Balvan

Posted on 20th Únor 2009 in Texty

Změnilo se tvé okolí od roku 1989?

Samozřejmě. Moje milovaná země jde do hajzlu. Co chce dokázat „národ", který nenávidí stromy? Který vyvražďuje aleje stoletých stromů, aby mohl rozšířit silnice, kterými se v luxusních autech prohánějí nabobové, nenávidějící vše živé?

(Humpolecký Magor)

 

 

trn

"Když sedmiletý chlapec ponejprv a sám vykoná cestu do sousední dědiny, která je vzdálena od jeho domova sotva půl hodiny, ještě po letech může o této své cestě snít jak o křížové výpravě do Svaté Země. Tělesný obzor jeho očí bude stále širší a širší, tak jako vodní kruhy na jezeře od toho místa, na které se z tisícmetrové výše sřítil hydroplan, ale jeho obzor duchovní zůstane i po letech v tom centru, kterému se říká rodný kraj. Ten bude vždy jeho bodem Archimedovým a také vždy jeho Achillovou patou."

(Jakub Deml)

ch2

Postsokratik:

bytí

 

 

Adorno, T.

Pomník T. W. Adorna, Frankfurt (velké rozlišení zde)

"Adorno – často se to připomínalo a stále opakovalo – si jednou položil otázku, zda je poeszie po Osvětimi ještě možná. Chápal ji však bezpochyby – málo citlivě a nepříliš šlechetně – jako prosté a naivní okouzlení dobroutou jednotlivých bytostí a krásou života. Nevěděl, že poezie není to, co hovoří o světě, ale práce která tím, jak vyprošťuje slovo z pojmového diskursu, tento svět zakládá, v dobrém či zlém, neboť má za to, že mu lze dát smysl. Pochopena takto, poezie ani po Osvětimi neztratila na významu. Není shovívavým sněním, jež některé skutečnosti nutně činí nesnesitelným, ale luciditou, která předává odvahu. Spíše si všimněme, že znamenala v hodinách opravdu čirého zoufalství – jak to dokládají četná svědectví – oporu pro ty, kdo se zuby nehty drželi ne tak života jako ideje vlastní důstojnosti. Rezignovat na poezii po zkušenosti s vyhlazovacími tábory by znamenalo dovést do konce jejich záměr."

(Yves Bonnefoy, Století, jež obětovalo slovo, in: Eseje; překlad Jiří Pelán)

Avec YB

Y. B. a Joumana Haddad, (cc) táž

Stejný názor měl pán, u nějž jsem vážku na čele rozeznal až nedávno:

AB

"Poezie by zradila své pradávné poslání, kdyby ji historické události, byť nesmírně bolestné, přiměly, aby se odchýlila od své královské cesty a začala se točit kolem vlastní osy na klíčovém místě této cesty. Její úlohou je neustále směřovat vpřed, ve všech směrech prozkoumávat pole možností, projevovat se – ať se stane co se stane – jako emancipační a zjevující síla. Navzdory křečím, které zachvacují režimy a společnosti, musí si proto poezie uchovat kontakt s prapůvodní podstatou lidské bytosti – s úzkostí, nadějí, tvůrčí energií -, což, jak se ukazuje, je jediné nevyčerpatelné naleziště."

(André Breton, Interview s René Bélancem, in: Rozhovory; překlad Dagmar Steinová)

"Vědecké poznatky o přírodě budou mít cenu jedině za předpokladu, že se obnoví kontakt s přírodou cestou poezie a odvažuji se tvrdit, i cestou mystickou."

(Týž, Rozhovor s Jeanem Duchém, tamtéž)

 

Vida, optimismus. Jednoho dne Sisyfův balvan – o němž píše Camus – pukne…

ch5

 

 

comments: 24 »

24 Responses to “Balvan”

 1. elfos napsal:

  Úžasné.
  Ano, změnilo, strašidelně. A mění stále..

  A připomněls mi báseň, kterou jsem četla dnes (a založila si ji, že si ji opíšu) – tak ji napíšu sem.. snad to nebude vadit (kdyžtak mě prosím smaž..)

  *

  Ach jak je krásné hnízdo vos
  když Sisyfos je na smrt znaven
  a sám se celý mění v kámen

  Života zarmoucená něho
  pověz mu něco laskavého
  za sebe za nás žehrej pros

  (Jan Skácel, ze sbírky Odlévání do ztraceného vosku)

 2. Henry Psanec napsal:

  Jistěže to nevadí.

  Musíme doufat – Breton byl optimistou (ačkoliv zemřel před 42 lety) – doufat a činit se!

 3. zuzi napsal:

  … tady u nás to snad není tak viditelné, ale co se mě osobně týká, je že ve vedlejší muzejní zahradě vymýtili a vydloubali veškerou vegetaci včetně travního drnu – bude tam muzeum kamene, a přitom symbolem zdejších lomů jsou břízy a vykáceli lípy na hřbitově… o kácení alejí jsem něco zaslechla, ale nevěnovala tomu pozornost, to přece není možné …

 4. elfos napsal:

  Zuzi: Je to možné. Napsala jsem teď k tomu dlouhatánský příspěvek s několika linky o vykácených alejích, který jsem ale zase smazala, nechci tu Henrymu dávat tak strašně negativní a smutné věci.. Nechám jen konec toho příspěvku, se dvěma odkazy o tom, že někdy se podaří i nemožné.

  - občas se kácení stromů (aspoň některých) i podaří zabránit:

  http://www.arnika.org…tml?x=89059

  http://www.ekolist.cz…l?x=2144895

 5. Henry Psanec napsal:

  Myslím, že Magor to myslel obecně, zuzi… Slýchávám to, jak se kácí stromy okolo silnic. Je přece přirozené, že po úzkých cestách vysočin je třeba jezdit co nejrychleji v offroadech.

  U nás se děsím toho, co budou provádět při rozšiřování města (z nějž mimochodem obyvatel ubývá).

 6. Henry Psanec napsal:

  Elfos, klidně tady nechávej i smutné věci – není možné uhýbat před realitou dnešního světa. Ten druhý příspěvek mi hned začátkem: “billboardy” připomněl můj šok, když jsem jel po dálnici po asi 15 letech a viděl tu hrůzu. Stačí mi podívat se tady… Jak se časy mění! – když jsem coby maličký listoval atlasy a viděl dlouhou silnici pouští u níž stál billboard, přišlo mi to pěkné; dneska když vidím strom sevřený dvěma billboardy…

 7. Děd nevěd napsal:

  …nebo v místě staré aleje supermarket.
  Byly doby, kdy lidé káceli stromy k užitku. Dnes se kácejí stromy ve jménu volného obchodu s naprostými blbostmi.
  Musím, ale zároveň přiznat, že v posledních pár letech bylo v Praze vysazeno tisíce stromů.

 8. Henry Psanec napsal:

  A nesázejí se spíš na okrajích, sloužíce tak jako “omluva” pro kácení v centru?

 9. bicarbona napsal:

  stromyviz:
  http://jdem.cz/ay375
  a chodí tam lidi nakupovat? chodí…
  nechodit k nim nakupovat
  jediný protest který má smysl
  jediná věc na kterou (u)slyší…

  a podobně nenavštěvuji Špalíček
  tam jsem zase
  “estetický aktivista”

 10. Henry Psanec napsal:

  Zcela souhlasím. Do super- atd. marketů nechodím, Špalíček ignoruji, atd. Tuhle jsem vzpomínal na to, jak dědeček chodil do práce a z práce pěšky; a jak se k příbuzným na posvícení šlo 40 km tam a 40 zpět…

 11. bicarbona napsal:

  zas takovej frajer nejsemjá jen aby to teď nevyznělo, jak jsem dobrej… to já zas sem tam do nějakýho suprhyprmarketu zajdu, jen ten Lídl si opravdu hlídám.
  Ovšem kouzlo malých večerek (já tomu říkám večerka bez jakéhokoli vztahu k otevírací době) je kouzlo malých večerek.
  Na druhou stranu se bojím u řezníka, říct si o “tamhleto maso” to je pro mě opravdu problém. Tak si raděj někde koupím ten balíček…

 12. Henry Psanec napsal:

  S večerkama souhlasím… řezníka tu máme velkého a dobrého – a navíc, u nás nakupuje maminka; já se do supermarketu dostával jen když jsem se cestou z PL stavil v Tescu koupit si šátečky z listového těsta s něčím slaným unvitř… ale už je tam nemívají. Jen doufám, že co se knih týká, zůstane tu aspoň těch pár normálních knihkupectví.

 13. bicarbona napsal:

  tak to mi ani nemluvprávě si hledám nové oblíbené knihkupectví, páč to poslední nějak zmizelo:
  http://spolek.net…1/spolek-roste/
  nicméně zůstávám optimistou, aspoň pro ty páry…

 14. Henry Psanec napsal:

  Ano, Spolek je od konce roku 2008 minulostí… Ale zůstává Skleněnka, a Academia.

 15. Henry Psanec napsal:

  P. S.: mluvím o středu města.
  P. P. S.: Všiml si vůbec někdo, že tenhle článek má optimistické vyznění?

 16. bicarbona napsal:

  odbočkyvšak to byly jen malé odbočky… takové zajížďky…a jednosměrky…

 17. zuzi napsal:

  … Tak s těmi alejemi je to pravda, v televizi o tom mluvil náčelník za jižní Čechy. Chtějí všechno podél cest vykácet a namísto každého stromu někde jinde, třeba prý na Šumavě vysadí 10 stromů. S takovým blbem bych nemohla sdílet domácnost :). Strom za to nemůže, že lidi jezdí neopatrně, no ni? Takhle se na ten problém jak oni říkají “nehodovosti” dívat nedá. To by museli zrušit i cigára, alhohol, zbraně a vůbec všechno co nějak lidi odvádí od “řádného” chování a lidi po tom umíraj! :))))))). Když tak spravedlivě :))) a né jen ty stromy!

 18. Henry Psanec napsal:

  [16] To je úplně v pořádku.
  [17] To je dobře. Včera jsem četl Verna a o Vernovi… to si ale zaslouží samostatnou poznámku, myslím.

 19. Henry Psanec napsal:

  Zuzi, ty stromy za to nemůžou vůbec. Náčelník… britského koloniálního komisaře na něj!

  Jsem rád žes tu zase s obrázkem. Ta rezavá kočička na dolním obrázku je taky Z.

 20. Liška napsal:

  [15] Jasně, optimistické vyznění slovem i obrazem. Huráá!!

  Když něco staví ve Finsku, nechají silné stromy stát a domy postaví opatrně mezi ně (a to jim tam rostou většinou jen břízy, takový plevel, řeklo by se).

  Když se staví nákupní centrum tady, stromy jdou první pryč. Aby se stavělo pohodlně, extenzivně. Bez námahy.
  A přece co je bez námahy, za nic nestojí!

 21. Henry Psanec napsal:

  Slyšel jsem, že na severu vůbec dbají na to, aby to tam propívalo a vypadalo, to jest, neposuzují to z hlediska ulice, ale kraje – prostě, vocaď pocaď les a krajina, a pak zástavba, ne jako tady, dům, pole, dům, pole, domy, les… (a tím nemyslím domy staré, ale nové hnusné; a supermarkety).

 22. hanci napsal:

  Nedávno jsem podepsala tuhle petici. Kdybys uznal za vhodné ji taky podepsat, dávám sem adresu.
  http://arnika.org…tice/?x=2130094

  Z kácení stromů jsem docela zoufalá. Lidská blbost nezná mezí. Většina lidí vůbec nemyslí na své potomky, v čem budou žít. A vůbec – na stav Země.

 23. Henry Psanec napsal:

  Díky za odkaz! Asi to bude chtít na těch stromech určených ke zničení začít žít – jako Calvinův Baron na stromě.

  Je to velmi známý citát, ale Einstein řekl: “Dvě věci jsou nekonečné – vesmír a lidská hloupost. Jen u toho vesmíru si tím nejsem jistý.”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>