Radost vázaná, nevázaná i jiná

Posted on 31st Květen 2010 in Texty

 

Vázaná:

anq 4

Od maminky jsem dostal knihu podepsanou Zdeňkem Burianem.

Navíc jde o "Hlubinami pravěku", o kterémžto titulu jsem snil už od základní školy.

 

 

Mezi čtyřiceti knihami, které jsem za poslední týden dostal (ještěže jsou antikvariáty…) jsou samé báječné – vždyť kdo by odolal Plutonii či Sannikovově zemi (nevázaným)? A jsem zvědav, zda v Giorgionově životopisu bude zmínka o kamarádce Lišky Ryšky, která je na jeho Bouři. Mistr Eckhart spadl do orchestřiště. – , ale zcela nečekaným bonusem bylo věnování

anq 5

v "Africe pod maskami" od Ladislava Mikeše Pařízka, v popisu knihy nezmíněné.

Za senzační nákupy vděčím jednak antikvariátu Klariani, který už jsem vám doporučoval, jednak antikvariátu Knihy z půdy, který si vám dovolím doporučit teď. Kromě toho, že mi neúčtovali poštovné a dostal jsem zadarmo jako prémii Lindgrenovou, knihy přišly bleskově, vzorně zabalené, báječné, a s tímto přídavkem – kdo by se nad takovouto milou pozorností neusmál? (A nejsem s touto chválou zdaleka sám.)

anq 06

 

Jednou jsem, hledaje obal jedné knihy, vlezl do jednoho antikvariátu, a byl jsem poněkud překvapen tím, že už při otevření stránky mi to hlásilo nákup. A ne ledajaký! –

 

anq 1

 

***

 

 

Dvakrát z korespondence přijaté:

"Na dnešek se mi zdálo o babičce, měla jsem radost. Objala jsem ji a řekla jí, že ji strašně moc ráda vidím po tak dlouhé době."

 

[O umřelém králíkovi, pohřbeném] "A má pěkné místo u domu."

 

To je radost nezvyklé – ale krásně – barvy – barvy návratu domů nebo muntheovského krásného mladíka – radost z všezastřešující Lásky.

 

***

 

 

Radost jsem měl taky když mi elfos sehnala Rozpravy o kybernetice a tím jsem zkompletoval edici Kolumbus:

anq 3

Tady je z ní kousek. Kazety jsou Marc Almond, který je nejenom skvělý zpěvák, ale taky mi připomíná milého přítele Dana "Posraný svinky" M. Na Kolumbusech jsou Cousteau, Crompton, Fabre, Humboldt, Kollár, Conrad, Mandeville…

A na závěr, fotka Háthího v zapadajícím slunci – Burian:

anq 02

 

"Chodit za paběrkujícím Háthím je zbytečné."

 

 

comments: 30 »

30 Responses to “Radost vázaná, nevázaná i jiná”

 1. elfos napsal:

  .. ..
  A taky radost veliká číst (a vidět) toto tvé povídání, Henry. Děkuji..

 2. elfos napsal:

  A že máš úžasnou maminku jsem taky zmínila už víckrát.
  Háthí!

 3. Oby napsal:

  Nevázaná radost, to je taková ta, kdy se lidi radostí zpijou do bezvědomí? ;o)))

  Nedalo mi to, promiň, klušu přečíst si článek… ;o)

 4. Oby napsal:

  Vskutku, moc milý článek, díky za tu zmínku, je docela překvapivé, jak jsi to pěkně suverénně skloubil. Pozdrav mamince! ;o)

 5. Henry Psanec napsal:

  Díky, elfos.

  "The villagers had no heart to make fires in the fields that night, so Hathi and his three sons went gleaning among what was left; and where Hathi gleans there is no need to follow. The men decided to live on their stored seed-corn until the rains had fallen, and then to take work as servants till they could catch up with the lost year; but as the grain-dealer was thinking of his well-filled crates of corn, and the prices he would levy at the sale of it, Hathi’s sharp tusks were picking out the corner of his mud-house, and smashing open the big wicker chest, leeped with cow-dung, where the precious stuff lay."

  Tahle kniha bylo to jediné kromě sebe sama, co si taťka přinesl do manželství. A jak bylo šťastné…

 6. Henry Psanec napsal:

  Oby – věděl jsem, že se té nevázané někdo chytne… – děkuji za uznání. Zvláštní, v druhém okně mi naskakují na YouTube náhodná videa a teď tam zrovna bylo "Pokoj v duši". Ano, to je ono – mír…

 7. Děd nevěd napsal:

  Henry, gratuluju k přírůstu! Já jsem si letos koupil v antikvariátě souborné dílo Anatola France (XXVII svazků na "cigarotovém paspíru" v krásné vazbě). Vydával Fr. Borový v letech 1925 – 1935. Právě "mlsám" na řečech abbé Jeronyma Coirnarda.

 8. Kojot napsal:

  Lidi, kam ty knihy dáváte? (řečnická otázka, je mi jasné, že tam, kam se ještě vejdou) Já jsem onehdá musel vyhodit deset knih do kontejneru, abych měl místo na na nově zakoupené…

 9. Henry Psanec napsal:

  D. n., to zní moc dobře! Kdysi jsem měl předválečná vydání nerad, ale přišel jsem těm překladům na chuť, přes Demla, Starou Říši atd. Nedávno jsem si koupil Ostrov tučňáků. A jako vždy si u toho vzpomněl na to, co po smrti A. F. psali surrealisté.

 10. Henry Psanec napsal:

  [8] Peřináč, předsíň, pod stůl.

  Knihy nevyhazuj, já si je můžu dát k nám do sklepa…

 11. Cirrat napsal:

  Háthí! Můj favorit číslo dvě, hned po Baghírovi… Děkuji za něj :-)

  Knihy – těch není nikdy dost, i když my s manželem spíš čeříme vody současné fantasy a sci-fi (hlavně já, manžel si ještě nepřestěhoval po třech letech všechny své poklady od rodičů) a sem tam, když jsou finance, vyplundrujeme Sequoy… :-)

 12. Henry Psanec napsal:

  Baghíra je i můj nejoblíbenější. A taky Mačhua Apa. Rádo se stalo. Mně zapadá na Knihy džunglí slunce už šestnáct let a ty geniální ilustrace v něm vypadají ještě neuvěřitelněji.

  SF a fantasy miluju taktéž. Kupuju je teď už míň, peněz moc nemaje, ale nového Lema, PKD (nebo Simona R. Greena) si nenechávám utéct. Mám naštěstí bohaté zásoby, protože jsem se stal fanem v roce 1991, takže třeba Asimova mám přes sedmdesát svazků.

 13. Kojot napsal:

  Henry, a co tam ty knihy budou dělat? Ležet. Zabírat místo. Nikdo si je nepřečte a nakonec je někdo vyhodí… A neboj, vyhazuju jen knihy, které nemají ani aktuální informační hodnotu, ani nejsou sběratelsky hodnotné a ani nejsou krásné.

  Třeba tyto knihy:
  http://aukro.cz…_zac_20_stol.html

  nevyhazuju, ale nabízím byť za symbolickou cenu, protože jsou alespoň pěkné.

 14. Oby napsal:

  Chi, ty barvy bonbónů a čajů mi připomněly Korzáry. Zeleného, Červeného a Černého!

  Co dodat k tomu nákupu v internetovém antikvariátu? Nejsi zkrátka žádný troškař, miluješ knihy a ví se to o Tobě… ;o)

 15. Henry Psanec napsal:

  No jo, když mně se naprostou většinu knih příčí prostě vyhodit. To, že do kontejneru nedáváš Hanzelku a Zikmunda je mi jasné.

 16. Henry Psanec napsal:

  Oby, z Černého korzára používám Carmauxovu větu "Dědil jsem po strejčkovi, co umřel v Peru", když mi někdo po telefonu nevyžádaně nabízí peněžní služby.

 17. Oby napsal:

  No jo, to pak není pro Tebe žádná suma, vysolit přes milión kaček za jeden nákup v antíku. ;o)))

 18. Henry Psanec napsal:

  A navíc od každé položky deset nebo víc kusů…

 19. Liška napsal:

  Pařízka máme určitě podepsaného taky, myslím, že ho táta znal. A máme tropickou helmu -jenže se nepamatuju, jestli si ji k tátovi dal do úschovy Pařízek (a nevyzvedl) nebo Heyerdahl. Tak to abych se zeptala přeživšího majitele :)

 20. Henry Psanec napsal:

  Viky, dnes se mi zdálo o dětských knihách (protože jsem viděl tituly, které bych chtěl, ale v šíleně drahém antikvariátě, takže jsem je musel oželet), tak jsem si představil, jak k vám Heyerdahl připlul. Třeba vodovodem. Mohla by ses prosím juknout, kde je ta vaše pith helmet vyrobená?

 21. Cirrat napsal:

  [12] sakra! sakra, sakra, sakra, sakra, sakra!

  No nic, však se k tomu taky propracujem :-)

 22. Henry Psanec napsal:

  Jasně že propracujete. Akorát tehdy jsem dostal od maminky k svátku stovku a koupil si za ni tři nebo čtyři knížky, to už dnes u nových nehrozí… Měl bych sem dát pár fotek Lema a Tolkiena (ačkoliv Lem je tady, i když mi ho od té doby asi osm přibylo, včetně Solaris bulharsky: http://commons.wikimedia.org….jpg ) No jo, teď jsem si zase jednou vzpomněl, že Nadace stála v roce 1991 45,- korun a my se mohli nad tou cenou uvztekat.

 23. Liška napsal:

  To máš tedy pěkné sny, Mirku!
  A Heyerdahl skoro vodovodem připlout mohl, protože máme od něj malý model jeho voru Kon-tiki.

  Na helmu si snad troufnu kouknout – ona visí v předsíni až u stropu; jednak je to vysoko a budu muset na štafle, jednak se na mě sesype spousta prachu z té helmy :)

 24. petisee napsal:

  Liško, to jsou ale chabé výmluvy, když se můžeš zapojit do tak zajímavé investigativní činnosti!

  Zasraný svinky, Henry! :))

 25. Henry Psanec napsal:

  Musím ty sny ještě trochu rozepsat, Viky.

  Štafle ty s kormorány?

 26. Henry Psanec napsal:

  Copak, Pet, přemnožily se ti na zahrádce?

 27. pepa napsal:

  Tak tomu se říká skvost!

 28. pepa napsal:

  Mluvím, samozřejmě, o knize s Burianovým podpisem! :-)

 29. Henry Psanec napsal:

  Já myslím, že to jsou samé skvosty. Pokud jsi to Ty, Pepo, mávám letákem s Amundsenem. Pokud ne, tak taky.

 30. Henry Psanec napsal:

  A pustím si Wunderlicha.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>