Recenze

Posted on 11th Březen 2010 in Z

Z

 

Milena M. Marešová, Český rozhlas, 11.03.2010

Pátá sbírka brněnského básníka Miroslava Fišmeistera (nar. 1976) by mohla soutěžit o nejkratší název v dějinách české poezie vůbec. Zní více než stručně, protože autor si vystačil s jediným písmenem – Z.

"Z" jako "změna"? Oproti předešlým básnickým souborům jistě – tedy alespoň v titulu, protože obsah i osobitost své poezie autor spíš promyšleně pěstuje, udržuje a propracovává. Miroslav Fišmeister vydal tři knihy v pravidelných ročních intervalech, prvotinu v roce 2005. Nit mezi nimi navazoval vždy apelativní název se skrytou výčitkou: Ten stolek je nízký! , v roce 2006 následovala knížka To okno je malé! . Do třetice, s jistou úlevou: Alespoň že postel je pohodlná… (2007; ve stejném roce přibyla ještě čtvrtá Fišmeisterova sbírka Pískoviště).

"Z" jako "zakoušení"? Při hledání vzorů, na jejichž tóninu naladil básník svoje veršování, bude asi nejsvůdnější jistý druh surrealismu. Skládanky básní bývají na první pohled podobné kolážím, neboť se v nich setkávají paradoxy (Proč se zapřísahat koni, / že mu neprozradíš ještěrčí otázky…), postupně rozvíjená překvapení (Tichá modlitba. / Rozpouštějící se cukr / praská v čaji.) a nesourodé poetismy, které jsou samy o sobě až lyrické, ale ve spojení s následným veršem lze jen těžce hledat k celku, k jednotlivým básním srozumitelný klíč: Žen je tam sedm, / ale ploty – / z nichž nejhezčí je čtvrtý – / jen tři.

Zdá se, že jde o stálé ověřování, nakolik může iracionální obsah básně přece "prorazit" slupku slov a vytvořit snad nový význam, ale možná jen o svéráznou hračku. Jako by autor hrál scrabble podle vlastních pravidel, do nichž nedává nahlédnout, a proto někdy zůstávají jím navržené významy zajímavé, svým způsobem okouzlující, ale ne srozumitelné.

"Z" jako "zmatek"? Podle výše řečeného by se to mohlo zdát, ale zároveň to je zřejmě cesta, jíž je možné Fišmeisterovu poezii přijmout, nechat se jí udivit i pobavit. Vzít ji jako hru, radost i coby možnost ozvláštnění každodenna, jako schválnost, která zpřevrací zavedený smysl a poukáže na nezvyklý detail (Za určitých okolností je včela knihou.) . V autorově charakteristice na zadní obálce se dočteme "amatérský přírodovědec". A tak také přistupuje ke skutečnosti, jako k viditelnému řádu, za jehož strukturou se skrývá běžně neviditelný, ale o to více tajemný svět.

"Z" jako "znělost"? To je nepopiratelné pozitivum této poezie – žádná sentimentální ladná skladba či hebce plynoucí melodie, občas až nepříjemná kakofonie, ale celek má svůj rytmus, poklid vždy naruší vzrušená vlna, pomalost bývá náhle zrychlována a vzletnosti přitahovány opratě, až to sem tam zadrnčí.

"Z" je sbírka zkoumající, kniha, ve které je třeba zalíbení postupně objevovat, zajímavost, která neskrývá sklon k pitoresknosti – k malebnosti i směšnosti. Zkrátka, sbírka Miroslava Fišmeistera si svůj díl zájmu zcela jistě zaslouží.

Miroslav Fišmeister, "Z", Větrné mlýny, Brno 2009, 280 s.

 

***

 

Na webu ČR je recenze doprovozena obrázkem obálky knihy a mým portrétem (ve vysokém rozlišení!) – takže kdokoliv, kdo jej neviděl tu a chce se přidat k těm čtyřem lidem, kteří mi letos řekli, že vypadám jako Johnny Depp, se může přesvědčit, že to néni pravda…

 

P. S.: Iwanovy "Loutky" se měly púvodně jmenovat "Ň", ale zasáhla cenzura.

 

comments: 10 »

10 Responses to “Recenze”

 1. Oby napsal:

  Souhlas, moc pěkné. Tedy to přirovnání ke Scrabblu mne docela zaujalo. ;o)

 2. Henry Psanec napsal:

  Zase si někdy po síti zahrajeme. To by bylo, abych neuplatnil "quixotry"!

  Teď jsem viděl obrázek dvou koček, any ho hrají, a musím s hanbou přiznat, že některým slovům jsem nerozuměl. Zkusím Scrabble nabídnout pavoukům.

 3. Henry Psanec napsal:

  A v antispamu byla tři M – jako Milena M. Marešová (nejen).

 4. Oby napsal:

  Bude mi potěšením. Doufám, že mě zase neobehraješ, jak minule! ;o)))

  Od koček sis měl slova opsat, třeba se Ti budou hodit do další knížky… ;o)

  [3] *** ;o)

 5. Henry Psanec napsal:

  Mělas smůlu na písmena, toť vše. Kočičí slova mám, ale pak už by se ta kniha asi stala opravdu impenetrabilní, a což hůř, dost svévolnou. I když…

 6. Mod. napsal:

  Pěkně propracovaná recenze!:-)

 7. Henry Psanec napsal:

  Ano, poctivá práce. A autorka má ve jméně právě tolik "m" jako ty a já dohromady!

 8. Oby napsal:

  Jů, svévolná, impenetrabilní kniha je na cestě. Kdybych potkala nějaký šikovný slova, ochotně dodám, ať to má grády. ;o)

 9. Oby napsal:

  Nó, já neviděla Johnnyho Deppa ve vysokém rozlišení, takže těžko se můžu přidat ke skupině 4. Myslím, že zbytku Tvých příznivců (včetně mne) vyhovuje, že vypadáš jako Fišmeister, a Deppa do toho nebudeme zatahovat, no né…? ;o)

  Hehe, ještěže se ty Wernishovy "Loutky" nechtěly jmenovat "Ani Ň". ;o)))

 10. Henry Psanec napsal:

  Ano, jako Billy Connolly, který na výzvu policii "popište nám to vlastními slovy" vychrlil spoustu neologismů.

  To Ň asi bylo ve významu ani ň… Na Databázi knih je pod písmenem Z první právě moje knížka. Krásnou neděli, Oby!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>