Dobrý den. Posaďte se.

Posted on 27th Květen 2010 in Texty

F je funkcí x, kde x náleží k r plus p a x rovná se e na druhou minus x sinus x. Nejdříve provedeme výpočet v intervalu 0 až 2 pí. Tedy e minus x cos x krát sin x, kde u je derivace. (uv‘) se rovná u’v plus uv‘. Narýsuji jednotkový kruh. Tato derivace je v něm nulová pro hodnoty x rovná se pí čtvrt. Odsud odvodím následující tabulku variací. F rovná se cos na druhou na druhou na druhou x. Funkce je stoupající, klesající, stoupající, klesající. M rovná se f x je sin pí čtvrt. To znamená odmocnina ze dvou a půl. Tak to máme. A f pro jednu polovinu se rovná mínus 2. Ovšem nezapomeňte na druhou část úkolu. Na 4 vyčárkovanou část, kde malé f je, nezapomeňte, stejné a má zde tedy hodnotu avu sin x plus 2. Pochopily? Doufám, že je to všem jasné.

 

M. W.

 

I když nad Paříží leje… Mats měl na sobě botasky s oranžovými tkaničkami. Nejsou to možná ještě červené šle, ale nevadí. Dnešní zápas Monfils – Fognini (moje iniciály, vida) byl po stránce organizační ukázkou neuvěřitelné hlouposti. Kdo ví proč? Každopádně bych se nedivil, kdyby oba prohlásili: "Hořčice mi stoupá do nosu". Jak jistě ví například Petisee, tento francouzský výraz je idiom pro "mám všeho po krk".

 

Každodenní dobrý večer, slečno Paříž. Už bez Petra. Díky. Sbohem.

 

 

comments: 14 »

14 Responses to “Dobrý den. Posaďte se.”

 1. Oby napsal:

  Ehm, ehm… Bojim se, ze jsem to nepochopila. Pomuze, kdyz si to prectu jeste jednou?
  Jsem si vsimla, ze se i v tom pocetnim ukolu zhusta mihaji Tvoje inicialy. ;o)))

 2. Děd nevěd napsal:

  Ta funkce má v uvedeném intervalu pouze jeden lokální extrém, který je spojitý zleva i zprava. Její průběh velmi odpovídá toku života.
  Ovšem, Paříž je "pohyblivý svátek".

 3. elfos napsal:

  "Funkce je stoupající, klesající, stoupající, klesající" – ten ma-tématický úkol týká se patrně moře? A jak tak čtu komentář Děda věda, možná ne-patrně, ale extrémně..

 4. Oby napsal:

  No, nechcu se chlubit, ale musím si pověsit medajli kolem krku, že jsem taky našla ňáký funkce. ;o)))
  Viď tu:
  http://matematika.havrlant.net…ce

 5. Henry Psanec napsal:

  Oby, to jsem si v noci nevšiml, díky. Já to taky vůbec nechápu, ale jedna studentka se ptala, zda se to dá integrovat v celém intervalu ab. A slečny dostaly půl hodiny na to, aby sestavily větu inverzní vzhledem k předcházející.

 6. Henry Psanec napsal:

  D. n., je to doslovný přepis z foťáku ("Záznam zvuku") – proto možná i to třikrát za sebou na druhou. Včera jsem si na Tebe vzpomněl, četl jsem knihu, v níž vystupovali himálajští tygři včetně Tenzinga (Černíkovu, o yetim).

 7. Henry Psanec napsal:

  Elfos, ten citát znáš velmi dobře, jen si vzpomeň.

 8. Henry Psanec napsal:

  Dík, Oby. Taky jsem si včera nějaké našel; hrozně se mi líbí, že jsou goniometrické, to "gonio" mi připomíná Pirxe.

 9. elfos napsal:

  Už vím, Henry. A stydím se. To víš, mám absolutní paměť: absolutně nemožnou. (Ale moře tam trochu je.. Úplně nepatrně.)

 10. Henry Psanec napsal:

  Ano, a taky je tam přes hlavní představitelku Serge Gainsbourg a řecká filosofie. A jak se gepard protáhne pod skříňkou!

 11. CavaMotio napsal:

  Nad tímto textem se moje myšlenky rozutekly po zelených stráních a naráželi do všech možných zákoutí i nezákoutí mojí mysli. Nakonec se však stejně dobelhali do jednoho konkrétního místa kdesi ve školní lavici. Před očima tak vidím čísly zmořeného mladého studenta, který má všeho po krk. Nebo spíš „hořčice mu stoupá do nosu“. Díky Henry. Ta druhá část je inspirativní. A té první snad možná ani nechci rozumět :-).

 12. Henry Psanec napsal:

  [12] Rádo se stalo! Vítám Tě tady.

  Myslím, že s poslední větou Tvého komentáře souhlasím. Až Ti začne do nosu stoupat hořčice, pusť si hlavní hrdinku v "Je t’aime… moi non plus".

 13. Wicky napsal:

  Ve spojitosti s eFkem minapadá úplně něco jiného :-))
  f jako hloubku ostrosti, můžu nastavit na foťáku clonu, můžu snížit volbu malého zaclonění např. f/2, nebo zvýším hloubku ostrosti volbou velkého zaclonění třeba f/16. Ale zase mi napadá, že ef 16náctky jsou stíhačky. :-))))

 14. Henry Psanec napsal:

  No vida, to mě nenapadlo. Ani foťák, ani stíhačky. Měl bych si koupit stativ na dlouhé expozice (které, jak jsem zjistil, i když mi to mělo být jasné, naprosto nejdou dělat za světla).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>