děkuju, vy taky, a ještě jednou dobrý večer." – "Děkuju jim, to říkají opravdu moc hezky!" *Konec víceméně intermezza*
kaluž 02
Předevčírem jsem se odhodlal k Expudici – došel jsem k rybníku nad námi. Tak daleko jsem se tím směrem neodvážil už hodně přes tři roky. Je to sice jen několik minut cesty, ale z mně neznámých důvodů (co je taky na depresi racionálního?) na západ, na východ a na jih se mi chodí obtížně. Na sever zato dokážu dojít až k přehradě, a pokud mám obzvláště dobrý den, tak až na hráz. Včera jsem to ovšem zkusil. Výlet to byl krásný a zpátky jsem ty dvě zastávky dojel autobusem (zase tolik riskantní Expudice nestojí zato); ovšem, píšu o tom proto – cestou tam se staví nové domy. Protože mám odmala rád stavební techniku (už o hodně míň to, co dělá), stoupl jsem si k plotu a koukal se na jeřáb. Ve svěšené pravé ruce jsem jako obvykle držel foťák. Pán na jeřábu, který má rozhled, pískl na pána dole. Pán dole se ke svým kolegům (ovšem hlasitě tak, abych to nepřeslechl) vyjádřil těmi slovy, že mám svůj fotoaparát použít coby vaginální implantát bez aplikace anestetika, když už mám čas (že bych na tu dálku vypadal jako děvče? Nejspíš ne.) Schválně jsem počkal, až jeden jeho kolega přijde k budce, v níž mají nářadí a pozdraviv, požádal jsem ho, aby kolegovi vyřídil, že jsem nefotil je ani stavbu (fotil jsem ploštice u plotu okolo) a že čas mám proto, že mám invalidní důchod na věc, kterou by asi jeho kolega mít nechtěl. Pán, odpověděv slušně na můj pozdrav, řekl, že to vyřídí (vyřídil) a omluvil se, s tím, že je někdo neustále, ač dodržují předpisy, chodí kontrolovat a fotit (což znám líp než on, a taky mi to nebylo nikdy příjemné, což jsem mu řekl; navíc fotit lidi bez svolení se smí jen pro umělecké a reportážní účely). Vzájemně jsem si popřáli hezký den, a já pokračoval směrem k tyčně – vlastně k rybníku.
kaluž 05
(PR)
Závěr? (Kromě jistého dvoukvítkovství a toho, že mám štěstí?) Měl jsem dojem, že ten, s kým se nedomluvím, je jediný člověk, který mi vykal.
comments: 34 »

34 Responses to “Oslovování”

 1. Oby napsal:

  Henry, neztrať to dvoukvítkovství, byla by to škoda. Obdivuju, jak se krásně dokážeš domluvit, i když situace zpočátku nevypadá růžově. Tedy většinou…
  "Víceméně intermezzo" mě víceméně okouzlilo! ;o)

 2. Děd nevěd napsal:

  S tykáním mám všobecně problémy.
  Ovšem ty šplouchance na mne udělaly velký dojem.

 3. elfos napsal:

  Inu, když už nic jiného, měla slečna řidička aspoň přehled (byť mylný), co se děje nejen na cestě, nýbrž i kolem cesty. Nic moc.

  Henry, ty patříš k vzácným lidem, kteří se domluví s lidmi i se zvířaty.. se všemi živými tvory, kytky nevyjímajíc.

  A kolem tvého domu dějí se věci krásně nevídané, milý Henry. (elfos dnes vystrčila nos z Lesa, vyslechla dvě hádky a jedno ječení po skřítkovi, a měla dost.)

  Hezčí den.

 4. Henry Psanec napsal:

  Díky, Oby. Někdy je to obtížné, ale snažím se.

  Pán z "víceméně intermezza" byl okouzlující.

 5. Henry Psanec napsal:

  D. n., ve firmě, o jakých píše Christabel, bych to taky nesnesl. Ovšem sousedy z domu jsem vesměs požádal, když mi začali vykat, ať mi zase tykají, když mě znají třicet let.

  Šplouchance jsou obecně fascinující.

 6. Henry Psanec napsal:

  Elfos, to je pravda, jen si říkám, proč se předpokládá zlý úmysl, když fotím.

  Nemyslím ovšem, že se domluvím s každým; ba, to dokonce vím.

  Dnes jsem vyslechl ve čtyři ráno kosa, antož jsem do teď poklimbával a snil o verších.

 7. lojzo napsal:

  Foografovanie kradne dušu, to nevieš? ;-)

  Veľmi pekný článol, dík.
  A som rád, že v deň mojej návštevy si mal taký dobrý deň, že si k priehrade zašiel až dvakrát. Bol si pre mňa veľmi príjemným spoločníkom (a hostiteľom, samozrejme).

 8. lojzo napsal:

  Článol = článok. Aby bolo jasno. ;-)

 9. Henry Psanec napsal:

  Já děkuji za pochvalu.

  Bylo mi potěšením a ctí se s tebou setkat, a doufám, že se zase uvidíme. Pěkný pozdrav posílá i Auriga Cassiopeia.

 10. Henry Psanec napsal:

  Článol zní bezvadně, jako nějaké zvíře, třeba šlakol.

 11. lojzo napsal:

  Mne ten článol znie skôr ako blábol, a to by som nechcel. ;-)

 12. Henry Psanec napsal:

  No vidíš, tak to mě vůbec nenapadlo. Zato jsem byl rád, žes mi připomněl Brehma, jehož osmý díl mi tady leží na křesílku.

 13. nominek napsal:

  Ta slečna… nějaká divná, ne? :-)

  Ale je fakt, že někteří lidé zbytečně tak arogantně vyjíždí…

  Se teda přiznám, že cizím (i velké části známým) lidem vykám, jen na poslední rok na netu jsem se naučila tykat – ale to se zas celkem snažím dodržovat velká písmena v oslovování (Ty, Tobě…)

  Ale ten onikací (áá, jak se to píše) pán neměl chybu. A fotky žbluňků jsou taky moje oblíbené :-)

 14. Henry Psanec napsal:

  Tak to máme podobné, nomi.

  Ještě by to asi chtělo fotky kvaků, když už mám žbluňky.

  Pokud k Tobě bude někdo arogantní kvůli nějakému nesmyslu, moje oblíbená strategie je chovat se nesmyslně – můžeš třeba říci, když na Tebe někdo vyjede, že "většina starých krotitelů vajec popírá, že by vzduch byl žebřík" a zasmát se jako strýc Chrobák.

 15. nominek napsal:

  No, řekla bych, že na strýce Chrobáka nemám :-) Ale naštěstí ke mě lidi moc arogantní nebývají – a osobně raději taky slušnost plus úsměv k tomu – a ono to docela funguje. Jen teda ne na současnou pošťačku-brigádnici – té jsem se jednou podepsala do nesprávné kolonky, a tuším, do konce života mi to neodpustí (nebo minimálně do konce brigády) :-)

  No, ty kvaky by to fakt chtělo ještě doplnit :-))

 16. Henry Psanec napsal:

  Máš pravdu, že to většinou funguje, být slušný. Taky se snažím být.

  Jeden můj anglický přítel si přeje fotky muminkova tatínka, Ty zase kvaky… jenže já u rybníka viděl jen ptactvo.

 17. Christabel napsal:

  Děkuji:)Jsem poctěna pochvalou a potěšena, že se mé neumělé psaní stalo inspirací:)

  To oslovování je opravdu zdrojem zajímavých úvah… skoro mne mrzí, že onikání (nebo onkání) už je passé:)

 18. Henry Psanec napsal:

  Potěšení je na mé straně! Tvůj článek je lepší než můj, vo tym žádná.

  Je zajímavé, jaké mám štěstí třeba s fotkami – i když je dávám jako volné dílo (public domain), pokaždé se mne lidé ptají, zda je mohou použít, a jak chci být uveden jako autor. Jen u mé básně v článku Vejce na Necyklopedii se mě nezeptali, ale já jim to zpětně dovolil. Jen nechápu, proč jsem tam vyfasoval tu blondýnku.

 19. Kojot napsal:

  Ukazuješ lidem, že krajina plná zázraků je všude na dosah ruky, a to je krásné a obdivuhodné.

  .
  .
  .

  Skoro jako to, co pro umění dělá Lady GaGa ;-)

 20. Henry Psanec napsal:

  Och, opravdu moc děkuju.

  O L. G. vím pramálo, ale hudebně leží mé lásky jinde. Tak jeden citát odjinud: "Wonders will never cease." (John Burnside, "Kapelloya")

 21. Kojot napsal:

  No jo, vždyť mě znáš. Napsal jsem něco moc milého a sám jsem se toho lek’, tak jsem to musel hned zprasit… tedy vlastně zkojotit ;-)

  Mimochodem, GaGa se mi ani tak nelíbí hudebně, jako pro to nezdolné odhodlání udělat sama ze sebe estetický objekt. A nikdy jsem se netajil tím, že jsem perverzní… ;-)

 22. Henry Psanec napsal:

  Ich kenne meine Pappenheimer, keine sorge.

  Ad G., Jindřich Chalupecký říká ve svých Duchampovských meditacích, že moderní umělec musí sám sebe učinit uměleckým dílem (protože doba se změnila), a stát se tak ekvivalentem středověkého světce. Na základě toho, co jsem zatím z G. viděl a slyšel, s Duchampem bych ji nesrovnával. Mimochodem, zkus Emilie Autumn (začni třeba písní Opheliac – http://www.youtube.com…Am0Xe2bTS4 zde i s textem).

 23. Kojot napsal:

  Áááách! Zdá se, že se Lady Gaga posouvá o stupínek níž. Asi stále ještě vede Diamanda Galás – BTW: Její verze Gloomy Sunday je nepřekonatelná: http://www.youtube.com…zWVWY5QUzg – ale Emilie Autumn mne – alespoň tou první písničkou, totálně dostala. Hned si pustím další. Díky!

  (Vida, k čemu je dobré, když si Kojot zaprovokuje…)

 24. Wicky napsal:

  Fantastický…nejdřív jsem si myslela, že je to fotka mlhoviny Koňský hlavy, než mi došlo, že to jen kaluž trochu vyšplíchla… a tys ji dokázal zastavit. :-))

 25. Henry Psanec napsal:

  Rádo se stalo, Kojote. Emilie Autumn má ve veliké oblibě jedna moje kamarádka, hudební skladatelka (a gotička).

  Předpokládám, že Nico znáš. http://www.youtube.com…jjDmX9Tkss

 26. Henry Psanec napsal:

  Díky, Wicky. Porozhlédnu se po svých starých fotkách šplouchů; a možná je zase někdy půjdu dělat. Občas vyjdou skutečně báječné věci.

 27. Kojot napsal:

  Znám, a díky za připomenutí. Klip jsem neznal a moc jí to tam sluší.

 28. Oby napsal:

  Henry,[4] lépe řečeno – oba pánové. ;o)

 29. Henry Psanec napsal:

  Oby, díky, ale pán, který tolik silnice nevyužíval, za to vděčí tomu, který ano.

 30. NULI napsal:

  Většinou kaluže míjím,ale s Vámi jsem si je užila! A s tím oslovováním mám taky problém, kupodivu "dvojproblém" – ve škole jsem studentům zásadně vykala, v evangelickém sboru si tykám i se školáky a stařenkami …

 31. Henry Psanec napsal:

  Děkuji, jsem rád. Podle výroku tvrdošíjně připisovaného Platónovi jsem, podle kaluží, stále dítě.

 32. Kowakova napsal:

  Šplíchancům říkáme v Brně šplouchance nebo chléstance. Přála bych si taky mít takový skvělý nápad a fotit vyšplouchnutí šplouchů. Já zase ráda skáču do kaluží.

 33. Henry Psanec napsal:

  [33] Vítám tě tady! Skákat do kaluží je lindgrenovské – taky to dělám rád, ale musím mít neděravé kecky (ach jo, chybí mi kotníkové!)

  Tohle je článek z Bastru. Já osobně říkám asi šplouchy, ale zajímalo mě, jestli na to existuje správný český ekvivalent, protože nesnáším zaneřáďování češtiny angličtinou, a odmítám tím pádem říkat "splashe" – kór když zoncna rumpluje. A nedávná četba obrozenců mě v tom jenom utvrzuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>