House se toulá…

Posted on 18th Červen 2010 in Texty

Při četbě knihy "Toulavé house", což je biografie Jaroslava Haška, jsem zjistil, že kniha "Cesty missionářské", kterou jsem si nedávno koupil (viď tu) patřila k nejmilejším knihám J. H.

Kromě Toulavého housete nelze nedoporučit Chalupeckého knihu "Expresionisté" a Ripellinovu knihu "Magická Praha"! Tak dva moje oblíbené citáty J. H. a jedna příhoda o něm. S obrázkem.

Jakub Arbes byl u svého stolu nesporným Mistrem. Všechno proto strnulo, když mu jednou Hašek náhle přerušil vyprávění jakési historie slovy "Arbesi, Arbesi, ty špatně skončíš!" (Pokud to bylo 1903, bylo Haškovi dvacet.) Arbese však na rozdíl od všech ostatních Hašek z míry nevyvedl. Mistr si pohladil leb a suše odvětil: "Ano, to vím. Půjdu jednou domů a uvidím shluk lidí kolem ležícího špinavého a ukoptěného opilce. Přistoupím blíže – a on to Jaroslav Hašek. V tu ránu mě raní mrtvice a bude konec." Game, set and match Arbes.

 

Haškův recept na Grog zpustlých námořníků: Půl litru vody dej svařit s 2 – 3 zrny nového koření, 10 zrny hřebíčku, kousek skořice, citronové kůry a šťávu z celého citronu a přidej půl kila cukru. Po svaření přilej tři litry bílého vína a nech přejít varem. Pak přidej litr koňaku a znovu povař, ale dej pozor, aby to neuteklo!! Po postavení na stůl se sundá puklice a páry se zapálí a hned zas se nádoba přikreje. Tím slavnostní obřad vaření grogu končí. A kdo ti řekne, že tam máš dát vanilku, tak mu dej přes držku!

 

JH a ZMK 01

J. H. a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě

 

Po návratu do vlasti ze SSSR (Hašek měl mimochodem štěstí, že tento stát naše republika neuznávala, jinak by šel k soudu za bigamii): Průběhem pěti až šesti let svého pobytu v Rusku byl jsem několikráte zabit a usmrcen různými organizacemi a jedinci. Navrátiv se do vlasti shledal jsem, že jsem byl třikrát oběšen, dvakrát zastřelen a jednou rozčtvrcen divokými Kirgizy u jezírka Kale-Yšela. Konečně definitivně byl jsem probodnut v divoké hádce s opilými námořníky v jedné z oděských krčem. Toto se i mně zdá nejpravděpodobnějším.

 

JH a ZMK 02

Tíž, abstraktněji.

 

Hašek je archetypálním příkladem toho, jak benevolentní byla c. a k. policie, když šlo o opilecké výtržnictví, a jak byla nebenevolentní, bylo-li sebemenší podezření na trestný čin spojený s pobuřováním proti státu. Rovněž tak je možno demonstrovat onu vysmívanou pedantskou byrokratičnost (vraťte nám ji zpátky!) – měsíce a měsíce se policie pídila po Haškově bydlišti, aby na něm mohla vymoci pokutu 2 koruny za poškození ochranných košíků u stromů. (Když bydliště vypátrala, zjistilo se, že přestupník je naprosto nemajetný.) A kdo ti řekne, že Hašek byl veselá kopa, tak mu dej přes držku!

 

comments: 14 »

14 Responses to “House se toulá…”

 1. Děd nevěd napsal:

  Henry, nedávno jsem měl proplatit jakýsi šek. Vzpoměl jsem si na Jaroslava Haška zvoláním: "Ha – šek!"
  Znovu se vrhnu na Aféru s křečkem, odehrávající se v mém bývalém bydlišti Plaská 5. Dnes je tam hospoda. Hašek by to ocenil.

 2. elfos napsal:

  :-) ..

  Nic neříkám. Jen čtu, koukám, a užívám si to, náramně. :-)

 3. Henry Psanec napsal:

  D. n., já si zase na Haška vzpomněl minulý týden, když jsem četl Brehma. Je to tak barvitá četba, že Svět zvířat snad ta vymyšlená zvířata ani nepotřeboval – ale to je můj moderní pohled, samozřejmě. Ach, například waitoreke!

 4. Henry Psanec napsal:

  Díky, elfos.

  Antispam byl KNIBH. Teď mám objednanou vzpomínkovou knihu Haškova spolužáka, tak jsem zvědav. Určitě si kup Magickou Prahu!

 5. Oby napsal:

  Hrom do toho, aby mi nakonec ještě někdo nedal přes držku, že tu píšu koment! ;op

  Citáty jsem mimochodem někde četla, docela nedávno… ;o)

  Jakub Arbes byl u svého stolu nesporným Mistrem. – To jako u svého stolu v hospodě? ;o)))

 6. Henry Psanec napsal:

  Ano, přesně tak. Stůl se jmenoval Mahabharata a on tam byl patriarchou.

 7. Gomba napsal:

  ten recept zní zajímavě, jen nemám odvahu ho zkusit … byl bych na to množství grogu sám … pak by byl i zpustlý námořník vedle mne kultivovaným a jemným gentlemanem ;-)

 8. elfos napsal:

  [4]
  Určitě koupím!
  A děkuji, Henry.

 9. Henry Psanec napsal:

  Gombo, není tam napsáno, pro kolik je to osob, a já jako abstinent to neodhadnu. Víno mi přiznám se navíc vůbec nechutná; dokonce ani čaj s rumem.

 10. Henry Psanec napsal:

  Budeš nadšená, elfos.

  Chtěl jsem si ji koupit italsky (v originále), ale všechny výtisky v Brně měly vadu na stejném místě (chybějící strany). Od té doby ji neměli vůbec.

 11. NULI napsal:

  Já nevím, já asi nejsem na Haška stavěná. Nebo spíš na to, co z něj tady udělali – hospody u Švejka, švejkování, hlavně nohy v teple a tak. Nedokázala jsem také přečíst Švejka celého. Mám ale kamaráda, je to výborný člověk – a ten Švejka miluje )a neustále cituje, furt mu něco připomíná situace z knihy). Takže vím, že prostě to musí být dobré knížky. Ale knížku Toulavé house mám, ještě jsem ji nečetla, takže po dočtení několika rozečtených věcí (mezi jiným i Vašich básní) se do ní pustím. Tak slibuji.

 12. Henry Psanec napsal:

  Nuli, řekla jste to zcela přesně. Ta kniha je geniální, ale bohužel byla tak často chápana jako vzor, že je těžké se od toho při četbě oprostit. Toulavé house máte z Kolumbusu? Mám i porevoluční vydání. Švejk sám například nikdy neřekl "To chce klid" – výborně o tom píše Horníček v Hovorech. A za přečtení rozhodně stojí; nejradši mám sapéra Vodičku, a pak jednoročního dobrovolníka Marka (což je vlastně Hašek sám).

 13. NULI napsal:

  Já mám ještě z roku 1982 (druhé, přepracované, ale ve vydavatelství Panorama první vydání) za 35,-Kčs :-).

 14. Henry Psanec napsal:

  Tak já mám ty zbývající. No vida, dohromady je to komplet Pytlík s Haškem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>