Petice podruhé

Posted on 24th Říjen 2009 in Texty

 

Přátelé, Římané, rodáci, ještě jednou petice – na její stránky přibyla fotogalerie:

http://www.zachrante-karluv-most.cz/fotogalerie.html

 

Karlův most 02

 

 

M dočetl Forsythovy "Žoldáky", poslouchá punk, a je smutný.

Tribunovi dík za to, že petici rovněž zveřejnil. Kojot mi sice řekl, že protagonistům události je to jedno (musím ovšem jedním dechem dodat, že tu petici podpořil!), ale co víc tedy dělat? Lehnout si před buldozer; stát se farníkem reverendky Bombarlackové; emigrovat? Jak smutně znějí po deseti letech slova Ivana Magora Jirouse:

"Vezmi si tu generaci 17. listopadu. Vždyť to byly většinou děti z komunistických rodin, jinak by se na ty školy nedostaly. Ale ty děti pochopily, o co jde. Neříkám, že revoluci vybojovaly, ale rozhodně ji nastartovaly. Tu jejich výzvu Děkujeme, odejděte! podepsaly desetitisíce lidí, což mi přijde fantastický. Mám ostatně dojem, že se nejen mladí lidé, ale i společnost jako celek z tý kocoviny porevolučního vývoje probírá. Teď jsem byl třeba recitovat v Rakovníku – zastavili jsme se předtím na panáka v jedný hospodě, která je součástí sportovního areálu, kde je bazén, a město ho chce zrušit. Barman nám přistrčil k podpisu petici proti tomu zrušení, kterou už podepsalo několik set lidí. A to je ohromný. Mao Ce-tung kdysi řekl: "Lidi se můžou osvobodit jenom zdola, shora je možné je jen ujařmit." Nikdy jsem nebyl historickej pesimista, ale teď už je vidět reálně, že lidi berou "vládu věcí svých" do svých rukou. K čemuž chci ovšem podotknout, že když slyším Kubišový Modlitbu dnes, tak se mi dělají osypky. Jo, a dej tam taky prosím tě, že mi vadí, když Kubišová jí psy."

(Rozhovor s Jiřím Rulfem)

 

Kde jsou ty ruce dneska? Voli je vypili?

 

" – Podobá se přelom 20. a 21. století v něčem době před sto lety?

Jak by ne! Nikdo neví přesně proč, ale jakási tenze, neklid, nejistota a obavy jsou v těchto dobách vždycky intenzivnější a zjitřeněji pociťované. A příčiny nemusí mít vždy konkrétní podobu nebo důvod jako je tentokrát ptačí chřipka, oteplování planety, přírodní katastrofy, finanční fiaska státu, všeobecná metastáza korupce nebo islámský terorismus. V době fin de siècle zakladatel Moderní revue, kritik a básník Arnošt Procházka, v Almanachu secese na rok 1896 přímo napsal, že „konce století jsou si rovny; jsou vždy kalny a kolísavy". Já osobně jsem přesvědčen, že ten „náš" může být mnohem osudovější a tragičtější. Přes všestranný pokrok techniky a nových poznatků, třeba v přírodních vědách a lékařství, upadají zoufale disciplíny humanitní; všechno se rozvolňuje v postmoderním bahně všemožných pseudo, retro a neo stylů, všechno směřuje k totální absenci jistot a řádu. Málokdo to vystihl tak přesně jako Hannah Arendtová: „Snad nic tak radikálně neodlišuje lidské masy současnosti od minulých století jako ztráta víry v poslední soud: ti nejhorší se přestali bát a ti nejlepší ztratili naději." To je možná ta dekadence nejryzejší, dekadence kat exochén."

(Rozhovor Radima Kopáče s Gustavem Erhartem na Portálu české literatury 19. 6. 2006; zvýraznění Henry Psanec)

 

"Táhnout do boje proti odcizujícím heslům a fanglím s obdobnými slogany a prapory znamená předem lézt do nové pasti, skutečná angažovanost, zdálo se mi vždycky, se může dovolávat jen konkrétních darů života, o jejichž ochranu jde: volné tvořivosti a hry, pravých lidských vztahů, důvtipu, nezávislosti ducha a jejich přirozeného rozvoje. Spíš než reagovat na agitku anti-agitkou znamená prostě angažovanost bránit – a pěstovat – skutečnou poezii; partajní dozorci, kteří právě to tak nesnášeli, neviděli ostatně věci jinak." (Petr Král ve svém "Nekryluju")

 

 

S pravdou ven

Topinka letí z okna, protože opékač je příliš bujný, zatímco v pozadí běží zprávy o katastrofách, a Daniel Auteil se snaží nasnídat, ve vynikající francouzské komedii S pravdou ven (u nás k dostání pod zběsilým názvem Kondomedie).

 

 

V té vesnici byl starší než stromy.

Přemýšlel odvážně jak střecha z tašek.

A pak, švih rukou,

a všechno se změní

v modré trojúhelníčky loděk.

*

comments: 26 »

26 Responses to “Petice podruhé”

 1. Děd nevěd napsal:

  Kdysi jsem viděl v anitvariátu do Češtiny přeložené sovětské příručky pro různá řemesla z padesátých let – opravdu, velmi potřebné vydání, svědčící velmi výrazně o té době.
  Jak se tak dívám na ty fotografie, jestli oni nepoužili tu pro zedníky.
  Fakt mě ale děsí, ke kolika nevratným zásahům do památek, krajiny… dochází.

 2. nominek napsal:

  Uff, tak ta fotka, to je síla!!!!!!
  To snad ani není možné!!!

  Jinak tu Kondomedii si asi seženu, Daniela Auteila mám docela jako herce ráda.

 3. JO napsal:

  To není jen oprava mostuTady se nejedná jen o opravu mostu, ale o jiný nebo pozvolný způsob změny reality!

 4. Ofelie napsal:

  Náš starý topinkovač uměl topinky rozmisťovat po kuchyni moc krásně, létaly vysokým obloukem. Když jsem se vrátila po roce z cest, první topinka přistála se zasyčením v hrnku s čajem a pak plavala na hladině. Přišlo mi to jako slavnostní přivítání.

 5. Henry Psanec napsal:

  D. n., to je to slovo, "nevratný". Abych navázal na česnek z komentářů pod předchozím článkem, podívej se na jejich přehradu a delfínovce; nebo na Aralské jezero, za mých školních dnů čtvrté největší na světě – "Some Soviet experts apparently considered the Aral to be ‘nature’s error’, and a Soviet engineer said in 1968 that ‘it is obvious to everyone that the evaporation of the Aral Sea is inevitable’" (Bissell, Tom (2002), Eternal Winter: Lessons of the Aral Sea Disaster; Harper’s, pp. 41–56).

 6. Henry Psanec napsal:

  Nominku, jistěže je to možné. Podívej se na tu galerii celou. Jestliže se starověké památky chlubí tím, že kvádry lícují a do mezer mezi nasucho kladenými kameny není možné zasunout nůž, tady evidentně nevadí ani centimetrové nelícování a čtyři čísla malty. Jestliže Homo habilis byl člověk "zručný", jest se domnívati, že toto nařídila dělat opoce.

 7. Henry Psanec napsal:

  [3] Ano, jistěže je to všude, protože dnešním heslem je "po nás potopa"; doufám, že je to z toho článku poznat.

 8. Henry Psanec napsal:

  [4] Jé, to je hezké uvítání! Já měl topinkovač s přiklápěcími dvířky, takže topinky by musely odletět i s ním; můj současný používá tlačítko "eject" (abych zabrousil do magnetofonní oblasti) velmi decentně.

  Antispam na (7) byl CHINO.

 9. nominek napsal:

  Henry, ta "opoce" by vážně potřebovala proplesknout… Na tu galerii jsem pak koukla a nestačila jsem se divit!!! Neuvěřitelné!!!

 10. Oby napsal:

  Fuj! Ani jsem nemohla dojít až na konec galerie. To si dělají srandu, ne? Vypadá to jak záplatované horkou jehlou. Doufám, že to udělá někdo znovu. A pořádně!

 11. Henry Psanec napsal:

  Jo, nominku, teď už to asi nepomůže. Ne nadarmo jsem u toho myslel na ty Žoldáky.

 12. Henry Psanec napsal:

  Oby, doufat můžeme. A taky můžeme

  Do not go gentle into that good night,
  Rage, rage against the dying of the light.

 13. Oby napsal:

  [12] Henry, v takovém případě si aspoň můžu rožnout. V případě KM leda tak někomu nakopat. Ach jo!

 14. Henry Psanec napsal:

  Ano, prostě "rage, rage" – a jestli ničení Karlova mostu (a zdaleka nejen jeho) není metaforicky "dying of the light", tak už nevím, co je.

 15. Děd nevěd napsal:

  Je skutečně otázkou, kdo je vlastně v případě A.j. přírodním omylem!

  Párkrát jsem zahlédl v TV našeho radního pro kulturu. Jeho čistě ekonomické pohledy na kulturu obecně (např. na některá divadla) jsou velmi znepokojující.

 16. Henry Psanec napsal:

  "Cena za útlum globálního oteplování nesmí být příliš vysoká." Nevím, nakolik za současné oteplování můžeme my, ale přístup "peníze na prvním místě" je katastrofání.

 17. hanci napsal:

  Je mně moc smutno. Tu fotogalerii jsem nebyla schopná shlédnout celou. Věděla jsem z různých zdrojů všechno možné o této špatné opravě, ale takové fotky jsem neviděla. Petici jsem, samozřejmě, podepsala. Jen mám obavy, že petice nebude k ničemu, protože než by se mohlo něco udělat, bude už pozdě.
  Ten film mám pod názvem "S pravdou ven" – a je úžasný. Herecké obsazení, námět, režie – prostě všechno. Vřele doporučuji všem. Auteila mám moc ráda, hraje výborně.
  Srdečně zdravím a těším se na úterý!!

 18. Liška napsal:

  CO
  TO
  JE
  ?

  Ta fotka! Na celou galerii podobných fotek se podívat radši nepůjdu, brr. Ale měli by je udělat ve velkém formátu a vystavovat na nábřeží, na náměstí, na mostě, všude. Fuj.

  A zodpovědný je neblahý Kněžínek?!

  To jsou neumětelové! Měli by pelášit za Šemíkem.

  V hmotné oblasti jsme jako společnost děsivě zmlsaní. Každá drobnůstka nám není vhod; když není v koupelně topení nebo v obchodě jogurt s příchutí manga, hned by kdekdo ohrnoval nos. Ale zparchantět kulturní dědictví, to se může, to mnozí neberou za své – frkne se tam pár šutrů, na krátkou dobu, všechno jsou přece věci krátkodobé spotřeby a za rok se koupí nový model a starý se vyhodí, stejně déle nevydrží a nemohli bychom se jím chlubit před svou společenskou skupinou. To je způsob myšlení a žití, který je mi odporný.
  Jak si někdo může myslet, že se dá aplikovat na Karlův most?

  Nebo jsem mimo mísu?

 19. Henry Psanec napsal:

  Viky, vybral jsem fotku, která není až tak otřesná – je na ní kříž, symbol naděje.

  P. Mgr. Kněžínek je tam, ano.

  A přitom potřebujeme vlastně jen jídlo, pití, střechu a – ačkoliv to mnoho lidí netuší – transcendentálu. Čím dál tím častěji myslím na Josefa Floriana a jeho způsob života ve Staré Říši.

 20. elfos napsal:

  Ani trochu se ti nedivím, Henry. Poslední dobou stále hůř snáším lidskou bezohlednost, aroganci, chamtivost a takovou nějakou…. tvrdost, necitelnost, či jak to říct.. Stále častěji se vracím ze světa vyčerpaná vším tím negativním co z lidí vyzařuje (vím, jsou světlé výjimky, ale tak hrozně vzácně..).. bere to sílu, vysává energii. No, je před námi víkend.. Zítra ještě musím, ale v neděli nevystrčím z Lesa ani špičku nosu!
  Něco se z lidí ztrácí.. Nevím kam, ale pořád víc, je to děsivé. Než na to koukat, mám pořád víc chuť ztratit se taky, celá, někam daleko pryč.

 21. elfos napsal:

  Omlouvám se.. za tak negativní komentář. Jsem unavená.

 22. Henry Psanec napsal:

  Před pár lety jsme se s Iwanem shodli, že svět ztratil jiskru.

 23. elfos napsal:

  Připomněls mi teď, jak jsem žasla při četbě úvahy H. Hesse, že lidé jsou nesmírně uspěchaní, pořád se za něčím ženou, zaměřeni materiálně, zapomínají se dívat kolem sebe a vnímat malé krásy a radovat se z nich. To napsal někdy kolem roku 1906..

 24. elfos napsal:

  Co by asi napsal dnes..

 25. Henry Psanec napsal:

  Upřímně řečeno nevím. Tyhle stížnosti jsou staré jako lidstvo samo, ovšem dnes je pravda potenciál ničit o hodně vetší.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>