Poprvé od základky

Posted on 21st Duben 2009 in Texty
jsem dnes řekl "Sedíme spolu!" A to, když mi Děd nevěd právě teď (20:25) na mou smsku "Hraje Davis" odpověděl "Sedím u tv". Já už taky. Ale dneska jsem si sedl poprvé. To víte, svinky a tak vůbec…
svinka 03
Larry na chvíli zastavil tykadla… Vidíte že je to svinka, stínka by neměla rovné "čelo" mezi tykadly. (Pozadí je můj levý ukazováček.)

Poslední dny jsou směsicí únavy, smutku a jiných věcí o kterých psát nebudu, ale taky velké radosti, díky Petisee, a o tu se podělím. Po zkušenostech Lasseho s Bullerbynskou myšárnou jsem svinkám opatřil skleněný domov o výměře 1,5 metru čtverečního – čili je to div ne Vila Vilekula, když je jich tam 81!
Vstal jsem s tím, že jdu na listí a substrát. Vzal jsem si na to kapesní nůž od taťky
kapesní nůž
čili jsem nevyhnutelně skončil tak, že jsem z čtyř lipek u našeho domu tou pilkou ořezal všechny dětmi zlomené uschlé větve. Jde to výtečně, ač jsem musel dávat pozor při lezení na největší z těch stromů (na další bych se neodvážil, jsou ještě moc malé). Mám výhodu že umím řezat oběma rukama. Není to švýcarský armádní nůž, ale to neva. Na přehlídce by se vyjímal stejně dobře. Větve jsem odnosil (tři největší kusy si nechal, třeba do terária) a vrátil se domů napít (je to asi dvacet metrů).
Pro listí jsem zamířil za báječnou hospodu U Gogola (ano, zase Gogo) – je to ta budova u nápisu GPS. Ceny mírné, obsluha vzorná, okolí a výhled obé přenádherné. Cestou (když používám takováto slova, neuvědomíte si, že se pohybuji v okruhu minuty chůze od domu…) jsem si vyfotil tento tobrúkoidní útvar
J. H.
a sem jej dávám jako vzpomínku na Jaroslava Hrbka, vynikajícího historika, spisovatele a překladatele, který náhle zemřel 17. dubna. Děkuju mu za všechny krásné chvíle strávené u jeho knih, a pokud jej někdo neznáte, vřele vám ho doporučuji.
J. H. 2
Primárním příkazem za války je neposlouchat rozkazy. Poslouchat rozkazy umí každý blbec! (Admirál a lord Jacky Fisher).
Tento citát mám pod knihou o L. D. Landauovi o němž se mi předevčírem zdálo, že mňoukal v divadle – což skutečně dělal, mimochodem. Tak, vyšel jsem za Gogola, cestou si vyfotil nějaké pčely, jehnědy, ptačí hnízdo… a varana, podívejte:
v
Pobývá u vrby. Za Gogolem jsem se vrhl do rozkládajícího se listí, první otázka toho dne: "Dobrý den. Můžu si vzít nějaké to tlející listí tady?" – "Jo, jasně…" a pak se na chvíli usadil nad hřištěm na nohejbal hned u hospody. Vedle něj se bourala zídka, a já mám rád cihly (mám rád oranžovou, mimo jiné). Chvíli jsem seděl, vyfotil u toho motýla (rozklikávací foto):
motýl
a Poctu Velkému Meziříčí
J. G. B.
kterou sem zařazuji jako poctu geniálnímu J. G. Ballardovi který zemřel 19. dubna na rakovinu prostaty (ach, Jamesi Grahame! You’ll be sadly missed…). Pak jsem se zase zvedl ke druhé otázce toho dne: "Prosím vás, je tady někde pán který o těch cihlách rozhoduje?" – "Tamhle." Třetí otázka toho dne: "Dobrý den. Vám patří ty cihly támhle?" – "Jo, pročpak?" – "Mohl bych si dvě vzít do terária?" – "Vemte si tři, ať mají ty zvířata větší výběr." – "Děkuju krásně!" Vybírám cihly, a slavnostně si je nesu domů, na předkloktí sáček s listím a zeminou. Otvírák na konzervy na noži je výborný na odstraňování cementu z děr v cihlách – tohle jsou totiž cihly tvárnice s kulatými otvory, alespoň budou mít zviřátka prolézačky.
Pak už zbývalo jen jedno, připravit terárium
terárium
(maminka nejprve při pohledu na balíček v nemž svinky přicestovaly pravila že Petisee nádherně píše a pak při pohledu na mé přípravy že by se chtěla mít jako svinka), vychytat pavouky které jsem přinesl ve dvou drnech (ještěže mám doma tolik krabiček na tyto příležitosti!) a slavnostně vypustit 81 svinek!
svinka 02
Larry se ihned vydal prozkoumat cihlu. Teď se svinky probouzejí a šustí si tu, zatímco já píšu, po kouskách, antož se dívám na Steva Davise. Zítra budu odpočívat a doufat že se jim v novém domově líbí. A večer, bude-li pěkně, vyjedu si do šestého patra na balkónek na klepání koberců (využívaný ovšem toliko holuby, a to na činnosti příjemnější – jak se tedy alespoň domnívám)
balkón
(vlevo ruka, vpravo nezapnutý rukáv bundy, klepetem nedisponuji)
a budu si tiše snít o starých mimoidech
m
"Nevěděl jsem,
setrvávaje v neochvějné víře,
že ještě neminul čas krutých zázraků."
v>
comments: 26 »

26 Responses to “Poprvé od základky”

 1. elfos napsal:

  Paráda!

  Jo, 480 nožek šramotících v listí (a šest škrábajících na cihle) už o sobě dovede dát vědět.

 2. elfos napsal:

  A což teprve 1134 nožek. :-)
  Ach jo, nejvyšší čas jít spát, elfos.

 3. Henry Psanec napsal:

  To je numero! – Co máš v teráriu? – 1134 nožek.

 4. Henry Psanec napsal:

  I ospalá počítáš líp než já neospalý. Já se držím toho, čeho se drží kapesní kalkulačka I-ťing: cokoli > 4 je "záplava žluti".

 5. Kojot napsal:

  Jsem zvědav, jak budeš brilantně vládnout 81 jmény a schopností je přiřadit jednotlivým svinkám. Tomu říkám smysl pro detail! ;) Příležitostně mi pošli fotku sira Chesterfielda a Lucienne fotku Berušky…

 6. Henry Psanec napsal:

  Asi jsem měl ty svinky každou zvlášť vyfotit, než jsem je tam dal…

  Ale zapamatovat si ta jména nebude problém. Daniel R. z Londýna pojmenoval jednu Pelham Grenville (svinka se totiž anglicky řekne Woodlouse). Na oplátku jsem mu řekl že případné zbylé se budou všechny jmenovat Daniel (chudák Daniel M. který to tak hezky odmítl! Budu muset vysvětlovat že je to po JINÉM Danielovi…)

 7. Bára napsal:

  Ať se svinkám dobře daří, Petisee je skvělá! A varan se mi také velmi líbil.
  S těmi jmény to bude ještě oříšek, ne abys to odfláknul jedním Danielem :-))

 8. Liška napsal:

  Nádhera!

  Mně se snad přestanou eklovat svinky. Možná.
  Dřevěný varan je fešák. A pojmenovat svinku Pelham Grenville je výborný nápad.

  Co právě dělá Larry? Jestli je ještě rozlišitelný od 80 nožičkovců…

 9. Henry Psanec napsal:

  Díky, Báro! A klid, jenom klid. Jména zvířátek neflákám.

 10. Henry Psanec napsal:

  Viky, tobě se nelíbí svinky? Já myslel že je má rád každý – jako malej jsem jim říkal autobus.

  Dívám se dívám, a Larry spí. Svinky jsou noční zvířata. Včera jsem pustil venku střevlíčka, který s nimi přijel.

 11. Liška napsal:

  Bohužel. Nemůžu říct, že mám v oblibě hmyz a podobná malá zvířátka, která se hemží, když bezelstně nadzvednu kámen. Nebo zeleninu. Nebo polštář.
  Jako předvčírem – jdu do postele, zvednu polštář – a pod ním leží brouk! No nelekl byses? Já jo.
  Dala jsem ho za okno na parapet. (Ne ten polštář, toho brouka.)

 12. sabe napsal:

  Dnes jsem si na Tebe vzpomněla, když na mě jedna taková potvůrka vykoukla z truhlíku z rašeliny.. vzhledem k tomu, že se nepředstavila, tož nic víc neprozradím ani já :-) A díky za vzkaz, dlužím odpověď a polepším se..

 13. Henry Psanec napsal:

  Aha. Tak právě ta já mám nejradši. Zatím jsem ale pod kameny našel jenom žížaly, proto taky ta zásilka svinek… Ale už mám vyhlídnutou lokalitu (kousek za domem) kam umístím lapací pasti na hmyz. Letos jsem zatím viděl střevlíčky, sluníčka (různotečná), rýhonosce ( http://www.fismeister.eu…4462.jpg ) a ještě jednoho, na zácloně, který uletěl. Teď jsem chtěl napsat že to byl Klabund, ale to byl básník… Kdysi jsem choval i hovnivály, a fakt je krmil zvířecím trusem!

 14. Henry Psanec napsal:

  To jsi hodná, sabe, díky!

  Ad vzkaz, žádný spěch.

 15. lexulka napsal:

  Henry,cte se to pekne, ale bohuzel, laskou k hmyzu me to oplyvat nedonuti;-) ja mam radsi psy;-)

 16. Henry Psanec napsal:

  Ahoj Lexulko. Někdo holky, jiný vdolky… Já mám nejradši hrošíky liberijské.

  A svinky fakt nejsou hmyz, mimochodem… v zásadě stačí spočítat nohy, hmyz jich má 6. Ostatní hmyz není.

  Tady to je, kdybys to chtěla přesně.

  říše živočichové
  podříše Eumetazoa
  oddělení Bilateria
  pododdělení prvoústí
  kmen členovci
  podkmen korýši
  třída rakovci
  podtřída Eumalocostraca
  nadřád váčkovníci
  řád stejnonožci
  podřád Oniscidea
  infrařád Ligiamorpha
  čeleď svinkovití
  rod svinka

  kmen členovci
  podkmen šestinozí
  třída hmyz

 17. lexulka napsal:

  Jaj;-)tak to sorry;-) jsem pres trochu jine vedy;-) ale zase se rada necham poucit:-)

 18. Liška napsal:

  Potkala jsem při sázení květin v práci v truhlíku jednu svinku a jednu stonožku či co. Ta byla docela milá. S tou jsem si poměrně rozuměla.

 19. Henry Psanec napsal:

  To je v pořádku, Lexulko.

  Přes jaké vědy jsi?

 20. Henry Psanec napsal:

  Stonožky mám taky rád, Viky. Loni mi spadlo při prohlídce platanu na hlavu devět škvorů. Ti mají přenádherná křídla. Přiznám se ale, že velké tropické skolopendry jsou zvířata se kterými bych se neňuňal.

 21. petisee napsal:

  Tak mě napadá, že ten vypuštěný střevlíček, chudák, možná nebude rozumět brněnskéé hantec…když je středočech! Aby si našel holku vůbec. Co jsem to způsobila?!? :))

 22. Henry Psanec napsal:

  Klid, jenom klid. Zvířátka se domluví, tím jsem si jist.

 23. Czarna wiewiórka napsal:

  Tak jsu tu..a myslím že by se nějaká svinka mohla jmenovat Zrzečka?

 24. Henry Psanec napsal:

  Tak ahoj. A myslím že určitě mohla. A jestli mi bude utíkat na strom, budu si číst Jácíčka.

 25. hanci napsal:

  Henry, děkuji, moc se mně tady po delší době, kdy jsem zase nikam nešla, líbilo. Moc zdravím.

 26. Henry Psanec napsal:

  Hančí, drahá přítelkyně, každý den si na Tebe vzpomeneme: dobře že je Ti líp. Moc Tě zdravíme – a adoptuj si svinku!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>