Výzva na obranu knih

Posted on 24th Únor 2011 in Texty

Ekonomičtí ministři zveřejnili plán daňové reformy, podle níž by se měla zvednout DPH na knihy z 10 % na 20 %. Takové zvýšení vážně ohrožuje budoucnost českých knih.

Svaz českých knihkupců a nakladatelů proto vydal

Výzvu na obranu knih,

kterou hodlá předložit vládě a českému parlamentu. Prosím, seznamte se s jejím textem, šiřte ji a podpořte ji svým podpisem. Knihkupce žádáme, aby Výzvu vyvěsili ve svých prodejnách a umožnili její podpis rovněž svým zákazníkům. Nakladatele žádáme, aby s Výzvou seznámili rovněž své spolupracovníky – autory, překladatele, editory, redaktory, typografy, tiskaře. Ostatní, kterým není osud českých knih lhostejný, zejména školy, knihovny, kulturní zařízení, ale i čtenářskou veřejnost, žádáme o šíření Výzvy podle svých možností.

Svůj souhlas můžete vyjádřit podpisem na podpisových arších, elektronicky na formuláři na této stránce, případně i podpořit na Facebooku na stránce Výzva na obranu knih.

Click here to read more.. »

comments: 13 »

Profil na mobilu jinak

Posted on 22nd Únor 2011 in Texty

Dnes jsem se probudil a v hlavě měl následující větu: “x nemám rád a y mi nechutná”. Než jsem se probral (nějak jsem totiž chtěl ještě usnout), mihly se mi hlavou pivo a limonáda, ale ve skutečnosti x = advokáty a y = hrách (Krtek v knize O statečném Cibulkovi).

Dal jsem si mobil z profilu “Potichu” na obvyklé “Normální.

Click here to read more.. »

comments: 18 »

Tři knižní tipy

Posted on 20th Únor 2011 in Texty

Jakub Kostelník

Veronika Švandová

Ivan Wernisch

Click here to read more.. »

comments: 12 »

333.

Posted on 17th Únor 2011 in Texty

Bloguje tvrdí, že toto je 333. příspěvek -

a na počítadle je zrovna 163333.

Moje první knížka byla 333. publikací byvšího Petrova.

Tak jen dvě kratičké poznámky ke knihám.

Click here to read more.. »

comments: 16 »

Třikrát knihy, jednou zvířata

Posted on 13th Únor 2011 in Texty

Tuhle jsem zase ve snu stál v antikváriátě Petržilka a koupil si na splátky komplet Vilímkovo vydání verneovek (na splátky za 40 korun měsíčně; to by se pan Petržilka načekal!) – zvláštní na tom vydání bylo to, že na předsádce Tajuplného ostrova byl slavný Burianův akvarel chobotnic napadnuvších Nautilus a všechny postavy měly přeložená jména (tak Cyrus Smith se stal Kūrušem Kovářem – přičemž si uvědomuji, že můj pc nedešifruje staroperštinu), a taky tam byla další kniha neexistující, třetí vydání Dylana Thomase v překladu Jiřiny Haukové, v edici Plamen, na obálce byly plamínky mechových listů, červené, zelené a modré, jmenovalo se Jež zeleným zápalníčkem žene

a vzpomněl jsem si u toho na gigantickou práci Ivana Wernische na poli “zapomenutých, opomíjených a opovrhovaných básníků” – kterými tento článek pokračuje.

Click here to read more.. »

comments: 16 »

Evagamnaksansoa

Posted on 9th Únor 2011 in Texty

Krátký, zábavný článek o romantické archeologii.

Věnováno Mod.


Click here to read more.. »

comments: 19 »

Pomoc pro Haiti

Posted on 8th Únor 2011 in Texty

(Přebírám od Kojota, který má článek delší).

Velmi zajímavý projekt pomoci Haiti, který rozhodně stojí za to podpořit, neboť jeho smyslem je konkrétní, efektivní a přímá pomoc trvalého rázu obyvatelům této těžce zkoušené země. Mne s ní jako se státem seznámil kdysi Graham Greene ve svých výtečných “Komediantech“.

Click here to read more.. »

comments: 17 »

04:40 podruhé

Posted on 2nd Únor 2011 in Texty

Sedím v kuchyni a poslouchám Status Quo, In The Army Now živě. Nejsem si jistý jedním veršem textu, takže si ho hledám. Kuriózní překlep (?): “Shots ring out in the dad of night”. (Ještě by mohli místo “You’re in the army now” napsat “Urine the army now”.) Naživo mimochodem nezpívají “damn”, ale “shit”.

Click here to read more.. »

comments: 24 »