54 stupňů

Posted on 31st Červenec 2009 in Texty
prý bylo odpoledne u bazénu v Římě kde se právě koná plavecké mistrovství světa. Mám možnost sledovat je s anglickým komentářem (úžasný Drew Gordon!), takže jsem v náladě okenní – protože v červnu 2005 jsem u hlasu stejného komentátora provázejícího mě MS v plavání v Montrealu láskyplně psal Okno.

 

Bez podnebí…

bez podnebí se velkohřeben odmlčí.

Zkoušej ho nahradit cvakáním klepet,

neuspěješ.

Rodina je ti rybníčkem.

Můj bratr lívanec, moje sestra palačinka,

má neteř překážkový běh,

můj synovec partner mostů,

můj spojenec chumel

prolézaček a skluzavek.

A čím se vyznačuje štáb?

Chrupavčitým mlčením.

V lese ratišť

jsou muchomůrky pancéřnatější

než nemejský lev.

Slyš!

Podnebné pásy!

A hřeben se znovu rozezněl.

*

 

Dnešní den byl pro mne na MS pamětihodný nejen díky přízvuku s nímž byla vyslovována jména australských sportovkyň, ale i díky dvěma dalším událostem. Když na stovce volně vyhrála stříbro Fran Halsallová (GBR), její babička napsala komentátorům (spolukomentátora dělá bývalý výborný britský plavec James Parrack) že její vnučce vyslovují špatně jméno. P. T. gentlemani se omluvili a řekli že doufají že oslavy to nijak nekazí. Jistě ne! No a za druhé – v záběru byl krátce, takže jsem nestihl pořídit snímek – v publiku byl jeden z největších atletů všech dob, můj milovaný Frankie Fredericks!

 

Frankie Fredericks

 

Máte-li možnost, sledujte plavání!

 

 

Smutné jako alexandrijský orchestr,

jedinečné jako usnutí -

zmodrání světla.

*

 

 

comments: 16 »

16 Responses to “54 stupňů”

 1. elfos napsal:

  Babička je mi sympatická. Maně se mi vybavilo, kolikrát jsem už komolila já….

 2. Henry Psanec napsal:

  Není to ostatně první babička tady. Já občas taky komolím, nekomolím jen Hádží Halef Omar ben hádží Abú’l Abbás ibn hádží Dáwúd Al Gossarah. Na komolení jsem ale se svým příjmením zvyklý; mamince v něm udělali šest chyb, mně zase jeden učitel říkal Fruchbauer.

 3. elfos napsal:

  Ano, babiček (báječných) je tu víc.

  Vidíš, tos mi připomněl, že mne taky už párkrát přejmenovali.. např. na elfons. Ale poštovní holub se nedal zmást a udatně zásilku doručil tam, kam patřila.

 4. elfos napsal:

  A básně v Okně máš překrásné. I pokud zrovna neprobíhá plavání.. A nejen v Okně.

 5. Henry Psanec napsal:

  Škandál.

  (Miluju toto hláskování.)

 6. Henry Psanec napsal:

  [5] bylo ke [3]. K [4]: děkuju.

 7. Děd nevěd napsal:

  Kdysi jsem si psal komoleniny mého jména. Některé se mi nepodařilo logicky vysvětlit. Navíc, když napíšete mé jméno ve wordu s opravami, přepíše se na příslušníka papešské gardy. Tedy, mluvím o příjmení :-).
  Jinak plavu, "ani nevím jak".

 8. Henry Psanec napsal:

  Mně se moc líbí odpovídat na otázku "Jak se píšete, česky nebo německy?" "Česko-německy."

 9. Obycejna zenska napsal:

  Dožila jsem se hroznývěci na základní škole. Moje poctivé české příjmení mi zmrvila naše češtinářka. Nejenže z něj udělala přesmyčku, dokonce nahradila jedno písmenko jiným.

  Okno mi uvízlo v posteli a já jsem uvízla v Okně.

 10. Liška napsal:

  Okenní nálada v létě, to je o(k)no!

  Asociuje mi to Jana Nerudu, jak sedí v okně a kouká na postavičky na ulici nebo na dvorku a zjevuje se mu esence jejich charakteru.
  Plavkyně asi žádné neviděl…

 11. Henry Psanec napsal:

  Oby, jedna moje moc milá kamarádka, za svobodna Čechová, se nyní po svatbě jmenuje Böhmová. Neustále jí předhazuju národní obrození.

  Jinak počkej až ti v posteli uvízne Postel. Ačkoliv z hlediska pohodlí je postel na druhou pravděpodobně pohodlnější než postel plná písku. Už se začínám zamotávat.

 12. Henry Psanec napsal:

  Viky, maně jsem si vzpomněl na scénu kdy se Durrelovic maminka rozhodne koupat.

  Letošní plavecké mistrovství bylo nezapomenutelné.

 13. Děd nevěd napsal:

  Ano, miliju pohled na starší, korpulentní dámy v plavkách s krajkami. Též se s nimi skvěle povídá. Bohužel jich ubývá. Stejně tak těch, které sledují v pohodě život vyloženy z oken.

 14. Henry Psanec napsal:

  Inu, lidé jako byl otec Hugha Laurieho, mj. olympijský vítěž ve veslování a koloniální komisař na svém místě, ubývá. Ostatně i lidí jako Hugh sám (universita, veslování, málem kariéra u hongkongské policie, herectví)…

 15. petisee napsal:

  Já jsem sportovní ostuda. Nikoho z plavců ani reportérů neznám. Chodila jsem po horách. :)
  A ke jménům: Měla jsem kolegyni Australanku, dceru českých emigrantů. Před cca 13ti lety přijela do Prahy s krásným jménem Lucie-Anne Prochazka. Co čert nechtěl: zamilovala se a vzala si Jeřábka. Při odletu do Austrálie měla v cestovním pase: Lucie Jeřábková. Byla nepříčetná: "Oni mi vzali mou -Anne! Já mám ráda mou -Anne! A jak vysvětlím, že mám jiné příjmení než můj manžel? Vždyť on je [džera:bek]!" Byla úžasná… :))

 16. Henry Psanec napsal:

  Myslím že "jsem sportovní ostuda" a "chodila jsem po horách" je docela protimluv, ne?

  S příjmeními je jistě dost problémů (ačkoliv myslím že za řadu budou zodpovědní i čecháčkovští úředníci); nechápu třeba proč jí tu -Anne vzali, ale co se přechylování týká, jsem jeho zarytým příznivcem. Jistě to lze v Austrálii vysvětlit, proč je Jeřábková, stejně jako by moje dcera, kdybych nějakou měl a byl Islanďan, mohla vysvětlit proč by byla Frederiksdóttir.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>