Nový ohlas, plus další

Posted on 1st Únor 2009 in To okno je malé!

věc, důležitější, týkající se stromů.

Nejdřív tedy to důležitější:

V rozhovoru pro iLiteraturu mluví Petr Hruška o záměru ostravské radnice vykácet lipovou alej v Komenského sadech. Zmiňovaný dendrologický posudek si můžete přečíst tady. Nejstarší brněnská lípa (vizte) je o nějakých 320 let starší než stromy tamní. Ty stromy můžou za to, že se o ten park příšlušní lidé správně nestarali? Přečtěte si v tom rozhovoru jak s občanským sdružením Svatý Václav jednali na radnici (zastupitelé nás!) Vzpomněl jsem si u toho na svého strýce, který byl též z Ostravska, an, navrátiv se ze schůzky s jakýmsi politikem, prohlásil: "Řval jsem nepřetržitě půl hodiny a moje nejslušnější slovo bylo kurva."

Ano, jak napsal Ivan Diviš (1990): „Kudy a ve kterém nestřeženém okamžiku k nám vešel utilitaristický debil, odkud se vlastně vzal ten člověk odnikud, který podřezává javory a habry pod záminkou, že tudy povede silnice, zatímco skutečnou příčinou je jeho strašná nenávist otroka a raba k noblese neužitečnosti?"

Jaroslav Erik Frič, blog, 17. 1. 2008: vzpomněl jsem si totiž na jednu dvojitou doktorku (filosofie! a ještě – snad – přírodních věd), učila na střední ekonomické škole, kde jsem si koncem 70tých dodělával maturitu z oboru „provoz hotelů a společného stravování", obor, z kterého nás tato dvojitá doktorka, s brutálně rudě namalovanými rty, ještě ne příliš stará, zkoušela, byla tzv. občanská nauka, při zkouškách přede mnou různě rafinovaně týrala „filosofickými otázkami" číšníky či kuchaře z provozu, implantovala na kdeco „marxistické" pohledy, (…), chtěl jsem vzpomenout situaci, kdy přímo přede mnou (byli jsme v místnosti vždy dva – jeden se připravoval, druhý byl zkoušen) byl dotazován jeden mladší číšník, „jaký má dnes zemědělec vztah k půdě? k socialistickému vlastnictví této půdy?" číšník trpěl, kroutil se, vymýšlel, netušil, co tento ženský žrec vědeckého materialismu po něm chce, a netušil jsem to ani já, nakonec si zkoušející, s vítězoslavným gestem, odpověděla sama: „No přece žádný!" – to nás zaskočilo oba, – když potom jsem to na chodbě komusi říkal, slyšel jsem tiše utroušená slova: „Však to je taky vidět" –

 

P. H.

(rozkliknout pravým do větší velikosti, prosím.)

 

 

A teď ten ohlas:

ČRo Brno, včera, pořad Zelný rynk

Báseň roku 2008 – Petr Hruška

Jestli je to báseň z celého minulého roku nejlepší, říct nedokážu. Vím jenom, že se mnou zamávala, ostatně jako víc básní toho autora, Miroslava Fišmeistera. Četl jsem ji v jeho sbírce nazvané To okno je malé!

Není. To okno je dost velké, aby se z něj dalo vidět do teskných, úchvatně teskných míst, kam bych se přes ten nebezpečný stesk rád dostal. Ta báseň je z jednoho verše, chvíli naprosto nesrozumitelná, chvíli srozumitelná krutě. Pořádná báseň. Tady je:

 

Bezdětný pohled z mostu.

 

***

 

Pro H-aluzi

Petr Hruška

Ano, čtu stále ještě se vzrušením, i poezii, i tu českou, i tu novou. I když je móda říkat, že číst není co, že pořádní autoři nejsou, že poezie už byla (hloupost pořádná, neboť poezie vždycky teprve jen může být, a nikdo neví kde…). Ano, pořád to stojí za to: Okuje i Rok krysy od Magora, Vážná známost od Karla Šiktance, Zpráva o místech od Petra Krále. Ale taky se mnou zamávalo více básní Miroslava Fišmeistera z Brna, který loni vydal sbírku básní nazvanou To okno je malé!

Není. (dále stejné jako výše)

 

***

Díky, Petře.

 

trubadúr

comments: 17 »

17 Responses to “Nový ohlas, plus další”

 1. Kojot napsal:

  Gratuluji! Nepřekvapuje mě to, věděl jsem, že jsi velký básník ještě dřív, než jsi začal psát poesii… ;)

 2. Henry Psanec napsal:

  Díky. Já jsem zase věděl, že jsi šprýmař dřív než tvůj elektronický kojůtek poprvé zavyl.

 3. zuzi napsal:

  mám radost!Mirku, to je teda povzbuzení! Dovedu si představit jak taková slova dovedou člověka prozářit a naplnit pocitem štěstí. Paráda! blaho přeje zuzi

 4. Wu napsal:

  Gratuluju taktéž. A ta báseň je fakt dobrá, významy se přelévají, v člověku to pracuje.

 5. Liška napsal:

  Nelze než bezpletně gratulovat!!

  Uá, ta socha-bezruč vypadá zoufale; ale ona si poradí, když je trubadúr.

  K těm lidem, co prostě cokoli / kohokoli pokácí, protože něco bylo nařízeno a nenapadá je jiné řešení než to nejjednodušší, nejobvyklejší a nejmasovější – a zárove%n skrývající se za masu do anonymyty:

  Čím dál víc mi připadá, že tihle lidi bez soucitu jsou titíž jako ti, co říkají: “Cože by chtěl? Musíme si určit pravidla! To přece nejde, aby on to měl takhle a ostatní ne (rozuměj: aby se to jemu proplatilo a ostatím-nám ne).”
  Oni nenávidí výjimky, protože nezapadají do pravidel, která mají napsaná na papířer a kterými se ohánějí, aby sami nenesli žádnou zodpovědnost. Pravidla nesou zodpovědnost, oni jsou ve svých očích jen pracovitými vykonavateli pravidel.

  Výsledek je bezcitnost.
  Tyhle lidi ani nemůžu nenávidět. Protože jsou tak tupí, že snad za to nemohou. Na druhou stranu právě je pokládám za nejnebezpečnější.

  Hrůza, hrůza.

 6. Henry Psanec napsal:

  Díky za přání blaha, zuzi! Vzhůru ve 4 ráno? Stále nemocná? Měl jsem z toho Petrova ohlasu opravdu radost – lépe řečeno mi to vzalo dech. Až se mi o tom dokonce zdálo.

 7. Henry Psanec napsal:

  Wu, děkuju. Udělám si hvězdičku do kalendáře, abych Ti mohl později předhazovat že “před lety, toho a toho dne pochválils nerýmovanou básničku.”

 8. Henry Psanec napsal:

  Díky, V. Já sem dám pak i pár trubadúrů s rukama.

  Inu, masa a moc, bezbožnost, neúcta, šeď… Ne nadarmo vyloučil ze svého ideálního koncentráku – pardon, státu – Platón básníky. “Básnické dílo rozumného zanikne před dílem šílících.” (“Faidros”)

  Che Guevara kdysi přišel k postu prezidenta kubánské banky tak, že na ustavující schůzi kam přišel s kocovinou se přeslechl a zvedl ruku když se ptali “Je tady nějaký economista?”, protože slyšel “comunista”. A dneska ho mladí nosí na tričku jako módní symbol.

  Vím z vlastní zkušenosti co to je pracovat v organizaci kterou řídí člověk z těch, o jakých mluvíš – a navíc neschopnej.

  Ať žije osvícená diktatura! Teď ještě najít Králíka.

 9. Děd nevěd napsal:

  Vzpoměl jsem si na Chestertonovu “Létající hospodu”. Jak jednoduché je něco zakázat nebo pokácet. Hospoda se dá ale založit i pod stromem – tedy pokud tam je.
  Ta pochvala těší i mne. Je to jistě pro Tebe povzbuzení k další tvorbě.
  Mimochodem, vykláním-li se z okna, chytá mě závrať.

 10. Henry Psanec napsal:

  Ano, mám z ní radost.

  A neboj, to okno je opravdu malé, a mám dojem, že v tom díle Profesionálů kterým jsem se inspiroval ani nebylo otvírací.

  Mě chytá závrať v kuchyni po filmech o schizofrenii.

 11. Anonymní napsal:

  [10]
  Néé.
  Mě chytala při filmech o operacích očí. Brr.
  (asi proto, že když mi bylo deset, řekli mi, že se mi odchlipuje sítnice – to slovo “odchlipovat” je mi odporné i teď – doktorka se tvářila, že jednoho dne oslepnu. jen tak, jako by nic, a s tím mě nechali žít. nonic, patnáct let poté se tomu jeden hulvátský optik vysmál a … no raději o tom napíšu brzo u sebe.)

 12. Liška napsal:

  [11] je můj výtrus (pardon).

 13. Henry Psanec napsal:

  Já bych to poznal podle toho citoslovce. To slovo je odporné, to je pravda.

  Po Lindgrenové minulý týden mě závrať nechytla, protože jsem brzo usnul. Jenom smutek, i u Pipi… Inu, skryjeme se Haj Šangovi pod uši a zazpíváme si teskné písně.

 14. Liška napsal:

  Smutek u Pipi … to znamená, že bys ještě pořád měl radši strčprstzkrčskou pililulku a nebyl dospělý?

 15. Henry Psanec napsal:

  Víš, Viky, to je těžká otázka. Svým způsobem – způsobem prince jablečných měst – bych řekl “ano”; ale myslím, že gró je spíš v tom, že svět je takový (viz tvůj komentář č. 5) že člověka má často k tomu, aby takovou pililulku hledal…

 16. hanci napsal:

  Henry – tak moc ti tu pochvalu přeji, hrozně moc. Zasloužíš si ji, jako málokdo! Tvé básně jsou úžasné – všechny, které jsem stačila číst. Moc zdravím.

 17. Henry Psanec napsal:

  Hančí, díky!

  Až se zadaří, pošlu slíbené knihy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>