Petice

Posted on 12th Říjen 2009 in Texty
přeposlaná mi J. E. Fričem. Jak zmíněno o článek dříve, Stari most v Mostaru byl zničen, schválně. Proč je ničen Karlův most, domyslete si sami…
http://www.zachrante-karluv-most.cz/
Karlův most

Milí přátelé, vzhledem k tomu, že z úst pána, jehož slova z r. 1993 jsou vypsána jako motto mailu, který jsem dnes dostal, jsem slyšel již více neuvěřitelných věcí (když se před časem třeba sešel v jednom pražském hotelu s televizním magnátem V. Ž., a když mu to bylo vytýkáno, prohlásil, že "k lidem, kteří se k němu chovají dobře, i on se chová dobře" apod.), posílám již bez skrupulí tento mail, poněvadž sám mám čím dál více pocit, že žiji v cizí zemi, nikoli v té, v níž jsem se narodil,
s pozdravy,
j. e. f.

www.vetusvia.cz
www.vetusvia.cz
www.christiania.cz
602 875 883

Motto: "Je třeba skoncovat s Českou republikou jako se zemí umění a kultury."
Václav Klaus, 1993

Vážení přátelé,
před pár hodinami jsem se vrátil z Berlína, kde jsem se týden radoval z života v kulturním, tolerantním a otevřeném městě. V Praze čekají jen špatné zprávy, které mě už dokonce ani nedokáží patřičně překvapit. AVČR nebude, Bubenečská čistička nebude a Karlův most raději postupně vyměníme za jeho levnější repliku. To si opravdu necháme všechno líbit? Prosím, věnujte prosím přiloženým výzvám pozornost a šiřte je dál.

Vojtěch Bárta

Milí přátelé,
věnujte prosím pozornost přiloženému letáku a šiřte jej dál. STARÁ BUBENEČSKÁ ČISTIČKA ODPADNÍCH VOD – EKOTECHNICKÉ MUZEUM je ve vážném ohrožení. Má být zdemolována a během dvou let NAHRAZENA BUSINESS CENTREM. Stavbu má realizovat zahraniční firma StavroGroup, která obešla předpisy a demolici uskutečňuje NELEGÁLNĚ.

ZASTAVME DEVELOPERY, ZACHRAŇME PAMÁTKU A KULTURNÍ PROSTOR! ZACHOVEJME EKOTECHNICKÉ MUZEUM!

Přijďte hájit památku před útokem komerce!
V PONDĚLÍ 12. ŘÍJNA V 19.30 PŘED ČISTIČKU.
Píšťalky a transparenty s sebou!

Děkuji za pozornost a věřím ve spravedlnost.
S pozdravem,
Ing. Martin Pavel,
Společnost pro čistírnu

Vážení přátelé,

po žádosti o podporu v záchraně budovy železniční stanice Ústí nad Orlicí si Vás dovoluji znovu požádat o projev Vaší citlivosti k našemu národnímu bohatství.

Po seznámení s problematikou rekonstrukce Karlova mostu jsem se několika dalšími přáteli rozhodl zahájit boj za okamžité zastavení prací na Karlově mostě, jemuž nyní fakticky hrozí nevratné poničení historických prvků!!! Některé z kamenů z Juditina mostu dokonce skončily v drtičce!!!

Prosím, podepište petici http://www.zachrante-karluv-most.cz/
Naleznete tam podrobné informace o celé kauze.

Děkuji Vám za Vaši podporu.

Váš Martin Kadrman

***
J. E. F.:
Neděle 4. října 2009
žehrám a bouřím poslední dobou, že místo kultury je nám podstrkována "zábava" na ubití času, relaxaci, pro zasmání, ale méně už jsem se věnoval faktu, jak zábavné jsou zrovna některé věci samy sebou, právě ty, které se někdy objevují pod egidou "kultury", sledoval jsem včera (dodatečně, z computeru) v pořadu "kultura v regionech" (to odporné a ponižující slovo mě taky nepřestane dráždit, teď dokonce jsem si přivezl z králického musea brožurku o "mikroregionu Králicko"! nač ta samohana? nač ta malost?! nač stále ten pageografický paskvil vymyšlený byrokraty? jen nebýt ničím doopravdy, jen něčím z globálního měřítka vymezeným! kašlu na regiony, nadřazující a podřazující, je jen Země – a její části, nic víc), tedy "kultura" v "regionech", zrovna o Brně je řeč, a dokonce o soutěži "o nejlepšího brněnského básníka", jak mlsně, skoro se olizujíc navnazuje diváky uvádějící redaktorka, eh, koho nevidím, staré přátele, Mirek B. zrovna zářící nad tím báječným nápadem básnické soutěže (sešlo se jim prý 111 "soutěžících", slyším-li dobře), že by inspirace slam poetry? a že taky 10.000 výherci? sleduju pozorně dál, právě hledají výherce, M. si není jistý, zda vůbec přišel, ale ano, je tady, již si jde pro šek, člověk příjemný, vypadá skromně, nikdy jsem o něm neslyšel, ale to vůbec nevadí, chápe se ohromných maket šeků a odměn či co to všechno je na těch tabulích, sotva to pobere, to je věru satisfakce, je mi trochu trapně, ne, není to zábavné, zmýlil jsem se na počátku, není to zábavné, zrovna včera, když jsem procházel pasáží Omega, přemýšlel jsem o "brněnské kultuře", o tom "kulturním létě", o všech těch plánovaných básnických městských laureátech a zrovna když kolem mne procházel Michal F. a přátelsky mě zdravil, zapisoval jsem si do bločku tato slova: "vztah Magistrátu města Brna vůči kultuře bych vyjádřil slovy zločinný idiotismus", jako ostatně vše, kam se člověk podívá, náměstí Svobody – apelplac, pak jednou v neděli vidím, jak parta snědých chlapíků mlátí sbíječkama do zcela nové masivní dlažby a hloubí velké jámy pro stromy, není to jednání přímo zločinné? nemyslím ovšem ty stromy a snědé chlapíky, myslím takto hrubou nedělní práci a celý tento "projekt" (tak to mají na Magistrátu nejspíše vedeno), eh, smutno je mi v městě, které miluju a které drancuje tupost a hamižnost (zboření Velkého Špalíčku v SRDCI města!), schvacuje korupce a nízkost všech "územních plánů" –
4. 10., Brno, 11.42
Pondělí 5. října 2009
použil jsem možná včera trochu příliš ostrý výraz pro "kulturní politiku" města, v kterém žiju, ale rozumějte mi, zrovna náměstí Svobody třeba, kašna, kolem níž v okruhu šlapeme po slovech básně Jan Skácela, v kontextu samozřejmě ne

comments: 9 »

9 Responses to “Petice”

 1. elfos napsal:

  Henry, jestliže jsem minule napsala, že se dějí neuvěřitelné historky, tak teď musím říct, že jsou věci, nad kterými mně rozum zůstává stát…. Např. jak se chovají k naší památce (a chloubě), bez skrupulí a na očích všem.

 2. Děd nevěd napsal:

  Nedávno jsem navštívil evangelický kostel v Pečkách. Má kubistický interiér, což je pochopitelně velká rarita. Celý kostel, kromě varhan, vytvořili místní řemeslníci.Lustry v kostele visí na provazech, tehdy spletených. Při jejich obnově neváhali restaurátoři hledat a našli osmdesátiletou paní, která provazy znovu upletla, dle původního "receptu". Inu, kldyž se chce…

 3. Liška napsal:

  Cože -Bubenečská čistička, takový výtečný nápad a už dost renomovaný a oblíbený cíl, že se má rušit??!! To jsem vůbec netušila.

 4. Oby napsal:

  Je to bordel, s prominutím, co se děje. Buď se památky vůbec neudržujou a chátrají, dokud se nerozsypou. A nebo se rovnou zrušej a postaví se obchoďák, aby si pár jedinců mohlo nahrabat.

  Jen si nejsem jistá, zda petice něčemu pomůžou. :o(

 5. Henry Psanec napsal:

  "V postavení, v němž se nacházíme, nepotřebujeme žádných geniálních obratů a kombinací. Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci a veřejnému majetku." (Tomáš Baťa, 1932) Jenže kdo dnes mezi manažery přistupuje k práci jinak než nahrabat si, než vyprší smlouva?

 6. Henry Psanec napsal:

  No jo, Oby, vzpomněl jsem si na Geralda Durrella a jeho Ostrov v nebezpečí: "Nejsem zvyklý, aby kněží jako řešení navrhovali partyzánskou válku". Holt shora lze jen ujařmit (což je Mao. Podivné.)

 7. Petisee napsal:

  Kruci, kruci, já to čtu až dneska. :(

 8. Henry Psanec napsal:

  "Oprava" trvá do června 2010, takže je ještě čas něco s tím dělat.Pings responses to this post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>