Pozorujeme hvězdy – dovětek

Posted on 29th Červen 2010 in Texty
Jak jste si mohli přečíst v minulém článku, viděli jsme na krytu troleje pod mostem buď desetikorunu, nebo vršek od piva. Ze značné dálky to podle triedru byl vršek od piva. Mimochodem, náš most je dokonce v Muzeu silnic a dálnic ve Velkém Meziříčí na tamějším zámku, kde pracoval strejda Pepča.
desetikoruna 01
Objekt ležel tam, kde je ten zapalovač.
A mně to vrtalo hlavou.

Click here to read more.. »

comments: 87 »

Pozorujeme hvězdy

Posted on 29th Červen 2010 in Texty
Byli jsme tři – J., P. a já. Minule jsme byli jen dva, a na začátku dnešního večera jsme byli čtyři, posléze dvakrát šest, to když nás na terasu restaurace ob dům přišla navštívit maminka se psem, a pak s jiným psem. Ale byli jsme tři, když jsme pozorovali hvězdy. Já jediný neměl triedr. A stáli jsme na louce vedle našeho domu. A neměl jsem ani fotoaparát.
Velký vůz

Click here to read more.. »

comments: 20 »

Wimbledon dnes

Posted on 24th Červen 2010 in Texty

Dnes navštívila Wimbledon britská královna Alžběta II., poprvé po třiatřiceti letech. Její poslední návštěva se odehrála v roce 1977, kdy Její Veličenstvo přihlíželo finálovému vítězství Britky Virginie Wadeové. Královna přijela po jedenácté hodině; podívala se na kurt číslo 14 na hodinu All England Club’s Wimbledon Junior Tennis Initiative, a poté přivítala jednak obhájce titulu, to jest Rogera Federera a Serenu Williamsovou, několikanásobné šampióny Martinu Navrátilovou, Billie Jean Kingovou a Venus Williamsovou a některé významné současné hráče, Caroline Wozniackou, Jelenu Jankovičovou, Novaka Djokoviče a Andyho Roddicka, jakož i čtyři britské hráčky v letošním pavouku, Heather Watsonovou, Elenu Baltachaovou, Anne Keothavongovou a Lauru Robsonovou. Následně navštívila Centrální kurt, kde poobědvala v klubové místnosti s vybranými tenisty – podával se losos, kuře marinované v medu a tradiční jahody se šlehačkou, a svou návštěvu zakončila shlédnutím zápasu Andy Murray – Jarkko Nieminen z královské lóže na Centrálním kurtu. Konečně jsme zase viděli onu slavnou wimbledonskou úklonu. (Více zde – včetně krásných fotek.)

Návštěvu Jejího Veličenstva jsem bohužel neviděl, ale viděl jsem zápas, který zlomil všechny rekordy, a který skončil v 17:49.

 

Wimbledon 05

 

Click here to read more.. »

comments: 22 »

A. M. Kondratov, Zuluové atd.

Posted on 21st Červen 2010 in Cizí texty

Jednou z nejvíce fascinujících knih, které jsem jako dítě četl, byla "Žijí ještě dinosauři?" (Динозавра ищите в глубинах), vydaná v edici Čtení o… Jejím autorem je ruský renesanční člověk Alexandr Michajlovič Kondratov – Александр Михайлович Кондратов (3 октября 1937, Смоленск – 16 апреля 1993, Санкт-Петербург). Včil se mi konečně dostalo možnosti přečíst ji rusky. Pro ty, kteří ji rusky nemají, alespoň moje nejoblíbenější pasáž, s mým komentářem.

AMK 01

 

Click here to read more.. »

comments: 26 »

House se toulá…

Posted on 18th Červen 2010 in Texty

Při četbě knihy "Toulavé house", což je biografie Jaroslava Haška, jsem zjistil, že kniha "Cesty missionářské", kterou jsem si nedávno koupil (viď tu) patřila k nejmilejším knihám J. H.

Kromě Toulavého housete nelze nedoporučit Chalupeckého knihu "Expresionisté" a Ripellinovu knihu "Magická Praha"! Tak dva moje oblíbené citáty J. H. a jedna příhoda o něm. S obrázkem.

Click here to read more.. »

comments: 14 »

Patrick Kavanagh

Posted on 15th Červen 2010 in Cizí texty
PK 01
Patrick Kavanagh (Pádraig Caomhánach, 1904 – 1967), Irsko
S obrázky kosů.

Click here to read more.. »

comments: 35 »

Slunce!

Posted on 9th Červen 2010 in Texty
Po tom monzunovém období jsem pátek, sobotu a neděli strávil v odpoledních sluncích podobaje se plejtvákovi v planktonu, nasávaje je všemi póry a smysly.
db 06

Click here to read more.. »

comments: 30 »

Náhoda,

Posted on 6th Červen 2010 in Texty
za kterou vděčím Wuovi. Nevím sice, zda to bylo setkání rovné onomu "jako náhodné setkání šicího stroje a deštníku na pitevním stole", ale setkání to bylo.

W 2

Na vedlejší ulici. Šicí stroj byl u našich popelnic.
Možná jsem je měl oba vzít domů.

Click here to read more.. »

comments: 26 »

Recenze

Posted on 3rd Červen 2010 in Z

 

Až příliš bezpečný svět Z

Karel Piorecký, Tvar 11, 27/05/2010

 

Click here to read more.. »

comments: 13 »