Pozorujeme hvězdy

Posted on 29th Červen 2010 in Texty
Byli jsme tři – J., P. a já. Minule jsme byli jen dva, a na začátku dnešního večera jsme byli čtyři, posléze dvakrát šest, to když nás na terasu restaurace ob dům přišla navštívit maminka se psem, a pak s jiným psem. Ale byli jsme tři, když jsme pozorovali hvězdy. Já jediný neměl triedr. A stáli jsme na louce vedle našeho domu. A neměl jsem ani fotoaparát.
Velký vůz

Velký vůz je můj nejmilejší, odevždy a troufám si říci provždy. Dokonce už chápu jeho hobití název. Právě v okamžiku, kdy jsme se postavili na louku, letěla přes něj orbitální stanice. Bývala by to byla hezká fotka – snad příště. Potom jsme se dívali na Aldebaran a Arcturus. Byly vidět lehce rozostřeně. Proč, to zjistil P. Z pravého objektivu jsme totiž nesundali kryt. Pak už to bylo lepší. Já se blýskl toliko jako stojan, když se o mne P. opřel, aby zjistil, co to modře září v lese nad přehradou. Byl to nápis ATLANTIS. Klobouk dolů, já jsem četl Persepolis, a i to v jakémsi obluzení, nikoli sokolím okem. Ostatně díky P. jsem si taky poprvé v životě byl pohladil trnorepa!

 

Cassiopeia

Manžel byl vidět, i kousek její dcery. Ne už tak zeť. Přišly totiž mraky.

Ale ještě před nimi byl za domem ukrytý Měsíc bedlivě zkouknut (předtím jsme jej schválně nechali zakrytý ulicí) – ach, jaké blaho, vidět, jak je okraj krásně posetý krátery. To je jako píseň o pilotu Pirxovi.

Cestou přes ulici k zastávce jsme slyšeli volat křepelky, chrápat za oknem kdesi vysoko pána, a viděli jsme ježka.

 

P. S.: triedr je vám na houby, chcete-li zjistit, zda to, co metr pod vámi leží na ochranné stříšce troleje vedoucího pod mostem je desetikoruna, nebo vršek od piva.

 

P. P. S.:

pštrosí vejce

Moc děkuji za krásný dárek, J.!

Papyrus!

 

 

 

comments: 20 »

20 Responses to “Pozorujeme hvězdy”

 1. Oby napsal:

  Henry, kde vzals obrázky, bez foťáku?

  A byla to desetikoruna (do háje! – pamatuju, že bejvaly papírové) nebo vršek? ;o)

  Bezva dárek – se snídaní máš vystaráno!

  Ještě hodně takových krásných večerů.

 2. Henry Psanec napsal:

  Obrázky jsou z dřívějška.

  Prej to byl vršek, při pohledu triedrem z dálky. Zkusím to zejtra sešoupnout hůlkou na zem a podívám se.

  Vejce jsem otočil dírkou ke dřevu.

  Děkuju za přání!

 3. zcr napsal:

  Pavle! Országu! Hviezdoslave!

 4. Děd nevěd napsal:

  Vzpoměl jsem si na Rimbauda.

 5. elfos napsal:

  Je moc krásný. A nevímproč se mi při čtení vybavil Pluto.

  (Díky P. jsem si byl pohladil trnorepa – jaký je na dotek? Ocásek vypadá drsně, tedy při pohlazení proti srsti.. Ten mi pro změnu vybavil šišku v rouře.)

 6. elfos napsal:

  Osamocená rouře. Pohlazení pásovce.

 7. Henry Psanec napsal:

  Hvězdám sláva! Elie! Wu se na vás chystá.

 8. Henry Psanec napsal:

  D. n., no jo, vždyť Arthur tam chodil popíjet… Tak tu lásku k Urse major máme společnou.

 9. Henry Psanec napsal:

  Trnorep je na pohlazení drsný, ale příjemně – jako leguán nebo Puntík.

 10. Henry Psanec napsal:

  Rouře zní jak bouře. Roury zde doufám zase brzo budou.

 11. nominek napsal:

  Henry, stejně se mi nechce věřit, že bys byl bez foťáku :-)) Nevěšíš nám na nos bulíky? :-))

  Velký vůz mám taky moc ráda, nebo to je jedno z mála souhvězdí, co poznám… :-)

 12. Wicky napsal:

  Taky..pozoruju hvězdy, je mi šetnáct let a ležím v trávě, mám prázdniny a nebe černé, třpytivé hvědičkami,je jich tolik a zdají se tak blízko. Je pozdě nebo vlastně je už brzy… těsně po půlnoci a tma je velká, měsíc je velký, sem tam prolítne meteor a nechává za sebou světlou stopu, už dávno zhasl a já ještě v očích vidím žlutavou čáru a mrkáním se jí snažím zbavit. Sýček :-) sýček houká. Odhoukáno, šmátrám v trávě a hledám odložený triedr, kterým mi nebavilo se dívat, jdu spát a když zavřu oči, vidím hvězdy. Nechám si o nich zdát. ;-)

 13. Henry Psanec napsal:

  Nomi, v noci jsem si foťák opravdu nebral, protože bez stativu jsou ty hvězdy rozmazané, je nutná dlouhá expozice. Ta souhvězdí jsou s foťákem opřeným o zábradlí, a i tak rozmazaná. Škoda, ta stanice byla krásná. A pak jsem mohl nahrát to sídlištní chrápání.

 14. Henry Psanec napsal:

  Jo, Wicky, to mně je deset, lítají netopýři, vyhlídli jsme si bezměsíčnou noc, a nebo koukáme na Slzičky svatého Vavřince… Triedrem mne taky nebavilo koukat – i tam to chce stativ. Jednou jsem se díval stavebnicovým dalekohledem na Měsíc, to byla fantazie! Inu, aspoň vím, na co spořit.

  Když sejček sedl na ořech
  a uhu k hvězdám letělo…

  Vždycky jsem myslel, že uhu je nějaké stvoření.

 15. Wicky napsal:

  A není ?Uhu je velké stvoření a hlasitě houká. ;o)

 16. Henry Psanec napsal:

  No, já to chápu jako zvuk. Ale může to být i stvoření, které by si zasloužilo svou vlastní pohádkovou knížku – Uhu a jeho dobrodružství ve světě.

 17. petisee napsal:

  Já už dlouho na hvězdy nekoukala – přes světelný smog z Prahy je málokdy dobře vidět. Ale až budu v přírodě, to se kouknu.
  já si vybavuji letná tábor na jižním Slovensku, bylo mi asi dvanáct a svítil obrovský měsíc, byl o mooooc větší než obyčejně. Stany házely stíny a bylo vidět skoro jako ve dne.

 18. Henry Psanec napsal:

  Tady je naštěstí vidět pěkně. Včera mi jeden přítel vyprávěl, jak zatoužil po bílých nocech, kdy se dá i v pokoji číst, natož venku.

 19. NULI napsal:

  Psala jsem o tom,bydlela jsem na samotě uprostřed lesů, táta byl polesný, sýček, netopýři, babky, ježci a spol. byli častým zjevem. A hvězdy a noční obloha taky – když jsem šla od večerního autobusu domů z vesnice, často jsem měla hlavu otočenou vzhůru, abych mezi korunami stromů zahlédla oblohu a tím mapovala cestu …

 20. Henry Psanec napsal:

  Jéje, NULI, to je jako z Káji Maříka… My bydlíme na okraji města, takže až na sýčky a babky je to podobné, ještě přidám ropuchy.

  Procházky s lesem a hvězdami jsem zažil naposledy okolo revoluce, se strejdou…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>