Wimbledon dnes

Posted on 24th Červen 2010 in Texty

Dnes navštívila Wimbledon britská královna Alžběta II., poprvé po třiatřiceti letech. Její poslední návštěva se odehrála v roce 1977, kdy Její Veličenstvo přihlíželo finálovému vítězství Britky Virginie Wadeové. Královna přijela po jedenácté hodině; podívala se na kurt číslo 14 na hodinu All England Club’s Wimbledon Junior Tennis Initiative, a poté přivítala jednak obhájce titulu, to jest Rogera Federera a Serenu Williamsovou, několikanásobné šampióny Martinu Navrátilovou, Billie Jean Kingovou a Venus Williamsovou a některé významné současné hráče, Caroline Wozniackou, Jelenu Jankovičovou, Novaka Djokoviče a Andyho Roddicka, jakož i čtyři britské hráčky v letošním pavouku, Heather Watsonovou, Elenu Baltachaovou, Anne Keothavongovou a Lauru Robsonovou. Následně navštívila Centrální kurt, kde poobědvala v klubové místnosti s vybranými tenisty – podával se losos, kuře marinované v medu a tradiční jahody se šlehačkou, a svou návštěvu zakončila shlédnutím zápasu Andy Murray – Jarkko Nieminen z královské lóže na Centrálním kurtu. Konečně jsme zase viděli onu slavnou wimbledonskou úklonu. (Více zde – včetně krásných fotek.)

Návštěvu Jejího Veličenstva jsem bohužel neviděl, ale viděl jsem zápas, který zlomil všechny rekordy, a který skončil v 17:49.

 

Wimbledon 05

 

John Isner (USA) a Nicolas Mahut (Francie) sehráli nejdelší zápas v historii tenisu, a to jak délkou, tak počtem odehraných her. Isner zvítězil po 11 hodinách a pěti minutách 6-4, 3-6, 6-7(7), 7-6(3), 70-68.

Hrát se začalo v úterý, kdy byl zápas přerušen za stavu 2 – 2 na sety pro tmu. Ve středu byl zápas ze stejného důvodu přerušen za stavu 59:59 v posledním setu. Dohrávalo se dnes a dohrávka trvala přes hodinu. Poslední set trval 8 hodin a 11 minut.
Isner zahrál 112 es (Karlovičův rekord, 78, překonal za stavu 39:38), Mahut 103.

Tabulka:

Isner Statistic Mahut
429 Points 452
218 Winners 217
44 Unforced Errors 37
112 Aces 103
4 Match points 2
91 Games won 92

 

Kompletní statistika je k nalezení zde.

 

Zajímavostí je to, že tabule, která ukazuje skóre, se zasekla za stavu 47:47. Pracovníci IBM se omluvili, že na vyšší skóre již není naprogramovaná, ale přislíbili opravit ji do druhého dne. Jak jsem koukal, i tak se ale opožďovala. Sláva lidskému tělu! Zaseklo se i internetové počítadlo skóre na oficiálních stránkách Wimbledonu. Po dosažení stavu 50:50 se resetovalo a objevila se žádost "Prosíme, přidejte si ke zobrazenému skóre 50 her k oběma hráčům".

Po zápase dostali jak oba hráči, tak rozhodčí, pro nějž, jak podotkla Světlana Kuzněcovová, to muselo být také extrémně těžké, protože nemá možnost najíst se nebo si dát přestávku, od AELTC speciální cenu.

 

Wimbledon 01

"Já bych se radši dívala na ten rekordní zápas."

 

Wimbledon 02

"Nezlobte se, ale máte lístek na vedlejší kurt, a tady už je stejně úplně plno."

 

Wimbledon 03

Fair play. Celý zápas.

 

Wimbledon 06

Tim Henman předává cenu rozhodčímu, jímž byl Mohamed Lahyani.

Předávání cen hráčům vám bohužel zprostředkovat nemůžu, protože režisér, ten ochlokrat, tam vrazil reklamu.

 

Wimbledon 04

"Škoda, že vyhrát může jenom jeden."

 

 

comments: 22 »

22 Responses to “Wimbledon dnes”

 1. Oby napsal:

  Ehm, Henry, sem si říkala, kde vězíš…
  To už ses úplnej zpravodaj s tutím článkem, jako bych tam byla! ;o)))

 2. elfos napsal:

  Na tenis se sice nedívám, ale zvěst o zápase přerušeném tmou při skóre 59:59 a dnešní dohrávce se mihla i Lesem.. Fantastické.

  Díky za opět skvělý článek, Henry. A jeho poslední větu, TAK výstižnou.. I když, velmi tuším, že u lidí vyhráli oba.

 3. Mod. napsal:

  Úžasný zápas:-) a škoda, že vyhrát může jen jeden…

 4. Děd nevěd napsal:

  Henry, tenis sice nesleduji, ale Alžbětu II. ano. Úžasná žena!
  Ovšem Tvůj článek má velkou informační hodnotu. Snoubí se v něm básník s vědcem.

 5. lojzo napsal:

  Pozeral som futbal, takže tvoje spravodajstvo z Wimbledonu som veľmi uvítal! Dík.

 6. Henry Psanec napsal:

  Oby, díky. Menu jsem tam přidal i jako pozdrav tobě. Ještě jsem měl napsat, co mělo Její Veličenstvo na sobě.

 7. Henry Psanec napsal:

  Elfos, já myslím, že vyhráli oba nejen u diváků. Mahut prohrál jen zápas, ale to je to nejméně důležité.

 8. Henry Psanec napsal:

  Mod, viz předchozí odpověď. Ale mohli přibrat do pavouka ještě jednoho kvalifikanta a tyhle poslat dál oba. I když myslím, že oba teď myslí spíš na jídlo a spánek než další zápas. Snad to Isnerovi trochu odloží.

  Loni pravil Nadal, po porážce na Roland Garros, když se ho hned po ní ptali jak se bude připravovat na Wimbledon, že teď na Wimbledon vůbec nemyslí, protože především vleze na tři dny do bazénu.

 9. Henry Psanec napsal:

  D. n., díky.

  Její Veličenstvo na hrad!

 10. Henry Psanec napsal:

  Lojzo, velká gratulace k postupu! Ke konci jsem to přepnul na tenis, takže jsem se pak podíval na celý zápas až v noci, na opakování, bez nervů, protože jsem vám přál. Ovšem myslím, že Baresi a Maldini museli nevěřícně zírat, co se stalo s italskou obranou.

 11. nominek napsal:

  Jé, Henry, bezvadné zpravodajství. O královské úkloně jsem neměla ani potuchy a unikl mi konec onoho rekordního utkání. Fakt klobouk dolů před oběma!!! ¨

 12. NULI napsal:

  Taky jsem délku zápasu zaregistrovala,ale díky fotbalu, který muž sleduje zásadně, jsem podrobnosti neznala. Díky za zprostředkování všeho toho kolem, mám takový "královský" pocit …

 13. Oby napsal:

  [6] Henry, jahody se šlehačkou beru, dík, takovej pozdrav můžeš poslat častěji! ;o)

 14. Henry Psanec napsal:

  Díky, nomi. Ano, Murray sice kušnil, že se neukloní, ale dobré chování nakonec zvítězilo.

  Klobouk dolů, opravdu.

 15. Henry Psanec napsal:

  Nuli, my máme dvě televize, takže je to bez problémů. Je manžel taky tak nadšený troubením a nudnou hrou?

 16. Henry Psanec napsal:

  Oby, během Wimbledonu je to možné každý den.

 17. NULI napsal:

  Přiznávám, druhou telkunechci hlavně já, abychom se občas jako rodina sešli aspoň večer :-). Ale fotbal občas taky sleduji, to mi neva. Troubení – vuvuzely nám vadí oběma, zatím obvykle nudný fotbal taky. Párkrát to manžela štvalo ještě víc než mě, to když měl vsazeno a dopadlo to jinak :-).

  Jinak mi ale hodně va, když muž čučí na ty přiblblé kameňáky nebo zítra to roztočíme, drahoušku apod. a nebo na filmy pro pamětníky, které znám nazpaměť (skoro). To raději sedím u počítače :-).

 18. Henry Psanec napsal:

  Já naštěstí nesázím.

  Na filmy se moc nekoukám, občas na nějaký akční, co nejpitomější, abych si odpočal hlavě. A pak v noci operu.

 19. Oby napsal:

  [16] Henry, a je jeste Wimbledon?
  Vim, ze ted vypadam jak idiot, ale kdyz ja to nesleduju a rada bych vedela, zda mam jeste narok na jahody se slehackou nebo uz je po "akci". ;o)

  Ajajaj, chtela jsem otrhat boruvky, co uz byly zrale, ale zapomnela jsem na to, a ted tam prudce leje s naznakem bourky, toz to budu muset nechat na zejtra.

 20. Henry Psanec napsal:

  Ano, až do neděle.

 21. Liška napsal:

  Koukala jsem náhodou na finále – jak Nadal vyhrál nad Berdychem. Pěkný, ale rxchlý. Na druhou stranu mi aspoň zbyl čas jet si koupit věšák na šaty – kdyby hráli na pět setů, usela bych nákup odložit…

 22. Henry Psanec napsal:

  Tomášovi obrovská gratulace!

  Četl jsem, že bys usekla nákup. To slovo odložit je pozoruhodné, na věšák se dá taky odkládat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>