Tříšť…

Posted on 15th Srpen 2008 in Texty

Tříšť proto, že mi to slovo připomíná led a ten tu je; a je to kombinace různých věcí. Měl bych myslet na "Roztříštěný jako skleněný skřítek". Nebo radši ne?

***

V grónské inuitské verzi Otčenáše je skutečně "tuleně našeho vezdejšího dejž nám dnes" (překlad Hans Egede). Zatím se ovšem nepodařilo najít ekvivalent pro výraz "Beránek Boží", neboť k tomu je potřeba jiná než lovecká kultura.

 

***

 

Začátek, zde

Let narvalů

nad podzimními bradavkami

*

 

WILLIAM BUCKLAND

Reverend a profesor William Buckland byl anglický geolog a paleontolog, autor prvního vědeckého popisu dinosaura. Narodil v Axminsteru 12. března 1784. Zájem o geologii se v něm probudil během procházek s otcem, při nichž začal sbírat amonity z devonských lomů. V roce 1801 dostal stipendium, které mu umožnilo studium na koleji Corpus Christi na Oxfordu. Zde navštěvoval mimo jiné přednášky o mineralogii; doktorát získal v roce 1808. O pět let později začal tamtéž mineralogii sám přednášet a za dalších pět let byl zvolen členem Královské společnosti. Hojně cestoval, sbíral fosílie a udržoval kontakty s jinými vědci, jako byl například Georges Cuvier. Dosáhl úspěchů v kariéře jak vědecké (prezidentem Londýnské geologické společnosti byl zvolen v roce 1824), tak církevní (byl děkanem ve Westminsteru).

Jeho popis megalosaura z roku 1824 je vůbec prvním vědeckým popisem dinosaura, ačkoliv fosílie tohoto druhu byly známy už dlouhou dobu (Robert Plot vyobrazil dolní konec stehenní kosti už roku 1676; další nálezy pocházejí z let 1699, 1758 a 1763, kdy Richard Brooks popsal Plotův nález pod jménem Scrotum humanum (šourek lidský), kteréžto jméno je dnes pro svůj význam považováno za nomen oblitum – avšak právě pro tento svůj význam je dodnes připomínáno) a ačkoliv Gideon Mantell psal o jiném dinosaurovi, iguanodonovi, již dva roky před Bucklandem; popsal jej však teprve roku 1825.

Buckland byl vynikající vědec; byl kreacionistou a stoupencem učení o potopě; rovněž podporoval Agassizovu teorii o době ledové. Jeho znalosti a názory vedly k několika kontroverzím (v Palermu k nelibosti věřících správně určil jisté svaté ostatky jako kosti z kozy; v jedné katedrále olízl z podlahy údajnou krev světce, aby vzápětí konstatoval, že se jedná o netopýří moč) a omylům (slavná Červená dáma z Pavilandu kterou prohlásil za prostitutku náležející k římskému táboru se později ukázala být mužem zemřelým před zhruba 18,000 lety a dodnes zůstává nejstarším lidským pozůstatkem nalezeným v Británii).

Kromě svých úspěchů proslul i svou výstředností. Jeho dům byl plný sbírek, mezi něž patřilo i mnoho živých zvířat včetně medvěda a šakala (jiné zdroje udávají hyenu; během jednoho interview jej novinář téměř neslyšel, protože šakal lovil pod pohovkou morčata); na deštníku měl nápis "Ukradeno profesoru Bucklandovi"; jeho záliba ve výzkumech vedla k tomu, že se pokusil "projíst Noemovou archou": ku svačině se u Bucklandů podávaly syrové myši na chlebech s máslem… Nejméně mu chutnal krtek, ale jen do té doby než okusil bzučivky. Snědl dokonce nabalzamované srdce Ludvíka XVI. ukradené z Francie během Francouzské revoluce, prohlásiv: "Okusil jsem mnohé věci, ale srdce krále doposud ne". Z hrobu básníka Bena Jonsona zase ukradl jeho patní kost. Inu, ne nadarmo naň vzpomínal bývalý student:

- He paced like a Franciscan preacher up and down behind a long showcase … He had in his hand a huge hyena’s skull. He suddenly dashed down the steps – rushed skull in hand at the first undergraduate on the front bench and shouted "What rules the world?" The youth, terrified, answered not a word. He rushed then on to me, pointing the hyena full in my face – "What rules the world?" "Haven’t an idea", I said. "The stomach, sir!", he cried "rules the world. The great ones eat the less, the less the lesser still!" –

Se svou ženou Mary Morlandovou, která mu pomáhala ve výzkumech, měl devět dětí, z nichž pět se dožilo dospělosti; jeho syn Frank se sám stal vynikajícím přírodovědcem (a také známým excentrikem).

Jeho hlavním dílem je kniha "Reliquiæ Diluvianæ, or, Observations on the Organic Remains attesting the Action of a Universal Deluge" (1823), dále napsal například dílo "Geology and Mineralogy considered with reference to Natural Theology".

V roce 1849 se u něj bohužel projevila neznámá nemoc, která zničila jeho intelektuální schopnosti a do jeho smrti (zemřel 14. srpna 1856) z něj udělala trosku. Místo pro jeho hrob bylo vybráno dopředu; když se nicméně dali hrobníci do práce, pod svrchní vrstvou hlíny objevili blok jurského vápence, takže k vyhloubení hrobu musely být použity výbušniny. Vzhledem k tomu, že Buckland znal Whatleyho báseň na jeho počest:

"Kam uložíme našeho profesora
aby jeho kosti odpočívaly v pokoji?
Vytesáme-li mu kamennou hrobku,
zvedne se a kameny rozbije
a prozkoumá každou vrstvu, každou žílu
vždyť pod zemí je ve svém živlu",
je možné, že se jednalo o jeho poslední žertík. Na jeho náhrobním kameni stojí napsáno "Použil síly svého intelektu k větší cti a slávě Boží."

Další velcí britští vědci, jako například Richard Owen, dosáhli do výšin proto, že stáli na ramenou gigantů jako byl William Buckland.

***
Domníval jsem se, že Antonie van Leeuwenhoek popsal první mikroorganismy slovy "rascally animalcules" (míhá se mi hlavou vzpomínka z dětství na větu "spatřil jsem množství ničemných zviřátek" – miluji slovo "zviřátko/zviřátka": používá je i Petr Kabeš), ale našel jsem toliko "wee animalcules", případně "very little animalcules". Inu, to mi zase připomíná Billyho Connollyho! Přesto, ať žije čeština!
***

Robert Burns

To A Mouse, On Turning Her Up In Her Nest, With The Plough

 

Still, thou art blest, compar’d wi’ me!

The present only toucheth thee:

But Och! I backward cast my e’e,

On prospects drear!

An’ forward, tho’ I canna see,

I guess an’ fear!

 

***

 

Petr Král, věnování

***

 

Ve chvíli,
kdy osl
i času na okamžik
poodstou-
pili
k už neexistujícímu stromu,
na žaludku stojící šibenice
vzplála.

*

 

VvG

 

Pohled z okna, za nímž zemřel Vincent van Gogh. Ten půloblouk světla nad stromy vypadá jako obrovské slunce… Odpočívej v pokoji.

photo (CC) John Kolter, 2006

 

***

 

Upon a woman won or woman lost?

 

comments: 2 »

2 Responses to “Tříšť…”

 1. elfos napsal:

  stín misky s vodou
  po stěnách tiše tančí
  jako když moře

  ..

 2. Henry Psanec napsal:

  Ibuse Masudži řekl jednou Antonínu Límanovi: “Dobré haiku vám přijde tak jednou za rok, tak jsem musel začít psát romány.” (Což nechápej jako kritiku tvého! Naopak, tou nedořečeností se mi velmi líbí.)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>