Různé

Posted on 5th Únor 2009 in Texty
Včera mne navštívil Kojot, aby si odnesl terárium. Při té příležitosti využil svých znalostí a ukázal mi díky Analytics slova, přes která se ke mně lidé nejčastěji dostávají. Takže článek je o překvapení v tomto žebříčku, o Indiánech (malá aktualizace prvního dílu Tekumseha), o nadávkách kvůli kytovcům, inteligenci hadů, žralocích (protože o těch bych rád napsal něco delšího, a mám k nim nádherný úvod) a o mém jmenovci jenž se stal otcem ve 111 letech.

* První a druhé místo nepřineslo žádné překvapení, protože to bylo moje jméno; ale třetí a páté místo bylo skutečně nečekané. Třetí místo bylo slovo "Montcalma". Inu, proč by nemohli lidé hledat význačného francouzského vojevůdce (dovolte mi zacitovat nevýznačného francouzského vojevůdce, citát má ovšem pěkný, a související se smutnými věcmi: "Z velkého množství nul může vzniknout řetěz, který nepřetrhne ani génius." – Napoleon III.), známého z Posledního Mohykána (a který navíc, přestože jeho manželství bylo domluvené z rozumu rodiči, kvůli nevěstině věnu, měl manželství velmi šťastné, plné vzájemné lásky, z nějž vzešlo deset dětí; je to ostatně velmi zajímavý člověk, najděte si jej…), ale PROČ jej nehledají v prvním pádě? Mimochodem, pokud jste zaregistrovali koncert Sira Paula McCartneyho v Québecu, tam Montcalm také bojoval (o Québec, ne na tom koncertě…) Páté místo obsadilo slovo "úplňkopravec". To jsou věci.
Jodhi May
Jodhi May, představitelka Alice v Posledním Mohykánovi (verzi z r. 1992)
* V prvním díle Tekumseha se píše, že indiánské jméno Cornstalka se nedochovalo. Webová stránka věnovaná dalšímu velkému šavanskému náčelníkovi, Modrému kabátu, však uvádí tato jména: Hokolesqua, Wynepuechsika, a Keiga-tugh-qua. Takže pokud byste si to chtěli do knížky dopsat, šavanský sachem, podle svědectví plukovníka Benjamina Wilsona (1774) lepší řečník než Patrick Henry, bude jistě rád. Cornstalk byl jediný ze Šavanů (anglicky Shawnee) který měl právo nosit na náčelnické čelence bizoní rohy, nejvyšší vyznamenání za statečnost. Skončil způsobem k pláči typickým – když přišel do pevnosti Point Pleasant varovat bílé, že se na ně chystá útok, byl vzat jako rukojmí, a jakmile dorazila zpráva o první oběti, on a jeho syn Elinipsiko byli zastřeleni (Cornstalk padl se sedmi kulkami v těle aniž vydal jediný zvuk) a další Indiáni v pevnosti byli okamžitě pobiti. To vše navzdory čestnému slovu kapitána Arbueleho o tom, že se jim nic nestane.
Cornstalk
Cornstalkův hrob
* Byl jsem překvapen, brouzdaje Wikipedií (odkud je i předchozí obrázek), jak sprostí tam dokáží někteří lidé být. Takto se rozohnil jeden cetolog (tedy zpyták kytovců) v diskusi zda je vorvaň latinsky Physeter catodon nebo Physeter macrocephalus: ‘That’s not what I said you fucking piece of shit. I’m reverting it back to macrocephalus asshole. Damn you fucking cunt.’ Překladu netřeba.
* Chystaje Kojotovi to terárium, vytáhl jsem z jiného (prázdného) knížku o inteligenci zvířat, Duševní život zvířat, autor Jiří J. Romanes, překlad z angličtiny Primus Sobotka, Matice lidu 1886. Svědectví W. Severna (The Times, July 25, 1872) o hadech jako domácích mazlíčcích: "(…) Dvě krásná děvčátka s půvabnou svojí mateří seděly přede mnou s hroznejšem (tak tlustým jako malý stromek), jenž hravě se ovíjel paničce kolem těla a šíje, tvoře nad její hlavou jakýsi turban a čekaje, aby se s ním mazlila jako s koťátkem. Dítky braly jeho hlavu do rukou a líbaly jej v ústa odstrkujíce při tom na stranu rozštěpený jeho jazyk. Had byl tomu velice rád, ale neustále obracel hlavu ke mně s pohledem zvědavým, až jsem mu dovolil, aby si položil na chvilku hlavu na můj rukáv. (…) Asi po roce odjeli manželé M. někam na šest neděl, odevzdavše hroznejše hlídačovi v zoologické zahradě na opatrování. Ubohý plaz zpitoměl, spal a nedal se uchlácholiti; jakmile však pán a paní se objevili, vyskočil na ně radostí, ovíjel se kolem nich a dával na jevo veliké potěšení." Když za několik let pan Mann zemřel, hroznýš zemřel ve stejný den, v jeho pokoji.
* Můj jmenovec Henry – pro ty, kdo to nezaznamenali, se stal ve svých 111 letech šťastným jedenáctinásobným otcem. Henry je můj starý známý z Wikipedie. K přečtení třeba tady, i s videem třeba zde.
* A nakonec, úvod k článku o žralocích, který doufejme jednou napíšu. Je to video Billyho Connollyho. K části týkající se žraloků jsem pořídil překlad (je to úsek 3:49 – 6:52). Billy je z Glasgowa, kde slovo "fucking" je v podstatě neutrální adjektivum, takže jsem se snažil, aby překlad nebyl moc sprostý:

– Čtu noviny a v nich je nejodvážnější chlap, jakýho jsem kdy viděl. Je z Newcastlu z Novýho Jižního Walesu v Austrálii. Koupe se v moři (nevím, proč to dělal), ale cachtá se a tak, a okolo pluje žralok – počkejte až tohle uslyšíte – a raf! zakousne se mu do stehna. Co mě se týká, má instinktivní reakce by byla dát hlavu pod vodu a zhluboka se nadechnout. Rád bych byl totiž mrtvej, než čelisti toho bastarda scvaknou a začne to být fakt bolestivý. Nevím, jestli je to odvážný nebo zbabělý. Tenhle chlápek ne. „Ty hajzle!", a snaží se mu rozevřít čelisti. „Dej mi sakra pokoj!" jenomže žralok se nechce pustit. To jste ještě neviděli – ten chlápek toho žraloka popadne a odplave s ním na břeh! Dostane se na ten břeh, ale nikdo tam není. „Dopr-! Nech toho, ty hovado!" Takže chlápek vleze do svýho auta – „Chovej se slušně, dopr-!" – a dojede na pláž, kde se hlídači sluní u budek a huláká na ně, a oni se vyděsí „Vodpal, vždyť to je žralok!" – „Jo, to vím taky!" Ale ani těm hlídačum se nepodaří toho žraloka odstranit. Tak ho aspoň zabijou, uříznou hlavu a tělo zahodí a hlavu nechají ve stehně. „Dík, borci." A on vodjede svým autem do nemocnice, kde tu hlavu konečně vodstraní a tu nohu mu zašijou, a to je vlastně celej příběh. Jen jsem si tak představil, jak by dopad v britský nemocnici… „Jaký máte problém? Určitě jste na řadě? Máme tu pána s bolením hlavy… Matčino jméno za svobodna…"

 

 

* A na druhý konec, fotka pro potěchu:

hroši

Hroši v Lisabonu, laskavostí Emy B.

comments: 23 »

23 Responses to “Různé”

 1. elfos napsal:

  Paráda! A ten hroch mající na těle strom.. Teď skoro spím, ale ráno přečtu znovu. Ta indiánská jména jsou krásná, udatnost jejich nositele také. Úplňkopravci blahopřeji! (Jedno z mých oblíbených slov. To první, poch.)
  Henrymu také, velmi. :-)

 2. Henry Psanec napsal:

  Poch. je skoro tak hezká zkratka jako bohdá nápis na zdi “Rud. právo lže!”

  Zamyslel jsem se nad tím hrochem, který má strom na těle. Co kdyby ho měl V těle? Víš, jako třeba jablko má v sobě hvězdičku a tak dále a tak dále. Každý hroch má v sobě strom… nebyla by to krása? A třeba by to skoro nikdo nevěděl…

 3. Kojot napsal:

  No vidíš, a ani jsem Ti neposlal tu SMS, že jsem terárko dopravil oběma autobusy bez úhony. Prostě jsem měl doma jiné úkoly a myšlenky a tak… Dnes jsem přestěhoval do terárka od Tebe ropuchy a do terária po ropuchách agamu, takže mám jedno volné akvárium stejných rozměrů, jako to terárium od Tebe. To dám asi pryč. Leda bys je chtěl ;)

  Jo, a článek se mi líbil. Nejvíc ta část o hroznýšovi… ;)

 4. Henry Psanec napsal:

  Díky. Ad terárium, to se pak domluvíme; kdyžtak si je vezmu (teď jsem na řadě s tím, jak si vzájemně už roky věnováváme terária a odvážíme si je já), třeba bych si přece jen koupil nějakého scinka…

 5. Liška napsal:

  Mně se nejvíc líbí, že máš knížky v teráriu. Napadá mě, jestlipak akvaristi nemají rozpitá písmenka a mokrou peřinu, když si vyndají před spaním nějakou knížku do postele.

  Vida! Tak jsem tu scénku se žralokem pochopila, v angličtině! V úporné snaze porozumět jsem vůbec nevnímala styl řeči, nespisovnost a tak, to až z tvého překladu!

 6. elfos napsal:

  Každý hroch má v sobě strom…. To by určitě krása byla. Možná má.
  Jedí hroši jablka?
  A kořeny, ty má v sobě docela určitě.

  http://www.chovatelka.cz…310.html

 7. elfos napsal:

  Hmmpp.. to byl teď kód předchozího :-)) , krásné. Hroší povzdechnutí…. :-) Třeba byl okouzlen představou stromu.

 8. Henry Psanec napsal:

  Viky, jen doufám, že jsem Billyho moc nepokazil; on je spíš než neustále nespisovný neustále skotský (ay místo yes, wee místo little, fucking… I když řekl, a to má tedy pravdu, že anglický ekvivalent pro Fuck off! neexistuje, protože třeba Go away! to rozhodně není). Každopádně je Billy génius a nejlepší komik světa; na Youtube je toho dost. A ten nádherný keltský přízvuk!

  To terárium bylo prázdné a nepoužité, přece nenechám 60 litrů prostoru zahálet. Cosi se mi teď plete jestli neměl někdo ve vodotěsné schránce v akváriu vkladní knížku; já bych ji spíš dal do terária s hadem, kdybych nějakou měl. Bankéřům ale, poučen Mluvícím balíkem, nevěřím.

 9. Henry Psanec napsal:

  Jablka jedí určitě. V přírodě sice hlavně trávu, ale v zajetí, podívej: http://www.fismeister.eu…p#cmt_20 (no dobře, to není jablko, ale jablka určitě taky). Kořeny mám taky, hele: http://fismeister.eu…bo-petka.php

 10. Henry Psanec napsal:

  Ten antispam by měl být náhodný, že? Zatím jsem tam myslím neviděl normální slovo. Někdo by se toho měl chopit a začít prodávat antispam jako reklamu (třeba NOKIA…)

 11. Liška napsal:

  Ay ay, Sir.
  Nevěřím angličanům, kteří střílejí indiány. (malé a, protože indiáni mají malé i)

 12. Henry Psanec napsal:

  Aye, jako ksukol ocasatý *mrk*. Já píšu Indián s “I”, podle starých pravidel a svého vydání mayovek. Následující slovo není namířeno proti tobě, V., ale akademikům, nebo, jak říkala Pipi, “profesorům”: Howgh.

 13. Děd nevěd napsal:

  Jako vždy (“1″)!
  Nedávno na mně chtěli v bance rodné číslo mé maminky. Samozdřejmě vím, kdy se narodila, ale to “lomeno” (!?).
  Dnes ráno jsem zastavil u myčky, neb auto již bylo fuj. Nějaký člověk mi tam začal sprostě nadávat – jen tak. Vůbec jsem nereagoval – jen tak. Dost ho to vytočilo – čekal odvetu. Inu…
  Hroch z Lisabonu v krajkových šatech je opravdy příjemné zakončení!

 14. elfos napsal:

  [13]
  Ano, “jako vždy”. :-)
  Hroch mi neustále bere dech, a teď právě jsi mi ho vzal i ty, neboť (nevím, jak jsi to mohl vědět!) krajkové šaty právě suším. Pravda, ty praLesní jsou sněhobílé, ale kdoví, co měl na sobě ten druhý hroch nenápadně se schovávající za prvním, když si byl zaplavat! :-)

 15. elfos napsal:

  [9]
  Pokud pojedli jablka, mají v sobě i hvězdičku.. *
  O tom, že máš v sobě, krom kořenů, také strom, nepochybuji vůbec. *

  Jeden citát, jehož autor mi není znám:

  Buddhistická moudrost říká, že porazit strom je jako useknout ruku nevinnému člověku. Stromy prý, kromě toho, že poskytují kyslík a dodávají energii, taky neslyšně zpívají celé planetě, aby ji udržely při životě..

 16. Děd nevěd napsal:

  [14]
  A než si je sušila, tos je nejdřív ušila?

 17. Henry Psanec napsal:

  Díky.

  A – to bych řekl, že zpívají!!

 18. elfos napsal:

  [16]
  Neušila, šije se přece ve čtvrtek. :-) Ale usušila jsem je krásně.

 19. Henry Psanec napsal:

  A ty šaty jsou pro koho? Setkat se v jedné větě se šaty a hrochem nebývá časté: http://upload.wikimedia.org…s.jpg (to je Obaysch, o kterém tu byla řeč 16. prosince.) Třeba je nosila Adhela, když tančila s nějakým gentlemanem.

 20. elfos napsal:

  Šaty patří jedné malé návštěvnici Lesa, Henry. Zatím o ně pečuji. Kdoví…. Třeba je opravdu někdy nosila i Adélka a tančila v nich na melodii upředenou jen pro ni.

 21. nominek napsal:

  Fešáci hrošíci :-)

 22. Henry Psanec napsal:

  Hroši jsou všichni krásní…Pings responses to this post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>